VIDEO: Nejlepší rybářské pruty a jak je vybírat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to rybářský prut Mivardi Prut Alcon Carp. Tento rybářský prut nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality v kategorii populárních kaprových prutů. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký rybářský prut vybrat, s Mivardi Alcon Carp nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších rybářských prutech.

 • Jako pátý se umístil Delphin Omnia, který je dobrou volbou, pokud hledáte teleskopický prut. 
 • Na čtvrtém místě skončil Tica Mentor Feeder z kategorie feederových prutů. 
 • Jako třetí se umístil Delphin Walkyra jakožto nejlepší prut na sumce. 
 • A druhý a naprosto nejlepší, pokud hledáte prut na přívlač, je WFT Charisma Power II LTC.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Mivardi Alcon Carp, kaprový prut s více než solidním poměrem výkonu a ceny. 
Rybářské Pruty

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší rybářské pruty a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho rybářský prut vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte rybářský prut, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat rybářský prut

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně rybářský prut vlastně vybrat.

 • Při výběru bude hrát roli především to, kde chcete rybařit a jaké ryby chcete chytat.
 • Ujasněte si také způsob, jakým je budete lovit.
 • Druh ryb hraje roli především z hlediska jejich váhy. V tomto ohledu existují dva hlavní typy prutů, a to kaprový a ještě pevnější sumcový.
 • Podle způsobu rybaření se pak setkáte s tenkými a úzkými pruty muškařskými, přívlačovými nebo také vláčecími pruty, feederovými pruty na menší ryby a lehkými plaváčkovými pruty.
 • Dalším důležitým parametrem je délka prutu, která se může pohybovat od 120 cm až po 4 metry.
 • Kratší pruty jsou obecně vhodnější spíše na menší vodu a lehčí návnady a použít se dají i na rybaření z lodi.
 • Delší pruty jsou vhodné na rybaření ze břehu a to i u velkých vodních ploch.
 • Pozornost věnujte také údaji označovanému jako akce.
 • Pojem označuje bod, kde se při zátěži začne prut ohýbat. Většinou se setkáme s označením akce písmeny od A po C (případně D), kdy pruty s akcí A se ohýbají ve špičce, pruty s akcí C ve své polovině.
 • Důležitou roli hraje také materiál, který určuje cenu i použití prutu.
 • Vybírat můžete mezi pevnými a lehkými grafitovými, flexibilními sklolaminátovými, pružnými bambusovými a poddajnými lepenými pruty.
 • Pozornost věnujte také rukojeti a v neposlední řadě i tomu, zda je prut teleskopický a tudíž skladnější, nebo dělený. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší rybářské pruty

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších rybářských prutů.

5) Delphin Omnia

Nejlepší teleskopický prut

Páté místo žebříčku obsadil Delphin Omnia z kategorie teleskopických prutů, který si můžete pořídit za cenu okolo 1 400 Kč. Teleskopické pruty jsou oblíbené pro svou praktičnost, a pokud je tato na přenášení vhodná varianta i ve vašem hledáčku, model Delphin Omnia by mohl být správnou volbou.

Je lehký, určený pro lov kaprů, takže si poradí i s většími úlovky, má měkkou akci a pěnovou rukojeť a výrobce myslel i na praktickou stránku věci, kdy očka opatřil gumovými dorazy, takže se o ně nemusíte při skládání bát. Rybáři vedle jeho praktičnosti oceňují to, že mu nečiní problém ani opravdu daleké náhozy, a jak sami uvádějí, za málo peněz si v tomto případě pořídíte hodně muziky.

4) Tica Mentor Feeder

Nejlepší feederový prut

Čtvrtou příčku obsadil prut Tica Mentor Feeder, který je určen pro lov na feeder a s cenou okolo 2 500 Kč potěší i náročné rybáře nebo dokonce profesionály. Ale využití najde i při běžném rybolovu. Už na první pohled přitahuje pozornost propracovaným designem v matné šedé úpravě.

Nadšeni nejspíš budete i ze zpracování oček. Ta umožňují dlouhé náhozy, neboť jsou dostatečně velká po celé délce prutu, a jejich speciální tvar zabraňuje tomu, aby se na prut namotal vlasec a poškodil jej. Příjemný rybolov podpoří i nízká váha prutu. To všechno z něj dělá v dané cenové kategorii opravdu výjimečný kousek. 

3) Delphin Walkyra

Nejlepší prut na sumce

Na třetím místě se umístil Delphin Walkyra, který vyniká v kategorii sumcových prutů. Jeho cena se pohybuje okolo 2500 Kč. Pruty Delphin byly kompletně navrženy na Slovensku, a to na základě dlouholetých testů a zkušeností. Na výběr jsou 3 velikosti prutu: 260, 300 a 330 cm. Všechny mají vrhací zátěž 850 gramů, plynulou parabolickou akci a masivní celokovové sedlo s pojistkou, které nezradí ani při těch nejnáročnějších soubojích.

Silnostěnný uhlíkový blank se zesílenými spoji, očka na silném kovovém rámu se SIC výplní a ergonomicky navržená rukojeť tvoří maximálně pevný a tuhý prut, který dovoluje použití extrémních šňůr a zvládne jak sumce v domácích podmínkách, tak i velké mořské ryby.

2) WFT Charisma Power II LTC

Nejlepší prut na přívlač

Druhé místo mého srovnání obsadil prut WFT Charisma Power, který stojí za pozornost, pokud preferujete lovení na přívlač, a obstojí i v nejnáročnějších podmínkách. Jeho cena se pohybuje okolo 3500 Kč, ale nebudete litovat. První výhoda prutů je zřejmá již na první pohled: série zahrnuje 10 prutů, které kombinují 4 různé velikosti a 3 vrhací zátěže, každý si tak může vybrat dle svého stylu rybolovu. To hlavní se však skrývá v samotných prutech.

Všechny jsou vyrobené z nového typu uhlíku, který je takřka nezničitelný, stejně jako očka LTC bez keramické výplně. Lov usnadní také korková rukojeť, jež je zesílená nylonem. Pruty WFT Charisma Power II LTC jsou lehké a štíhlé a své uplatnění najdou nejen pro lov přívlačí, ale i pro všechny náročnější druhy mořského a sladkovodního rybolovu.

1) Mivardi Alcon Carp

Nejlepší kaprový prut

Na první místo jsem posadil Mivardi Alcon Carp, který se řadí do oblíbené kategorie kaprových prutů a zároveň vyniká i v populárním poměru výkonu a ceny. Pořídíte si jej za cenu zhruba 2200 Kč a pokud je vaší oblíbenou disciplínou lov kaprů na položenou a nepatříte k těm nejnáročnějším rybářům, může vám dělat tento prut velmi solidního společníka. Co od něj čekat?

Jedná se o prut složený ze tří dílů, je z karbonu, takže mu nechybí pružnost a zároveň odolnost, a těšit se můžete i na nízkou váhu. Z hodnocení kupujících se pak dozvíme, že se s ním velmi šikovně nahazuje, oceňována je i pružnost a samozřejmě i celkový kvalita vzhledem k sympatické ceně. 

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář