TOP 8: Nejlepší tepelná čerpadla 2024 – cena, montáž a realizace

Shrnutí: Tepelná čerpadla snižují náklady za energie, přičemž v ČR je nejoblíbenější varianta vzduch/voda.  Výběr značky tepelného čerpadla je sice důležitý, ale ještě důležitější výběr montážní firmy, která je zodpovědná za správnou instalaci čerpadla. Prověřila jsem ty nejznámější a sestavila žebříček těch, na které se můžete spolehnout.

 • Jako výběr redakce jsem vybrala Acetex, protože mají skvělé reference, nabízí kvalitní komponenty a kromě tepelných čerpadel vám zvládnou udělat i fotovoltaiku.
 • Na druhé místo jsem zvolila společnost EnergoSolar, jež vyniká především rychlým jednáním a kombinací s fotovoltaikou.
 • Jako sázku na jistotu vnímám Woltair, je to zkušená firma s obrovským množstvím zakázek a tomu odpovídajícím množstvím pozitivních recenzí.

A co dalšího se v článku dočtete? Podívám i další recenze firem, přidám užitečné tipy, jak tepelné čerpadlo vybírat, a zodpovím také pár běžných dotazů. 


Oblíbená
volba

Acetex

Kdy vybrat Acetex?

Pokud patříte k těm, kdo dají především na skvělé doporučení a recenze, zkuste Acetex. 

Orientační cena: neuvedeno


Další
na zvážení

EnergoSolar

Kdy vybrat EnergoSolar?

Jestliže vás k výběru přesvědčí především rychlé jednání firmy, EnergoSolar vás nejspíš osloví.

Orientační cena: individuální


Výběr
redakce

Woltair

Kdy vybrat Woltair?

Ne všechny společnosti nabízejí možnost instalace všech typů tepelných čerpadel, Woltair to umí. Pokud si chcete být jistí, že si u firmy vyberete ideální čerpadlo pro váš dům, pak zde nešlápnete vedle

Orientační cena: individuální


Netradiční
realizace

IVT

Kdy vybrat IVT?

Jestliže hledáte firmu, která má za sebou tisíce realizací a nebo zvažujete např. tepelné čerpadlo země/voda, můžu IVT doporučit.

Orientační cena: individuální
Tepelna Cerpadla

Stoupající ceny energií jsou problém, který trápí více a více domácností, tím spíše, že topná sezóna je u nás dlouhá. Stále častěji se tak hledají alternativní způsoby, jak pro domácnost získat teplo a zároveň ušetřit. Druhým, neméně důležitým, důvodem je hledání čistějších a udržitelnějších řešení. Tepelné čerpadlo vám všechny tyto body splní. Jak funguje, jaká je cena za realizaci a kolik s ním můžete ušetřit?

Dle způsobu získávání energie lze tepelná čerpadla rozdělit do 5 hlavních kategorií. Nejlepší řešení je u každého individuální a vychází vždy z několika různých faktorů, například z dostupnosti zdroje tepla, pořizovacích a provozních nákladů nebo provozuschopnosti čerpadla.

1) Tepelné čerpadlo země – voda

Tepelným zdrojem je půda, která se využívá dvěma způsoby. Prvním způsobem je plošné uspořádání, kdy jsou na velké rozloze a v relativně malé hloubce umístěné trubky s teplonosným médiem. Odebrané teplo se po zvýšení teploty předává vodě (v kondenzátoru), jež se používá na vytápění nebo jako užitková voda.

Výhodou je snadná instalace a poměrně nízké pořizovací náklady, nevýhodou nutnost velkého pozemku.

Druhým způsobem je hluboký vrt (zhruba 100 metrů). Distribuce tepla je pak stejná jako v prvním případě. Výhoda je zřejmá – nepotřebujete velkou plochu. Nevýhodou jsou vyšší náklady spojené s vrty (obvykle se jich dělá více). Nezbytnou podmínkou realizace je vhodné podloží.

2) Tepelné čerpadlo voda – voda

Zdrojem je podzemní voda z hlubokých vrtů, která se stejně jako v předchozím případě předává v kondenzátoru vodě. Kromě finančně náročnější realizace je náročná (a dražší) také údržba.

3) Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Bere si teplo z okolního vzduchu a je tak nejméně finančně, realizačně a provozně náročné. Stejně jako v předchozích dvou případech využívá získané teplo k ohřevu vody v zásobníku nebo topném systému. Oproti výše uvedeným je však více náchylné na teplotní výkyvy, nejčastěji se tak používá v moderních novostavbách, jejichž konstrukce efektivněji brání tepelným ztrátám.

4) Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch

Alternativou k čerpadlu vzduch – voda je tepelné čerpadlo vzduch – vzduch , které nevyužívá jako prostředníka topný systém, ale ohřívá vzduch v místnosti přímo. Patří k nejlevnějším řešením s jednoduchou instalací, nedokáže ale ohřívat vodu a vnitřní jednotka zvyšuje při plném provozu hladinu hluku v domácnosti.

5) Tepelné čerpadlo využívající odpadní teplo

Využívá odpadní teplo z větracích systémů, typicky z klimatizace nebo kanalizací (především u průmyslových budov). Může být kombinováno s jinými typy čerpadel, je však vhodné pouze pro pasivní a nízkoenergetické domy.

Tepelná čerpadla využívají jednoduchého fyzického jevu: berou teplo z okolí objektu (ze země, vody či vzduchu) a mění ho na vyšší teplotní hladinu, která je potřebná na vytápění a ohřev vody. Celý proces probíhá v kompresoru, kde se stlačují chladné páry, čímž dochází k jejich zahřátí.

Tento jev si možná dokážete lépe představit, když ho připodobním k fungování chladičky, která odebírá teplo potravinám a pomocí výparníku ho odvádí ven – dáte-li si ruku těsně za lednici, zjistíte, že je vzduch velice horký. A na podobném principu funguje i tepelné čerpadlo.

Cena tepelného čerpadla se odvíjí od technického řešení, jeho účinnosti a také na firmě, která čerpadlo realizuje. Nejlevnější jsou čerpadla vzduch – vzduch, která nevyžadují vrt. Jejich účinnost je ale nižší a lze je využít pouze na vytápění, nikoli na ohřev vody.

Orientační ceny tepelných čerpadel dle zdrojů energie:

 • Vzduch – vzduch: 20 000 – 50 000 Kč
 • Vzduch – voda: 100 000 – 350 000 Kč
 • Voda – voda: 90 000 – 450 000 Kč
 • Země – voda: 200 000 – 450 000 Kč

Pořizovací cenu tepelného čerpadla lze snížit žádostí o státní dotaci z programu Nová zelená úsporám nebo Kotlíková dotace.

Recenze nejlepších tepelných čerpadel

Podívala jsem se na nejoblíbenější a nejpoužívanější tepelná čerpadla a sepsala k nim důležité informace, abych vám usnadnila výběr. 

 1. Acetex
 2. EnergoSolar
 3. Woltair
 4. IVT tepelná čerpadla
 5. Tenaur
 6. Tepelná čerpadla Morava
 7. Venta
 8. Schlieger

1) Acetex recenze

Firma s vynikajícími referencemi

Kdy zvažovat Acetex?

Pokud patříte k těm, kdo dají především na skvělé doporučení a recenze, zkuste Acetex. 

Proč jsem vybrala Acetex?

Protože u Acetex objevíte spoustu užitečných informací a především krok po kroku sepsané vše, co vás v průběhu instalace čeká a nemine.

Acetex nabízí instalaci na klíč, garantuje získání dotace a slibuje roční úsporu až 60 %. Spoléhá se na osvědčené značky čerpadel Viessmann a Stiebel Eltron. Zákazníkům nabízí konzultace zdarma, navržení řešení na míru vašim možnostem a vedle vyřízení dotace vám mohou pomoci i s financováním celkově. Mezi službami je i záruční a pozáruční servis. 

Chybí mi tu však alespoň orientační cena.

Uživatelské recenze Acetex 

Procházela jsem řadu uživatelských recenzí na Googlu, refsite.info i Facebooku společnosti. A málokterá firma se může chlubit tak pozitivním hodnocením. Lidé vyzdvihují celkové jednání zaměstnanců firmy, ať už jde o montážníky, obchodní zástupce nebo dokonce vedení, profesionalitu provedení i rychlost. S ní ale naopak část zákazníků nesouhlasí a negativní recenze se tak týkají průtahů.

Orientační cena: neuvedena

2) EnergoSolar recenze

Čerpadla na míru vašim potřebám

Kdy zvažovat EnergoSolar?

Jestliže vás k výběru přesvědčí především rychlé jednání firmy, EnergoSolar vás nejspíš osloví.

Pokud si ale chcete udělat už předem orientační představu o ceně, to vám zde bude chybět. 

Proč jsem vybrala EnergoSolar?

K zařazení Energo Solar mě přesvědčila přehledná nabídka i webové stránky a spousta užitečných informací (nejen) o procesu instalace tepelného čerpadla na webových stránkách. Ihned se tak můžete podívat na ukázky jejich práce a seznámíte se s postupem, který by vás čekal v případě, že se pro realizaci u této společnosti rozhodnete. Transparentnost tedy řadíme mezi hlavní plusy společnosti, k těm dalším patří především rychlé jednání. Po odeslání poptávky se vám ozvou do 24 hodin, do 5 dní vás navštíví technik kvůli odbornému posudku a sestaví vám nabídku na míru vašim potřebám a možnostem.

Tato společnost se specializuje pouze na tepelná čerpadla IVT a Nibe, s nimiž má podle svých slov nejlepší zkušenosti, i co se ohlasů zákazníků týče. O celý proces instalace se postarají kompletně za vás, a to třeba i v případě, že potřebujete pomoci se získáním dotace (ta může sahat až do výše 180 000 Kč) či s celým financováním. 

Uživatelské recenze EnergoSolar

Na nejrůznějších platformách jako je Google, firmy.cz nebo refsite.info jsem procházela zkušenosti klientů s EnergoSolar. Nutno říct, že recenzí ve srovnání s konkurenty není mnoho. Na druhou stranu jsou ale takřka výhradně kladné. Chválí si jednání, dodržování termínů i celé provedení. 

Orientační cena: individuální

3) Woltair recenze

Všechny typy čerpadel za příznivou cenu po celé ČR

Kdy zvažovat Woltair?

Ne všechny společnosti nabízejí možnost instalace všech typů tepelných čerpadel, Woltair to umí. Pokud si chcete být jistí, že si u firmy vyberete ideální čerpadlo pro váš dům, pak zde nešlápnete vedle

Jelikož má firma Woltair dlouhou historii pod značkou Topíte.cz a byla založena topenáři, pak dle mého průzkumu jsou v čerpadlech opravdu odborníky. Byť na firmu jsou i negativní recenze, nelze je brát plně vážně, jelikož téměř všechny firmy v tomhle období měli problém s pozdními dodávkami (velká poptávka).

Proč jsem vybrala Woltair?

Především proto, že s firmou Woltair můžete realizovat všechny typy tepelných čerpadel, tzn. země – voda, voda – voda, vzduch – voda a vzduch – vzduch. U každé varianty je na výběr z mnoha typů čerpadel různých výkonů, s rozhodnutím o správné volbě vám pomohu školení technici.

Firma vám také může pomoci s přípravu podkladů k žádosti o dotaci, případně může celý proces udělat za vás. Woltair realizuje čerpadla (a fotovoltaické elektrárny) především v Praze a Středočeském kraji, přijet za vámi ale může bez navýšení ceny kdekoliv po celé České republice.

Uživatelské recenze Woltair

Poctivě jsem procházela řadu recenzí na firmu Woltair na firmy.cz nebo refsite.info. Hodnocení jsou převážně pozitivní, kdy je chválena především cena a kvalita zpracování. Negativní recenze se pak týkají hlavně zdlouhavé komunikace, případně vysoké fluktuace pracovníků, kdy jednáte pokaždé s někým jiným. Na všechny recenze firma reaguje se snahou situaci vyřešit, což ukazuje na profesionální a zodpovědný přístup.

Orientační cena: individuální

4) IVT tepelná čerpadla recenze

Největší dodavatel v ČR specializující se i na náročnější čerpadla

Proč jsem vybrala IVT tepelná čerpadla?

Firma IVT tepelná čerpadla, jež je největším dodavatelem čerpadel v České republice, nabízí běžná čerpadla vzduch – vzduch a vzduch – voda i náročnější země – voda. První z nich má velice jednoduchou instalaci, jež zabere pouze jeden den, a díky vestavěnému ionizátoru dokáže velice účinně vyčistit vzduch, což se hodí pro domácnosti, kde žijí alergici či astmatici.

U druhého čerpadla vzduch – voda si můžete vybrat ze dvou čerpadel různých výkonů, u čerpadel země – voda je na výběr ze tří variant výkonu. Celou dodávku lze s IVT zajistit na klíč včetně všech potřebných povolení, smluv a žádostí o dotace.

Čerpadla pocházejí ze Švédska, kde se jejich vývoji a výrobě věnuje firma IVT již 50 let. IVT se těší velice dobré pověsti, která firmu řadí na přední příčky výrobců čerpadel v EU. Oblíbená je i v České republice, o čemž svědčí na 20 000 realizací provedených od roku 1991. Negativní recenzi jsem našla pouze jednu a týkala se servisních služeb, firma ale v reakci projevila snahu o řešení problému.

Orientační cena: od 210 000 Kč

5) Tenaur recenze

Tepelná čerpadla se zázemím stabilní společnosti ČEZ

Proč jsem vybrala Tenaur?

Elektrárenského giganta ČEZ, jež působí na českém trhu již od roku 1992, zná každý. Podobně dlouhou historii má i Tenaur, který datuje svůj vznik k roku 1997. V listopadu 2021 se Tenaur stal součástí koncernu ČEZ, čímž si pojistil pověst stabilní a důvěryhodné značky nabízející tepelná čerpadla a fotovoltaiku.

Co se čerpadel týče, nabízí všechny 4 typy, tzn. země – voda, voda – voda, vzduch – voda a vzduch – vzduch. S výběrem toho správného řešení na míru vám pomohou školení technici, pro prvotní představu můžete využít kalkulačku na webu firmy. Kromě individuálního poradenství a přípravy projektu vám Tenaur pomůže také s vyřízením dotace, působnost firmy je po celé ČR. Na tepelná čerpadla a montáž firma poskytuje záruku 5 let.

S recenzemi na firmu je to podobné jako u většiny ostatních – lze najít jak pozitivní ohlasy, dle kterých čerpadlo funguje bezvadně a přístup firmy je profesionální, tak i ty negativní, které si stěžují především na postup při reklamaci. Na všechny negativní recenze firma reaguje a nevyhýbá se odpovědnosti.

Orientační cena: od 120 000 Kč

6) Tepelná čerpadla Morava recenze

Specialista vyškolený na prověřené IVT technologie

Proč jsem vybrala Tepelná čerpadla Morava?

Tepelná čerpadla Morava se zaměřují na instalaci 3 typů čerpadel: země – voda, voda – voda a vzduch – voda. Pro své realizace vybírá nejkvalitnější čerpadla včetně těch od švédské firmy IVT, na jejichž technologie je vyškolená. Čerpadla IVT mají za sebou již 50 let vývoje, výroby a používání v mrazivých švédských zimách a jako taková jsou považována za jedny z nejlepších nejen v České republice, ale také po celé Evropě. Tepelná čerpadla Morava nabízejí odborné posouzení stavby, nezávaznou konzultaci, přípravu a celou realizaci projektu včetně stavebních povolení a žádosti o dotaci.

Ačkoli název firmy odkazuje na Moravu, kde má firma nejvíce zakázek, realizaci tepelného čerpadla lze provést kdekoliv po České republice.

Orientační cena: od 150 000 Kč

7) Venta recenze

Kvalitní tepelná čerpadla Viessmann

Proč jsem vybrala Venta?

Společnost Venta provádí realizaci tepelných čerpadel země – voda, voda – voda a vzduch – voda ve spolupráci s firmou Viessmann, jež patří k jedněm z nejlepších výrobců topných a solárních systémů a fotovoltaiky. Součástí realizace je odborná konzultace a příprava projektu pro získání dotace. Po montáži můžete svůj nový systém vytápění ovládat odkudkoli s pomocí mobilní aplikace.

Orientační cena: od 150 000 Kč

8) Schlieger recenze

Tepelná čerpadla samostatně nebo s fotovoltaikou 

Kdy zvažovat Schlieger?

Jestliže hledáte firmu, která má za sebou tisíce realizací a nebo zvažujete kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky, můžu Schlieger doporučit.

Pokud ale chcete instalovat jiný typ čerpadel než vzduch – voda, zde nepochodíte (podívat se ale můžete ke společnosti Woltair). 

Proč jsem vybrala Schlieger?

Firmu Schlieger jsem zařadila proto, že se zaměřuje na tepelná čerpadla vzduch – voda, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s fotovoltaikou. Na trhu jsou 12 let a vyrostli z malé rodinné firmy. Pro své realizace doporučuje tepelná čerpadla Premium X 11 a 21, která slibuje topný faktor až 4,4 COP, odolnost do -25 °C, výstupní teplotu až 62 °C, nízkou hlučnost (39 až 45 dB) a úsporu až 80 % oproti elektrickému kotli. Záruka na čerpadlo je 3 roky, na kompresor 10 let.

Odborná konzultace a návrh nejlepšího řešení jsou zdarma. Součástí projektu je zařízení veškeré dokumentace včetně žádosti o připojení k distribuční soustavě a vyřízení dotace.

Uživatelské recenze Schlieger

K firmě Schlieger jsem našla stovky recenzí na Googlu, firmy.cz i Facebooku společnosti. Především v poslední době se objevilo několik stížností na nedodržování termínů a průtahy ohledně realizací zakázek. Na druhou stranu firma i nadále získává také pozitivní recenze od spokojených zákazníků, a zdá se, že se jedná spíše o individuální pochybení.

Orientační cena: individuální

PĚT tipů, jak vybrat tepelné čerpadlo

Při výběru tepelného čerpadla řešíme jak samotné čerpadlo, tak i výběr realizační firmy. Jelikož se nejedná o malou investici, je třeba důkladně promyslet všechny aspekty. Pokud si nebudete vědět rady, můžete se obrátit na nezávislého experta.

1) S čím chcete tepelné čerpadlo kombinovat

Tepelné čerpadlo se hodí kombinovat s podlahovým vytápěním, rekuperací nebo fotovoltaickou elektrárnou. Nevyplatí se v kombinaci se solárním systémem a krbem – investovali byste do pořízení a údržby, tepelný ani finanční zisk byste z toho ale neměli.


2) Výběr správného typu čerpadla

Nejčastěji používaná jsou čerpadla vzduch – voda, což ale neznamená, že musí nutně vyhovovat všem. Například pokud bydlíte na horách, je pro vás lepší čerpadlo země – voda, které má stabilní provoz i v mrazivých dnech. Výpočty pro výběr čerpadla si můžete provést sami, sázkou na jistotu je ale odborná firma.


3) Kvalitní a levné čerpadlo neexistuje

Chcete-li čerpadlo, které bude výkonné, s levným provozem, dlouhou výdrží a nízkou hlučností, nelze čekat, že bude levné. Jednorázová úspora a pořízení levného nekvalitního čerpadla se vám z dlouhodobého hlediska nevyplatí, proto, chcete-li ušetřit, využijte raději dotační program Nová zelená úsporám.


4) Rozešlete více poptávek

Většina firem nabízí posouzení vhodnosti, návrh vhodného systému a kalkulaci zdarma. Rozhodně je tedy využijte a s poptávkou obešlete více firem. Všímejte si nejen nabízené ceny, ale ptejte se i na technické detaily a parametry, které si následně ověřte. Zajímejte se také o odbornost a zkušenosti montážníků. I když se většina firem bude ze začátku nejspíše snažit, aby si vás získala, věnujte pozornost komunikaci: jak firma reaguje na dotazy, zda vás příliš netlačí do určitých řešení a podobně.


5) Ptejte se na záruční dobu a záruční a pozáruční servis

Některé firmy nabízí delší záruční dobu, ta však může být placená. Ptejte se tedy na podmínky záruk a nezapomeňte ani na cenu za pravidelný servis a revize.

Shrnutí: Podle čeho vybírat tepelné čerpadlo? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Víte, jaký typ tepelného čerpadla chcete?ano
✅ Víte, zda chcete čerpadlo kombinovat s dalšími úspornými systémy?ano
✅ Má vybraná společnost dobré recenze?ano
✅ Máte nárok na dotaci?ano

Často kladené otázky

Jelikož si čerpadla berou teplo z okolního prostředí, nabízí se logicky otázka, jak je to s jejich fungováním v zimních měsících. Odpověď zní: tepelná čerpadla fungují i v zimě, liší se však jejich efektivita.

V zimních měsících jsou nejméně energeticky ztrátová čerpadla, která využívají teplo z podzemních vrtů, tzn. čerpadla země – voda nebo voda – voda. Teplota podzemních vod a půdy je celoročně stabilní a ani v mrazivých dnech výrazně neklesá, tato čerpadla jsou tak velice účinná i v zimě.

Tepelná čerpadla vzduch – voda fungují v zimě také, jejich efektivita se však snižuje společně s klesající teplotou. Energetickým ztrátám lze zabránit výběrem kvalitního tepelného čerpadla nebo připojením malého záložního elektrokotle.

U moderních tepelných čerpadel není obvykle nutné řešit zamrznutí – kvalitní čerpadla se umí odmrazit sama. U starších nebo špatně nainstalovaných ale budete muset zamrzání hlídat.

Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit až 70 % nákladů na energie – v porovnání se standardními způsoby ohřevu jako jsou plynové kotle nebo elektrické přímotopy. Konkrétní výše úspory závisí vždy na zvoleném technickém řešení, vstupní investici, provozních nákladech a způsobu používání čerpadla.

Tepelné čerpadlo se vyplatí pořídit do nízkoenergetického či pasivního domu, novostavby nebo zrekonstruovaného domu = do budov s dobrými tepelně-technickými vlastnostmi. Čerpadlo lze použít i pro starší domy, před realizací se ale doporučuje jejich zateplení – v opačném případě byste museli koupit výkonnější čerpadlo, které bude mít vyšší pořizovací cenu a provozní náklady, kvůli čemuž bude úspora nižší a návratnost investice delší.

Prvním krokem k realizaci je projekt a rozhodnutí o nejvhodnějším typu čerpadla. V potaz se berou parametry domu, možnosti umístění čerpadla, požadavky zákazníka (podlahové topení, klasické topení, ohřev vody) a výše investice. Projekt by měl vždy vypracovat technik – odborník, který po zjištění a zvážení všech okolností navrhne nejlepší možné řešení na míru vašemu domu a předloží cenovou nabídku.

Po odsouhlasení cenové nabídky dochází k realizaci, které musí předcházet žádost o povolení na stavebním úřadě v případě čerpadel země – voda a voda – vzduch. K žádosti je třeba předložit projektovou dokumentaci vrtných prací a hydrogeologický posudek. Ohlášení na Báňském úřadu je povinna provést vrtná společnost v lhůtě 7 dnů před zahájením prací. U tepelných čerpadel vzduch – voda nebo vzduch – vzduch stačí ohlášení na stavebním úřadě.

Montáži čerpadla musí být zajištěna vhodná stavební připravenost, které se docílí kooperací všech dotčených profesí. Po montáži obdržíte předávací protokol, který je podkladem pro distributora elektřiny a k žádosti o dotaci.

Chcete-li si celý proces maximálně zjednodušit, vyberte si řešení na klíč, při kterém za vás firma montující tepelné čerpadlo vyřídí všechny úřední záležitosti včetně dotace.

Na dotaci Nová zelená úsporám mají nárok všichni majitelé dokončeného tepelného čerpadla, kteří splní podmínky programu. Výše dotace je 60 000 až 140 000 Kč v závislosti na typu čerpadla.

Kotlíkové dotace mohou využít všechny nízkopříjmové domácnosti a to až do výše 95 % z ceny kotle. Ostatní domácnosti mohou dostat dotaci až 50 % z programu Nová zelená úsporám.

Videa

4.8/5 - (45 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář