TOP 8: Nejlepší fotovoltaické elektrárny na klíč 2024 – cena

Shrnutí: Dbejte hlavně na výběr solidní montážní firmy. Ptejte se na kW, nejběžnější je 4, 7 a 10 kW – čím více, tím více můžete spotřebovat. Pro maximální soběstačnost doporučujeme 10 kW. Pravděpodobně se vám vyplatí hybridní elektrárna s akumulací do baterie či do teplé vody, bez akumulace jen vyjímečně. Vybrala jsem ty nejlepší firmy na instalaci fotovoltaiky a postavila je proti sobě.

 • Můj favorit je Acetex. Doporučuji jej, pokud nejvíc dáte na zkušenosti ostatních klientů. Dle recenzí má totiž tato firma velmi dobrou pověst – rychle komunikuje, dodává vše dle domluvy.
 • Jako druhé místo jsem zvolila EnergoSolar, a to především díky rychlému jednání, které je pro řadu zákazníků důležité.
 • Dobrý pocit mám z Woltair, solidní firma, jasné ceny a skvělé ohlasy 
 • Tip: Poslední dobou mě zaujala firma Sefy ČR, která má dobré reference a zaměřuje se na fotovoltaické elektrárny. Na jejich webu se snadno dočtete jaké solární panely používají, což překvapivě není samozřejmostí. Zkrátka jsou transparentní a to se mi líbí.

A co se v článku dozvíte dále? Podívala jsem se blíže i na další firmy nabízející fotovoltaiku na klíč, přidám tipy, které vám výběr usnadní, a nechybí ani bližší informace k dotacím nebo samotnému fungování. 


Oblíbená volba

Acetex

Kdy vybrat Acetex?

Pokud se při výběru orientujete především podle pozitivních referencí, těžko najdete lepší volbu než Acetex.

Cena od: od 190 000Kč


Příznivá cena

EnergoSolar

Kdy vybrat EnergoSolar?

Jestliže je pro vás prioritou rychlost jednání i provedení, zkuste to u EnergoSolar. 

Cena od: 240 000 Kč


Výběr redakce

Woltair

Kdy vybrat Woltair?

Woltair volte zejména tehdy, když si chcete být jisti férovým jednáním a dobrým výběrem komponentů. Ideální volbou je také, když chcete zkombinovat fotovoltaiku a tepelná čerpadlo.

Cena: cca 260 000 Kč


Další na zvážení

ČEZ

Kdy vybrat ČEZ?

Jestliže hledáte společnost, která má za sebou tisíce realizací, a zároveň oceníte zázemí stabilní společnosti.

Cena od: individuálně

Videorecenze

Vytvořilu jsme pro vás video o nejlepších firem na fotovoltaiku.

 • Jako pátá se umístila firma Schlieger, která se pyšní bohatými zkušenostmi.
 • Na čtvrtém místě skončil Woltair, který může zaujmout fotovoltaikou na splátky.
 • Jako třetí se umístila společnost EnergoSolar díky rychlému jednání.
 • Druhé místo patří firmě Sefy, která má velmi přehlednou a širokou nabídku.
 • Já bych vám nejvíce doporučila první místo: Acetex, protože jde o skvěle hodnocenou a velmi oblíbenou společnost. 
Fotovoltaicke Elektrarny

S neustále se zvyšujícími cenami elektřiny stoupá také obliba fotovoltaických elektráren, neboli solárních panelů, díky kterým může být domácnost částečně nebo zcela nezávislá na externích dodávkách elektřiny. Nezanedbatelný je také ekologický aspekt – solární energie je čistá a obnovitelná. Fotovoltaická elektrárna tak šetří nejen peněženky, ale i životní prostředí.

Pro výrobu elektřiny v domácnostech se používají 3 typy fotovoltaických elektráren:

1) Standardní fotovoltaická elektrárna (FVE)

Standardní elektrárna, v angličtině on-grid, vyrábí energii pomocí solárních panelů a zároveň je připojena do veřejné distribuční sítě. Energie se neukládá v bateriích ale spotřebovává se okamžitě nebo jsou její přebytky zasílány do veřejné sítě. Jelikož se však elektřina do sítě prodává za cenu silové elektřiny, její prodej a následný nákup zpět (v období s nižším slunečním svitem) není finančně výhodný.

Výhodou FVE je minimální nutnost údržby, používání léty prověřených jednoduchých technologií a dlouhá životnost (panely cca 25 let, měniče 5 – 8 let).

Nevýhodou je nutnost schválení parametrů veřejným distributorem elektřiny a závislost na veřejné elektrické síti – v případě výpadku nelze fotovoltaickou elektrárnu použít. Využijete-li na pořízení FVE státní dotace, není možné do ní později zasahovat, například pokud byste se rozhodli ke změně na ostrovní elektrárnu.

2) Ostrovní elektrárna

Ostrovní elektrárna, anglicky off-grid (mimo síť), je zcela nezávislá na veřejné distribuční síti. Používá se všude tam, kde připojení k síti neexistuje nebo by bylo nákladné, typicky chaty nebo chalupy. Stále častěji se ale používá i v místech, kde síť je, a to pro svoji zřejmou výhodu – absolutní nezávislost na veřejné síti. S nezávislostí se pojí i to, že parametry elektrárny nemusí procházet schvalovacím procesem od distributora elektřiny.

Nevýhodou je nutnost investice do akumulační baterie a o něco technologicky náročnější řešení. Ostrovní elektrárna je oproti té standardní aktuálně dražším řešením, její cena a investice do ní se však také vrátí – vyspělejší baterie mají životnost až 20 let a dá se očekávat další vývoj.

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Hybridní fotovoltaický systém, anglicky grid interactive, spojuje výhody obou předchozích řešení: můžete být zcela nezávislý na okolní síti nebo se na ni v případě potřeby připojit, můžete do veřejné sítě dodávat přebytečnou nespotřebovanou elektřinu a zároveň jste chráněni proti jejím výpadkům.

Základem jsou ploché solární panely vyrobené z fotovoltaických PV článků, které zachycují fotomagnetické sluneční záření a za pomoci polovodičových materiálů (křemík) ho přeměňují na stejnosměrnou elektřinu, která se v měniči mění na střídavé napětí.

Se zvyšujícím se zájmem se zvyšuje také nabídka, což snižuje ceny solárních panelů na částky, které byly před několika lety nemyslitelné. Jeden solární panel o výkonu 320 Wp lze pořídit za cenu kolem 3 500 Kč + další příslušenství a instalace.

Jak vybrat fotovoltaiku na klíč – rychlé shrnutí

Než se ale dostaneme k samotným firmám, pojďme si rychle říct, jak přesně firmu pro instalaci na klíč vlastně vybrat.

 • V první řadě je dobré zamyslet se nad tím, jaký typ fotovoltaické elektrárny se vám bude hodit. Pro výrobu elektřiny v domácnostech se používají 3 typy.
  • Standardní elektrárna (FVE) bez baterie vyrábí energii pomocí solárních panelů a zároveň je připojena do veřejné distribuční sítě. Energie se neukládá v bateriích, ale spotřebovává se okamžitě nebo jsou její přebytky zasílány do veřejné sítě. Výhodou FVE je minimální nutnost údržby a dlouhá životnost, nevýhodou je nutnost schválení parametrů veřejným distributorem elektřiny a závislost na veřejné elektrické síti.
  • Ostrovní elektrárna je zcela nezávislá na veřejné distribuční síti. Používá se především tam, kde připojení k síti neexistuje nebo by bylo nákladné, například na chalupách. Parametry elektrárny nemusí procházet schvalovacím procesem od distributora elektřiny, nevýhodou je nutnost investice do akumulační baterie a o něco technologicky náročnější řešení.
  • Hybridní fotovoltaický systém s baterií spojuje výhody obou předchozích řešení. Můžete být zcela nezávislí na okolní síti nebo se na ni v případě potřeby připojit.
 • Je dobré si také spočítat, zda se vám fotovoltaika opravdu vyplatí, a zvážit její umístění.
 • V neposlední řadě si zjistěte, jestli a v jaké výši můžete získat na fotovoltaiku dotace.
 • Samotnou firmu pak můžete vybrat podle finanční zajímavosti nabídky, vždy se vyplatí nechat si udělat kalkulaci u více společností.
 • Určitě se dívejte i na recenze firem, především na ty aktuální, a také řešení, která nabízejí.

Recenze nejlepších fotovoltaických elektráren na klíč

Podívala jsem se na nejoblíbenější fotovoltaické elektrárny na klíč a sepsala k nim důležité informace, abych vám usnadnila výběr. 

 1. Acetex
 2. EnergoSolar
 3. Woltair
 4. ČEZ
 5. E.ON
 6. Solární experti
 7. S-Power
 8. Schlieger

1) Acetex recenze

Společnost s vynikajícím hodnocením klientů

Kdy zvažovat Acetex?

Pokud se při výběru orientujete především podle pozitivních referencí, těžko najdete lepší volbu než Acetex.

Na druhou stranu se však některé recenze týkají průtahů a nemusí to tak být nejlepší volba, pokud spěcháte.  

Proč jsem vybrala Acetex?

Společnost Acetex jsem zařadila díky velmi přehledně zpracovaným webovým stránkám, kde se o instalaci fotovoltaiky dozvíte vše potřebné a budete přesně vědět, jaké kroky vás v průběhu realizace čekají. Firma za vás vyřídí vše na klíč, garantuje získání dotace a nabízí průměrnou roční úsporu až 80 %.

Vybírat můžete mezi třemi variantami řešení:

 • Energie pro vlastní spotřebu, ohřev vody a vytápění

Nejlevnější řešení, kdy přebytky energie efektivně využíváte na vytápění a ohřev vody, za který tak od dubna do listopadu nemusíte platit. 

 • Uložení energie do virtuální baterie

O něco dražší varianta, u které za použití virtuální baterie můžete využívat energii i v době, kdy slunce nesvítí. Přebytky pak opět využijete k vytápění a ohřevu vody. 

 • Uložení energie do fyzické baterie

Cenově nejnákladnější varianta, díky které ale můžete pokrýt až 80 % nákladů. Přebytky energie se uloží do fyzické baterie, což vám umožní bez omezení zvládnout i výpadky sítě. 

Acetex zajistí konzultaci zdarma, navrhne vám systém na míru vašim možnostem, pomůže vám i s financováním. Nabízí záruku na fotovoltaické panely 25 let a také pozáruční servis. 

Uživatelské recenze Acetex

Na Acetex jsem na Googlu, refsite.info nebo Facebooku firmy našla řadu referencí. V nich si klienti chválí celkové jednání na všech úrovních firmy, profesionální přístup i to, že se k problémům staví čelem. Našla jsem ale i kritické ohlasy, které směřují na průtahy a zdlouhavost komunikace i realizace. 

Cena od: od 190 000Kč

2) EnergoSolar recenze

Transparentní nabídka a rychlé jednání

Kdy zvažovat EnergoSolar?

Jestliže je pro vás prioritou rychlost jednání i provedení, zkuste to u EnergoSolar. 

Na druhou stranu ale firma zatím nemá tolik recenzí zákazníků a pokud je to pro vás důležitý faktor, raději se poohlédněte jinde (spoustu kladných referencí má třeba Acetex).

Proč jsem vybrala EnergoSolar?

Protože tu hned při návštěvě webu narazíte na přehlednou nabídku a spoustu užitečných informací (nejen) o procesu instalace solárních panelů. Ihned se tak můžete podívat na ukázky jejich práce, dozvíte se cenu fotovoltaiky a seznámíte se s postupem, který by vás čekal v případě, že se pro zakoupení těchto systémů rozhodnete. Transparentnost tedy řadím mezi hlavní plusy společnosti, k těm dalším patří především rychlé jednání. Po odeslání poptávky se vám ozvou do 24 hodin, do 5 dní vás navštíví technik kvůli odbornému posudku a do 3 měsíců tak už můžete mít fotovoltaiku namontovanou. 

Vybírat zde můžete ze tří variant instalací:

 • Energie k okamžité spotřebě – elektrárna s výrobou 3 kWp vhodná pro menší domy 
 • Spoustu energie navíc – instalace s výkonem 5 kWp ideální pro běžnou rodinu
 • Plná energetická nezávislost – řešení určené pro velké domy nad 150 m2

Ceny jsou uváděné po odečtení dotace Nová zelená úsporám a platí pro všechny kraje mimo Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského, kde je dotace o 10 % vyšší. Dotaci za vás mimochodem EnergoSolar vyřeší také. 

Podrobnější informace o společnosti najdete v samostatné recenzi EnergoSolar.

Uživatelské recenze EnergoSolar

Podrobně jsem zkoumala také hodnocení firmy samotnými klienty, a to na Googlu, firmy.cz i na refsite.info. A v naprosté většině jde o recenze kladné, kdy lidé oceňují jednání i kvalitu provedení a potvrzují rychlost a dodržení termínů. Fér je ale říct, že recenzí je výrazně méně než u některých konkurenčních firem.  

Cena od: 240 000 Kč

3) Woltair recenze

Solární panely s účinností 23 % za příznivou cenu

Kdy zvažovat Woltair?

Woltair volte zejména tehdy, když si chcete být jisti férovým jednáním a dobrým výběrem komponentů. Ideální volbou je také, když chcete zkombinovat fotovoltaiku a tepelná čerpadlo.

Woltair nabízí zajímavý poměr mezi příznivou cenou a zároveň kvalitními službami, v tomto ohledu tedy určitě stojí za úvahu.

Proč jsem vybrala Woltair?

Protože s Woltair můžete realizovat fotovoltaickou elektrárnu s baterií, jež pokrývá až 90 % denní spotřeby, bez baterie, která je vhodná pro domy s nižší spotřebou či v kombinaci s vyhříváním bazénu, nebo s tepelným čerpadlem pro nejlevnější způsob získávání energie.

Woltair nabízí účinnost 23 % (běžná účinnost je 21 %), záruku na střídač WoltAir 10 let (běžných je 5), nastavení maximálního užitku, jež vám umožní používání vlastní energie až 7 měsíců v roce, vyřízení všech administrativních kroků nutných k získání dotace, stavebního povolení a připojení do sítě a instalaci během 2 dnů.

Uživatelské recenze Woltair

Věnovala jsem spoustu času procházení recenzí na firmu Woltair od klientů, a to na firmy.cz nebo refsite.info. Kladné reference se týkají příznivé ceny a také celkové kvality realizace, na druhou stranu ale není nouze ani o negativní reakce. V těch lidé nejčastěji zmiňují zdlouhavost a průtahy. Abych ale byla fér, tento problém má vzhledem k obrovské poptávce po fotovoltaice i řada jiných firem.

Cena: cca 260 000 Kč

4) ČEZ recenze

Fotovoltaika se zázemím stabilní společnosti

Proč jsem vybrala ČEZ?

Společnost ČEZ, jež působí na českém trhu již od roku 1992 a dá se tedy považovat za stabilní, nabízí tři typy fotovoltaické elektrárny. První je s ohřevem vody, na který se využívají přebytky energie z dopoledních hodin, kdy slunce svítí nejsilněji, druhé s bateriovým úložištěm, které zajistí maximální možnou energetickou soběstačnost, jež není ovlivněná výpadky elektřiny, a třetí s tepelným čerpadlem, které je řešením využitelným po celý rok – v létě využíváte fotovoltaiku, v zimě tepelné čerpadlo.

ČEZ nabízí kompletní řešení fotovoltaické elektrárny na klíč a na míru vašemu domu, solární panely o výkonu 460 Wp nebo úvěrové financování, s jehož vyřízením vám také pomůže.

Na webu najdete kalkulačku, pomocí které si můžete spočítat orientační cenu pro jednotlivá řešení. Cena za fotovoltaiku s ohřevem vody pro malý dům velikosti cca 100 m² se spotřebou 3 000 – 4 000 kWh/rok v Ústeckém, Karlovarském nebo Moravskoslezském kraji začíná na částce na 106 480 Kč.

5) E.ON recenze

Ušetřete za elektřinu ukládáním energie do virtuální baterie

Proč jsem vybrala E.ON?

Těm, kteří si pořídí fotovoltaickou elektránu ve spolupráci s E.ON, nabízí firma elektřinu za zvýhodněnou cenu, záruku na panely 25 let, kompenzaci výpadků elektřiny a především pak virtuální baterii, která vám může ušetřit až 40 % z celkové ceny elektřiny.

A jak virtuální baterie funguje? Vyrobená elektřina putuje nejdříve na provoz vaší domácnosti. Přebytky lze uložit do fyzické baterie nebo použít na ohřev vody v bojleru. Jakmile je baterie nabitá a voda ohřátá, odcházejí další přebytky do veřejné sítě – a zde přichází ke slovu virtuální baterie. Do virtuální baterie uložíte veškerou nespotřebovanou elektřinu, jejíž výši si můžete zkontrolovat v zákaznickém účtu. V okamžiku zvýšené spotřeby pak primárně využíváte energii uloženou ve virtuální baterii. I když za provoz virtuální baterie platíte měsíční poplatek (průměrně 78 Kč/měsíc), je výrazně výhodnější než standardní prodej do sítě.

Nejprodávanější řešení (výkon 5,4 kWp, fyzická baterie 11,6 kW) vás bude stát od 200 000 Kč, varianta s nejkratší návratností (výkon 4,5 kWp, fyzická baterie 7,1 kWh) začíná na 155 000 Kč a verzi s nejvyšší úsporou (výkonu 8,1 kWp, fyzická baterie 11,6 kWh, akumulace do vody) pořídíte od 225 000 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH a s využitím státní dotace.

6) Solární experti recenze

Komplexní řešení fotovoltaiky s garancí získání dotace

Proč jsem vybrala Solární experty?

Solární experti k vám vyšlou technika, který vám zdarma pomůže vybrat nejvhodnější technologické řešení pro váš dům a zodpovědět všechny otázky. Firma vám následně zajistí celou dodávku na klíč, tzn. kromě přípravy projektu a instalace panelů také vyřízení dotace, stavební povolení a připojení.

A kolik vás fotovoltaika od Solárních expertů bude stát?

 • Výkon 2,7 kWp, přebytky se využívají na ohřev vody v bojleru. Vhodné pro rodinné domy, které dokáží 100 % energie spotřebovat samy. 
 • Výkon 4,5 kWp, přebytky se využívají na ohřev vody v bojleru nebo akumulují v nádrži. Vhodné pro domy s vysokou spotřebou, kde žije 4 a více osob.
 • Hybridní fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,6 kWp s baterií kapacity 4 kWh. Pro domy se spotřebou minimálně 4 MWh ročně. 

Všechny ceny jsou včetně DPH a po odečtení dotace Nová zelená úsporám pro všechny kraje mimo Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského, kde je dotace o 10 % vyšší. Solární experti vám dotace nejen pomohou vyřešit, ale také garantují jejich získání již ve smlouvě – pokud dotaci nezískáte, firma ji zaplatí za vás. Fotovoltaickou elektrárnu je možné pořídit na splátky.

7) S-Power recenze

Stabilní partner, garance získání dotace, řešení na míru a možnost platby v Bitcoinech

Proč jsem vybrala S-Power?

Kromě konzultace celého projektu a jeho řešení na klíč včetně garance získání dotace (pokud na ni nedosáhnete, firma částku ve výši dotace doplatí z vlastních financí) nabízí také zajímavý způsob platby, a to v Bitcoinech. Vedle fotovoltaiky vám dokáže zajistit také kombinaci se špičkovým tepelným čerpadlem značky iDM, nabíjecí wallbox pro elektromobily, klimatizaci, LED osvětlení nebo kompletní chytrou domácnost. A na kolik vás fotovoltaika od S-Power vyjde?

 • S-Power MINI, výkon 4,6 kWp, přebytky se používají na ohřev teplé vody, roční výroba energie 4 300 – 4 600 kWh.

 • S-Power MIDI, výkon 6,44 kWp, přebytky se ukládají do akumulátoru, roční výroba energie 6 300 – 6 500 kWh.

 • S-Power TOP, výkon 8,28 kWp, přebytky se ukládají do akumulátoru, roční výroba energie 8 000 – 8 400 kWh.

Všechny ceny zahrnují DPH a jsou včetně dotace z programu Nová zelená úsporám. V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je dotace o 10 % vyšší, tzn. celková cena je nižší.

8) Schlieger recenze

Realizace více než 5 000 fotovoltaických elektráren po celé ČR

Kdy zvažovat Schlieger?

Jestliže hledáte společnost, která má za sebou tisíce realizací, a zároveň oceníte dlouhé záruky, zkuste Schlieger. 

Stejně jako některé další společnosti se ale Schliger potýká s velkou poptávkou a dochází tak k průtahům. Jestliže spěcháte, zkuste to jinde.

Proč jsem vybrala Schlieger?

Protože firma Schlieger, jež instalovala více než 5 000 elektráren po celé ČR, nabízí fotovoltaiku s akumulací přebytků do baterie (od 202 860 Kč s dotací), s tepelným čerpadlem (od 182 000 Kč s dotací) nebo s akumulací do vody (od 199 523 Kč s dotací). Na trhu jsou 12 let a vyrostli z malé rodinné firmy. V případě zájmu o fotovoltaiku Schlieger vás navštíví technik, který vám pomůže naplánovat vhodné řešení pro vaši domácnost a připravit podklady pro žádost o státní dotaci.

Montáž provádějí vlastní, firmou školení, technici. Záruka na fotovoltaické panely je 30 let, 12 let na mechanické součásti panelů, až 20 let na střídač a 2 roky na ostatní komponenty.

Uživatelské recenze Schliger

Referencí firmy Schlieger najdeme stovky na Googlu, firmy.cz i Facebooku společnosti. V poslední době se vyskytlo několik negativních recenzí ohledně pozdních dodávek i průtahů v komunikaci. Soudě dle množství pozitivních recenzí z minulé doby i současnosti však lze vyvodit, že firma má stále celou řadu spokojených zákazníků. 

Cena od: 200 000 Kč

ČTYŘI tipy, jak vybrat fotovoltaickou elektrárnu

Základní rozhodnutí je, zda si pořídit standardní, ostrovní nebo hybridní fotovoltaickou elektrárnu, přihlédnout a zvážit byste ale měli i další faktory.

1) Zvažte, zda budete elektrárnu opravdu využívat

Investice do fotovoltaiky není malá a tak byste měli zvážit, zda se vám vzhledem k vašemu životnímu stylu vyplatí, případně zda ho chcete přizpůsobit. Například pokud nejste celý den doma a veškeré spotřebiče zapínáte až večer, kdy elektrárna není schopna výroby elektřiny, investice do ní se vám příliš nevyplatí.


2) Rozmyslete si, kam elektrárnu umístit

Solární panely lze umístit nejen na šikmou střechu, ale také na fasádu, balkon, výklenek, plochou střechu nebo na stojan na zahradu. Vždy však platí, že slunečnímu záření nesmí stát nic v cestě (stromy, větve, komín, vikýř apod.).


3) Porovnejte nabídky dodavatelů

Cena počáteční investice je zásadním faktorem pro rychlost její návratnosti. Cena se liší nejen dle technického řešení, ale také podle dodavatelů. Rozhodně se vám tak vyplatí nechat si zpracovat více cenových nabídek a přihlédnout k recenzím na danou firmu.


4) Stanovte si rozpočet, ale nehleďte pouze na cenu

Investice do fotovoltaické elektrárny není rozhodně malá a tak si jistě stanovíte rozpočet. Neměli byste ho ale stavět na první místo – úspora na kvalitních technologiích se může negativně odrazit na délce návratnosti. S odlehčením finanční zátěže při pořizování fotovoltaiky vám pomůže státní dotační program Nová zelená úsporám.

Shrnutí: Podle čeho vybírat fotovoltaickou elektrárnu na klíč? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Skutečně se vám fotovoltaika vyplatí?ano
✅ Víte, jaké řešení bude pro vás nejvýhodnější?ano
✅ Má vybraná společnost dobré recenze?ano
✅ Máte nárok na dotaci?ano

Nejlepší značky solárních panelů na střechu

Mezi nejlepší výrobce solárních panelů patří Sunpower, Panasonic, REC, Jinko, Axitec, Trina, LG, Sharp, Q Cells, Amerisolar a Luxor.

Často kladené otázky

I v České republice, kde není sluneční svit celoroční, se pořízení fotovoltaické elektrárny vyplatí. Konkrétní výše úspory záleží na pořizovací ceně elektrárny a na tom, zda využijete dotace, na velikosti vašeho domu a vaší spotřebě, na výkonu fotovoltaiky nebo na umístění panelů. Obecně lze říci, že u malého domu lze ušetřit až 14 300 Kč, u středního až 17 500 Kč a u velkého až 25 000 Kč ročně. Návratnost investice se v závislosti na zvoleném typu fotovoltaiky a dalších parametrech pohybuje v rozmezí 8 –14 let, životnost panelů je zhruba 25 let.

Ideální střecha pro fotovoltaiku má sklon 30 až 35 stupňů a je otočená na jih nebo jihozápad. Maximální odchylka, jež nemá zásadní negativní vliv na výkon, je 15 až 20° na východ či západ. Zcela nevhodné je pak umístění na zastíněnou střechu.

Realizace fotovoltaiky probíhá v pěti krocích:

 1. Předpříprava a zhodnocení záměru investora, tzn. posouzení vhodnosti stavby (plocha, sklon a orientace střechy, zjištění ročního úhrnu slunečního svitu) a zvážení negativních vlivů.
 2. Žádost o připojení k distribuční síti. Písemné vyjádření distributora byste měli obdržet v zákonné lhůtě 1 měsíc. Po schválení máte 1 rok na realizaci. Podání žádosti je zdarma a formuláře najdete u dodavatele elektřiny.
 3. Stavební povolení a souhlas obce. Pro FVE na střechách rodinných domů stačí na stavebním úřadě získat územní souhlas, dále je nutný souhlas se stavbou od obce. Obě žádosti jsou zdarma.
 4. Realizace fotovoltaické elektrárny.
 5. Administrativa po realizaci, tzn. žádost o připojení, zkušební provoz, osazení elektroměrem a vyhotovení smluv o připojení.

Celý proces si můžete zařídit sami nebo si ho můžete ulehčit a objednat řešení na klíč. V tom případě za vás veškerou administrativu zařídí realizační firma.

Po vyřízení všech povolení je samotná instalace velice rychlá, ve většině případů zabere montáž 1 až 2 dny. U složitějších systému je pak třeba jeden den navíc na vyladění a nastavení systému.

Výše dotace se liší dle způsobu instalace:

 • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem: dotace 40 000 Kč.
 • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem: dotace 60 000 Kč.
 • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla: dotace 100 000 Kč.

Dále je možné získat další bonusy, například za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nebo el. akumulačního systému 10 000 Kč. Maximální výše dotace je 200 000 Kč.

Na dotaci má nárok každý, kdo splní všechny základní parametry dotace. K jejímu získání je potřeba založit elektronickou identitu v informačním systému AIS SFŽP ČR. Celý projekt můžete konzultovat s odborníky, kteří vám pomohou s přípravou či zpracováním projektu, na který si následně podáte žádost. S celým procesem může pomoci také realizační firma.

4.6/5 - (42 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář