VIDEO: 5 nejlepších robotických vysavačů a jak je vybírat? [TEST 2023]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit obecně nejlepší volbu a to robotický vysavač Robzone Duoro XCLEAN Profi . Tento robotický vysavač nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Parametry vysavače si projdeme později v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký robotický vysavač vybrat, s Robzone Duoro XCLEAN Profi nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších robotických vysavačů.

  • Jako pátý se umístil Rowenta RR 7455 WH, podle mě nejlepší na zvířecí chlupy.
  • Na čtvrtém místě skončil iRobot Roomba i7+, jež je perfektní pro vícepodlažní domy.
  • Jako třetí se umístil Silvercrest SSRA1, což je nejlevnější volba, která za to ještě stojí.
  • A druhý je Roborock S8 Pro Ultra, který jsem zvolil jako tu nejlepší možnost, pokud nekoukáte na peníze.
  • Já bych vám však nejvíce doporučil první místo: Robzone Duoro XCLEAN Profi, protože nabízí všechny důležité funkce, ale stále ještě za rozumnou cenu.
Roboticke Vysavace

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší robotické vysavače a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho vysavač vybírat, případně na co se u výběru zaměřit.

Pokud tedy zrovna vybíráte robotický vysavač, pak jste na správném místě – po přečtení tohoto článku budete mít jasno.

Jak vybrat robotický vysavač

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně robotický vysavač vlastně vybrat.

  • Asi jedním z nejdůležitějších bodů při výběru robotického vysavače je typ vaší podlahy. Máte doma dřevo, dlažbu, nebo koberec? Vybírejte takový vysavač, který je pro typ vaší podlahy vhodný.
  • Některé vysavače se hodí pro vícero typů povrchů a jiné jsou navrženy speciálně pro určité typy.
  • Další parametr, který byste neměli přehlédnout je výkon sání. V zásadě platí, že čím vyšší výkon, tím důkladnější úklid.
  • Důležitá je i doba provozu baterie. Vysavače jsou přece jen bezdrátové a tak zvažte, jak rychle se vám vysavač vybije. Pokud máte větší plochu bytu, bude se vám možná hodit delší doba provozu.
  • Mezi další parametry, které stojí za to zvážit patří i kapacita nádoby na prach – čili to, jak často musíte vysavač vyprazdňovat.
  • Dále pak můžete zvážit chytré funkce vysavače, jako třeba připojení k Wi-Fi, navigační funkce (některé vysavače mají pokročilé navigační systémy, díky kterým mohou zmapovat a čistit místnost efektivněji), nebo třeba funkce pro mazlíčky – některé modely, jsou speciálně navrženy pro odstraňování zvířecích chlupů.
  • V neposlední řadě samozřejmě zvažte cenu vysavače – robotické vysavače jsou obecně spíše dražší záležitost a proto je potřeba vybrat takový, který bude vyhovovat vašim požadavkům, ale zároveň se vám vejde do rozpočtu.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší robotické vysavače

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších robotických vysavačů.

5) Rowenta RR 7455 WH

Speciálně na zvířecí chlupy

Na pátém místě se umístil robotický vysavač Rowenta RR 7455 WH, jež stojí okolo 7000 Kč a je ideálním řešením pro všechny majitele zvířat.

Tento vysavač je vybaven technologií Animal Turbo Brush, díky které dokáže efektivně odstranit zvířecí chlupy z různých povrchů. Koombinuje vysávání a mopování v jednom kroku, což je příjemná funkce navíc. Lidé si na produktu hodně chválí toho, že je nízký a dostane se i pod nábytek.

Často je také zmiňovaná dobrá cena, což s sebou však přináší pár kompromisů jako je nedokonalé mapování bytu a někteří uvádějí že se jim aplikace někdy seká.

4) iRobot Roomba i7+

Nejlepší pro vícepodlažní domy

Čtvrté místo jsem věnoval vysavači iRobot Roomba i7+, jehož cenovka se pohybuje okolo 17000Kč a považuji jej za nejlepší volbu pro vícepodlažní domy a to díky téměř bezchybnému mapování bytu.

Vysavač umožňuje nastavit časový plán úklidu pro jednotlivé místnosti podle vašich potřeb, což zvyšuje efektivitu a pohodlí úklidu.Jde o skutečně vymakaný stroj a většina uživatelů je s produktem spokojena a doporučuje ho.

Cení si napřklad toho, že dobře zvládá různé překážky po bytě, také toho, že iRobot umí česky nebo že má automatické vyprazdňování nádoby s prachem.

3) Silvercrest SSRA1

Nejlepší levný robotický vysavač

Bronzovou medaili získal Silvercrest SSRA1, který koupíte za cca 5000 Kč a jde o velmi oblíbený robotický vysavač v nižší cenové kategorii.

Kdo má rád Lidl produkty tady zajásá, protože je dostupný výhradně v lidl-shop.cz a koupíte jej i přímo na Lidl prodejnách. Je vhodný na tvrdé podlahy i koberce a má funkci virtuální stěny, čili můžete snadno zakázat místa, která nemá vysávat.

Může vysávat až 2 hodiny v kuse, což je průměr, ale na tuhle cenu je to famózní výdrž. Lidé se v recenzích shodují, že robotický vysavač vysávává spolehlivě a nevynechává žádná místa v bytě, byť prý občas jezdí trochu zmateně.

2) Roborock S8 Pro Ultra

Nejkvalitnější robotický vysavač

Druhé místo v mém žebříčku obsadil robotický vysavač Roborock S8 Pro Ultra, který považuji za nejlepší volbu vůbec, pokud nekoukáte na peníze: cenovka se pohybuje okolo 37000Kč.

Pokud by vysávání byl váš jediný životní problém, pak vám všechny vaše problémy v životě vyřeší Roborock jedním zapojením do zásuvky. Víc samostatný vysavač budete jen těžko hledat, a to díky svým schopnostem samočištění, automatického nabíjení, samovyprazdňování a doplňování vody, což mu umožňuje uklízet až 7 týdnů bez potřeby zásahu uživatele.

Lidé v recenzích potvrzují, že je na vysavač spoleh a že investice nelitují. Považují je jako takový IPhone mezi vysavači.

1) Robzone Duoro XCLEAN Profi 5.0

Výběr redakce: Nejlepší poměr cena / výkon

Jak jsem zmínil na začátku videa, tenhle produkt volím jako výběr redakce a vysloužil si první místo v mém žebříčku.

Robzone Duoro XCLEAN Profi je kompaktní robotický vysavač, který kombinuje vysoký sací výkon pro vysávání koberců i hladkých podlah. Robot se vyznačuje systematickou navigací s optickou detekcí nečistot, což mu umožňuje efektivně uklízet a rozpoznávat více znečištěná místa. Nechybí mokré vytírání, dlouhá výdrž baterie a mobilní aplikace v češtině.

Lidé se cení jednoduchého ovládání a bezproblémového chodu, vzhledem k velkému výkonu umí být podle několika zákazníků hlučný.

Kompletní průvodce světem robotických vysavačů

Slova robotický vysavač bývají poslední dobou skloňována čím dál tím častěji. A není divu, tento šikovný stroj představuje další velké usnadnění úklidu domácnosti. Po nastavení již robot funguje zcela automaticky a vám tak šetří čas i síly na smysluplnější aktivity než nekonečné zametání a vytírání. Samozřejmě se nejedná o malou investici, je proto potřeba dobře vybírat. S velkou poptávkou po robotech přišla i široká nabídka, takže není snadné rozhodnout se pro ten pravý. Z toho důvodu přinášíme tento článek s podrobnými a přehlednými informacemi, které vám výběr značně zjednoduší. 

Na úvod si shrňme několik pro a proti pořízení robotického vysavače:

ŠEST důvodů, proč si pořizovat robotický vysavač

  • Robotické vysavače šetří váš čas i energii, a tak se místo uklízení můžete věnovat čemukoliv lepšímu a smysluplnějšímu.
  • Kvalitní robotické vysavače už zvládnou vyčistit podlahu kvalitněji než kdybyste ji vysávali vy sami.
  • Nedocenitelným pomocníkem se stává hlavně v domácnostech s chlupatým domácím mazlíčkem, kde je udržování čistoty mnohem těžší.
  • Pokud si vyberete robota s ovládáním na dálku nebo naprogramovatelným úklidem, nebude vás vůbec rušit, protože může pracovat během vaší nepřítomnosti.
  • Je tišší než klasický vysavač, takže nebude tak hlučný.
  • Zvláště pro alergiky nebo rodiny s malými dětmi bude velkou výhodou robotický vysavač s HEPA filtrem odstraňující alergeny a bakterie.

PĚT důvodů, proč si nepořizovat robotický vysavač

  • Jedná se o poměrně velký finanční výdaj, zvláště pokud si chcete vybrat opravdu kvalitní výrobek.
  • Ne na všechny povrchy je robot vhodný, čím různorodější podlahy a čím víc koberců, tím bude váš výběr toho správného těžší.
  • Pokud budete vysavač zapínat v době, kdy jste doma, může být jeho pohyb poněkud omezující a obtěžující.
  • Robotické vysavače bez navigace se často pohybují nesystematicky a některá místa zcela vynechají, takže se stejně budete muset do úklidu zapojit sami.
  • Přestože robotický vysavač zvládne úklid sám, stejně i nadále vyžaduje určitou údržbu. Pokud tedy čekáte, že se kompletně zbavíte jakékoliv starosti a nebudete si ho muset vůbec všímat, budete zklamáni.

Na kolik vás robotický vysavač vyjde cenově?

Robotické vysavače lze v dnešní době už sehnat jak v kamenných prodejnách (kde lze využít i radu prodejců), tak na internetu. Cenová škála je poměrně široká, seženete roboty od 3 do 40 tisíc korun. V této kategorii z velké části platí, že čím víc investujete, tím spolehlivější výkon můžete očekávat. Jak tedy najít správný poměr mezi cenou a kvalitou?

  • Do 5000 Kč bývají vysavače jednoduché a často jsou na ně rozporuplné a negativní recenze, tuto cenu tedy zvolte, pokud nejste příliš nároční a chcete robota využívat jen občas jako výpomoc k běžnému úklidu.
  • Většina lidí volí zlatou střední cestu, robotický vysavač od 5000 Kč do 15000 Kč. Tyto přístroje jsou kvalitní, lze s nimi počítat na každodenní úklid.
  • Nad 15000 Kč se jedná o investici do prvotřídního stroje s řadou nadstandardních funkcí, pokročilou navigací a velkou výdrží.

Jak vybrat správný robotický vysavač?

Existuje hned několik zásad a otázek, kterými byste se měli při výběru robotického vysavače řídit.

Základní pravidla pro výběr vysavače:

  • Před pořízením je důležité zvážit členitost domácnosti a zda se v ní robot bude moci samostatně pohybovat.
  • V rámci robotických vysavačů není na škodu zainvestovat vyšší částku do stroje, který je kvalitní a něco vydrží, spíš než abyste museli po prvním měsíci užívání kupovat nový.
  • Projděte si recenze, které nejlépe reprezentují pravou
  • Každý robot je určený k trochu jinému účelu – zatímco v jedné domácnosti dobře poslouží, jinde vyhovovat nebude. Před rozhlížením se po konkrétních produktech je tedy dobré si odpovědět na následující otázky.

Před koupí robotického vysavače si ujasněte:

1) Jaké prostory bude vysavač uklízet?

Naprosto stěžejní je pro výběr vašeho robotického vysavače logicky prostor, ve kterém ho budete používat. Čím složitější a členitější oblast, tím větší důraz byste měli dávat na to, aby měl kvalitní navigaci a podlahu čistil systematicky. Stejně tak důležitý je charakter povrchu – některé vysavače zvládají jen suché čištění, jiné vám podlahu i vytřou. V případě koberců je potřeba o to výkonnější stroj.

Pozn.: Specialitou jsou prostory s černou podlahou nebo černými koberci, což by ne každého napadlo. Takový povrch totiž některé robotické vysavače považují za díru, propast, a tak do ní nevjedou. Majitelé takovýchto prostor by tedy měli být při výběru o to víc opatrnější a speciálně si ověřit, že robot tmavý povrch zvládne.

2) Kdo žije ve vaší domácnosti?

Zvláště pokud máte doma alergika, pak oceníte, pokud bude mít vysavač kvalitní HEPA filtr nebo filtr AeroForce – ty vás zbaví naprosté většiny pylů a alergenů. Stejné parametry jistě ocení i rodiče malých dětí, které se neustále plazí po zemi (a naopak nebudou chtít příliš hlučný stroj, který svým provozem bude rušit a případně dítě budit). A pokud máte v domácnosti domácího mazlíčka, můžete se zaměřit na co nejvyšší výkon a v ideálním případě i přímo na roboty, které se na čištění zvířecích chlupů zaměřují například s pomocí speciálních kartáčů.

3) Jak často budete vysavač používat?

Je rozdíl, jestli se z robota stane jen občasný asistent, anebo vás má v rámci úklidu nahradit plnohodnotně a každý den. Čím častěji bude pracovat, tím kvalitnější výroby by měl být. Stejně tak vás bude zajímat výdrž baterie, objem odpadní nádoby a spotřeba elektřiny. Na škodu ani nebudou rozšířené funkce jako například možnost spustit vysavač na dálku skrze aplikaci nebo automatické spuštění naprogramovat.

4) Jaký mám rozpočet?

Přestože při koupi robotického vysavače je tak jako tak potřeba počítat s vyšší částkou, i tak je škála cen jednotlivých produktů hodně široká. Čím nižší cena, tím méně nadstandardních funkcí bude robot mít a nelze se divit ani nižšímu výkonu. Velice kvalitní kusy se pohybují většinou až v částce nad deset tisíc. Pokud ale nemáte tolik peněz nazbyt, vybírejte alespoň levné produkty prověřených a kvalitních značek – u těch je menší riziko toho, že kromě nižšího výkonu pořídíte vyloženě nefunkční kus.

Jak robotické vysavače fungují a jaké mají parametry?

Malé robotické vysavače se staly moderním pomocníkem v řadě domácností. Každý z nich funguje trochu jinak, některé parametry však mají společné.

Zaprvé je to navigační software. Ten může být velmi jednoduchý a v podstatě zcela náhodný a platí pro ty nejlevnější přístroje. Robot se pak pohybuje náhodně či pomocí základních algoritmů. Anebo jde o vysoce sofistikovaný mapovací program, který různými způsoby systematicky rozčleňuje domácnost.

Zadruhé všechny roboty spojuje základní funkce, a to vysávání, které s pomocí některého druhu kartáče přesouvá špínu do nádoby na odpad.

A zatřetí jde o bezdrátové zařízení, které se musí dobíjet, protože kabely by byly vzhledem k jeho samostatnému pohybu značně nepraktické. Další parametry už se liší stroj od stroje a jsou proto popsány v následujících bodech.

Baterie, dobíjení

Výdrž baterie je důležitá hlavně pokud máte hodně velké prostory, aby je robot zvládnul na jeden zátah uklidit (ačkoliv ty chytřejší jsou schopni se odjet dobít a hned po nabití svou práci sami dokončí). Roboti s dobrou kapacitou baterie vydrží po nabití uklízet většinou kolem dvou až čtyř hodin v kuse. Z dlouhodobějšího hlediska hledejte spíše vysavače s takzvanou Li-ion baterií – je to kvalitnější a modernější verze, která se ani časem a opakovanými nabíjeními neničí.

Výkon

Oproti klasickým vysavačům, které musíte obsluhovat sami, mají robotické vysavače menší výkon – pohybuje od 10 po 100 W. Někteří výrobci uvádějí raději parametr v podobě sacího tlaku, někteří se o tom nezmiňují vůbec. Výkon ovlivňuje účinnost vysávání, roboty s nízkým výkonem se hodí spíš jen na rovné a tvrdé povrchy. Pokud máte členitější podlahu nebo třeba koberce, musíte na tento parametr dát pozor (případně zjistit, zda má přístroj dodatečné příslušenství, kartáče a podobně, které mu práci na různých typech povrchu usnadní).

Odolnost a design

Velmi podstatné je samotné technické provedení vysavače. Stroj by měl být dostatečně odolný na to, aby zvládl drobné nárazy do nábytku a manipulaci. Odpružené okraje a jemné nárazy do překážek by měly fungovat nejen proto, aby se chránil robot, ale i z ohleduplnosti k vybavení vaší domácnosti – ty nejchytřejší robotické vysavače fungují i na principu laserů a čidel, takže se nábytku vyhnout úplně. Skvělá je také funkce, která pomůže robotu identifikovat schody, takže se vyhne pádu aniž byste je museli neustále zatarasovat.

Šířka a výška robotického vysavače ovlivní, jak snadno se dostane i do hůře přístupných prostor, pod nábytek a do různých koutů (na druhou stranu pak ale menší robot sice projede pod sedačkou, jenže zároveň se může zaseknout v koberci nebo na vyšším prahu).

A na závěr je dobré zmínit i čistě designovou stránku, která už je samozřejmě silně subjektivní. Vzhledem k tomu, že se z robota stane výrazná část domácnosti, která většinou poměrně upoutá pozornost nejedné návštěvy, tak není na škodu, aby se vám líbil také vzhledově. Pravd avšak je, že by nemělo jít o hlavní prioritu při výběru.

Hlučnost

Pokud jste zvyklí na klasický vysavač, tak budete robotickým vysavačem tak jako tak příjemně překvapeni, protože je mnohem tišší (ostatně souvisí to i s jeho nižším výkonem). Většina výrobců uvádí hlučnost kolem 50 až 60 dB, což můžete přirovnat k normálnímu hovoru, dešti nebo běžné hlasitosti televizoru. Tichý chod má tu výhodu, že můžete robota pustit třeba i v noci, když spíte a přes den se jím již nenechat omezovat.

Pohyb v prostoru

Jak již bylo zmíněno výše, každý robot má jinak inteligentní algoritmus a způsob, jakým se v prostoru pohybuje. Ty nejjednodušší se pohybují poměrně náhodně, takže ač ušetříte na pořizovací ceně, může se stát, že některá místa vůbec neuklidí. Dražší robotické vysavače mají již různé algoritmy, umí si prostor zmapovat, rozdělit na jednotlivá pásma a pokrýt místnost co nejefektivněji. A navíc pracují rychleji.
Roboty s kvalitní navigací se navíc umí před vybitím vrátit do stanice a po nabití v práci pokračovat tam, kde přestaly.

Pokud máte v domácnosti oblast, kam nechcete robota pustit, musíte mu ji buď mechanicky zatarasit, anebo využít funkce virtuální zdi (o té více v následujícím bodě).

U většiny robotů stačí ke spuštění zmáčknout jedno tlačítko. Zajímavá je však varianta, kdy mu pohyb a dobu úklidu můžete naprogramovat i na dálku, především z pomocí mobilní aplikace. To oceníte například ve chvíli, kdy jste v práci a chcete se vrátit do uklizené domácnosti, a tak bez problémů pošlete robota pracovat i bez vaší přítomnosti.

Nadstandardní funkce

Vysávat by měl samozřejmě každý robot, pak je ale celá řada nadstandardních funkcí, které můžete a nemusíte využít. Není nutné hledat vysavač, který je má všechny, protože se projeví na výsledné ceně. Mnohem rozumnější je promyslet si, o které opravdu stojím a zaměřit se přímo na ně. Toto jsou nejběžnější z nich:

  • Naprogramovatelný úklid/ovládání na dálku – Funkce, o které zde již párkrát byla řeč, je zkrátka praktické, pokud si můžete úklid předem naplánovat, spustit ho na dálku, anebo i skrze aplikaci zkrátka kontrolovat stav robota (baterii, plnost nádoby, statistiky z předchozích úklidů).
  • Virtuální zeď/magnetická páska – Pokud chcete robotu zamezit přístup do některých prostor, můžete tak učinit mechanicky, nebo využít nadstandardní funkce v podobě virtuální zdi či magnetické pásky. Výsledek je v obou případech stejný, robot za vámi vyznačenou hranici nepůjde, virtuální zeď však nastavíte v aplikaci, zatímco magnetická páska je příslušenstvím v balení, kterou reálně položíte na podlahu.
  • Lokální úklid – Často označováno jako takzvaná funkce SPOT. Nahradí v podstatě smetáček s lopatkou, pokud například v kuchyni něco vysypete. Jednoduše přinesete robota na dané místo a on po spuštění funkce SPOT uklidí jen danou oblast o určitém poloměru.
  • Mokrý úklid – Může se jednat jen o navlhčení s pomocí páry. Řada robotů však zvládá i plnohodnotné vytírání, stačí nádobku na prach vyměnit za zásobník s vodou. Samozřejmě nelze očekávat naprosto stejný výsledek jako u běžného důsledného vytírání, ale většinou bude výkon robota velmi slušný a plně dostačující, zvláště v kombinaci s klasickým vysátím.
  • Úklid podél stěn a v rozích – Vzhledem ke svému kulatému tvaru mohou mít některé roboty problém dostat se až úplně ke krajům a rohům místnosti. Některé z nich proto mají speciální funkce, které se tomuto obtížnějšímu úkolu přizpůsobují. Plusem jsou i boční kartáče, o těch ale bude zmínka v dalším bodě.
  • Systém proti zamotávání se do kabelů – Často také označován jako funkce Antitangle. Kromě kabelů většinou funguje také na koberce s dlouhými třásněmi a zvyšuje tak pravděpodobnost, že si robot opravdu poradí samostatně, aniž byste před každým vysáváním museli celou domácnost poklidit.
  • Senzory – Ať už jde o senzory proti nárazu do překážek nebo senzory proti pádu, obojí je spolehlivou prevencí před jakoukoliv nehodou a poničením – ať už robota samotného, nebo věcí, kolem nichž se pohybuje. Základem jsou nárazníky se zpomaleným dotykem, ty nejkvalitnější roboty mají ale dokonce ultrazvukové či infračervené senzory, které předejdou nárazu kompletně.
  • Automatické dobíjení – Většina kvalitnějších robotů dokáže sama rozpoznat, že se vybíjí a automaticky se vrací do dokovací stanice. Bodem navíc je, pokud se po dobití dokážou ke svému úkolu vrátit a úklid dokončit od místa, kde ho přerušili (což úzce souvisí s jejich systémem navigace).

Kartáče a vybavení

Bez kvalitního rotačního kartáče nelze od vysavače čekat velké výsledky. Kromě tohoto základního, hlavního kartáče, na robotech většinou objevíte ještě drobné postranní kartáče (nebo minimálně jeden). U některých robotů se ale můžete setkat i s dalším vybavením navíc. Například se speciálním kartáčem na zvířecí chlupy, což ocení hlavně majitelé huňatých mazlíčků,nebo s mopovací tkaninou. Samozřejmostí by měl být čistící kartáček, který vám usnadní údržbu robota.

Nejznámější výrobci robotických vysavačů

Na trhu je řada výrobců a bylo by těžké zde zahrnout úplně všechny. Tohle je tedy seznam těch nejčastějších a nejvíce prověřených na českém trhu. Zvláště pokud budete vybírat spíše mezi levnějšími produkty, tak může být tento výčet nápomocný – u prověřených firem je menší riziko špatného výběru.

  • iRobot – Díky výrobci iRobot se vysavačům často obecně říká prostě Roomba, ač právě Roomba je produktem jen této firmy. Vyrábějí roboty ve všech cenových kategoriích, takže si vybere opravdu každý. Dle ceny se odvíjí i výbava jednotlivých robotů, každopádně jde o spolehlivé a funkční stroje.
  • Xiaomi – Firma, která je známá spíše svými mobilními telefony vyrábí i řadu další chytré elektroniky a pomocníků pro chytrou domácnost, mezi nimi právě i robotické vysavače. Jsou populární volbou a v podstatě takovou “zlatou střední cestou” mezi špičkovou kvalitou a přijatelnou cenou.
  • TESLA – Spíše levnější varianty robotických vysavačů, přesto s řadou nadstandardních funkcí a dobrým výkonem, s nimiž jsou zvláště za danou cenu recenzenti velmi spokojeni. TESLA je navíc tradiční česká firma a o kvalitě jejích výrobků se již řada lidí přesvědčila nejen v rámci robotických vysavačů.
  • ETA – Robotické vysavače levnější a střední třídy s dobrými ohlasy od uživatelů, které zvládají jak vysávání, tak funkci mopu. I ETA je tradičním českým výrobcem spotřebičů a pomocníků do domácnosti a v České republice má dlouholetou důvěru mezi spotřebiteli.

Mezi další výrobce na trhu patří také například Sencor, Rowenta, Symbo, LG nebo Hoover. U většiny z nich se už výrazněji liší recenze na jednotlivé produkty v rámci stejné firmy – s některými jsou recenzenti velmi spokojení, některé moc dobré hodnocení nemají.

Rady a tipy na následnou údržbu

Pokud chcete, aby vám robot vydržel nejlépe minimálně několik let, bude potřebovat i trochu péče z vaší strany. Zde je proto hned několik tipů, které mohou prodloužit životnost vašeho stroje. V první řadě je dobré varovat před “trendem”, který jednu dobu poměrně často koloval po internetu, a to posazení ať už malého dítěte nebo domácího mazlíčka na pohybující se robotický vysavač. Na to stroje rozhodně nejsou stavěné a může je to kompletně zničit. Mezi další dobré zásady patří:

  • Pravidelné čištění a vyprazdňování nádoby na odpad, a to nejlépe po každém vysávání. Některé kvalitnější stroje bývají propojeny s aplikací, ve které vás o stavu nádobky dokonce samy informují.
  • Čištění kartáčů a koleček od zachycených nečistot, vlasů a chlupů. Ty se totiž mohou dlouhodobě kumulovat a postupně snižovat sací výkon a pohyblivost. Nejen pro tento účel je k většině vysavačů přibalen kartáček právě na čištění. Čistit kartáče a kolečka nemusíte až tak často, ale je dobré je čas od času zkontrolovat.
  • Používat vysavač jen na místa, pro která je určen. Pokud není vhodný na určité typy podlah, nejčastěji hlavně na koberce, pak je takto nepoužívejte, protože můžete postupně poškozovat celý mechanismus.
  • Pozor na mechanické poškození. Obecně při manipulaci s robotem dejte pozor na nárazy. Pokud robot nemá dostatečně vyvinuté senzory, zabezpečte prostor, který vysává – především schody nebo jakékoliv možné propady, případně některé kusy nábytku (například takové, u nichž hrozí, že se robot zasekne pod nimi).

Časté problémy s robotickými vysavači

I přes vaši důkladnou péči se může stát, že se v robotovi něco rozbije. Některé věci lze lehce opravit – zaseklé kolečko nebo kartáč většinou stačí pořádně vyčistit či promazat. Zanesený filtr snižující sací výkon buď taktéž pročistit, pokud je to v případě vašeho přístroje možné, anebo vyměnit. Další časté problémy jsou:

  • Zhoršující se výkon baterie – časem se z důvodu neustálého dobíjení může upotřebovat baterie kvůli opakovanému nabíjení. Tomu je nejlepší předejít už při pořízení a vybrat vysavač s  Li-ion baterií, která tomuto opotřebení odolává.
  • Mechanické poškození – nejlepším řešením je opět prevence, manipulujte s přístrojem opatrně, jak už jsme zmiňovali v předešlém odstavci. Nejnáchylnější jsou na tento typ poškození nárazníky.
  • Porucha v softwaru – občas se může vyskytnout i problém s navigací nebo softwarem jako takovým. Takový problém je lepší nechat odborníkům a robota nechat opravit (případně pořídit nového).

Na tyto stroje se často vztahuje výhodná záruka, v případě potřeby se proto nebojte ji využít.

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář