VIDEO: Nejlepší digitální fotoaparáty a jak je vybírat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to digitální fotoaparát Canon EOS 2000D. Tento digitální fotoaparát nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále ve videu, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký digitální fotoaparát vybrat, s timhle kouskem nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších digitálních fotoaparátech.

 • Jako pátý se umístil Canon PowerShot G7 X Mark II jako nejlepší kompakt. 
 • Na čtvrtém místě skončil Nikon Z50 jako nejlepší bezzrcadlovka. 
 • Jako třetí se umístil Sony Cyber-Shot DSC-W810, který je nejlepší volbou za nízkou cenu. 
 • A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je Canon EOS R6.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Canon EOS 2000D, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Digitální Fotoaparáty

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší digitální fotoaparáty a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho digitální fotoaparát vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte digitální fotoaparát, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat digitální fotoaparát

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně digitální fotoaparát vlastně vybrat.

 • Na začátku je dobré si ujasnit, kde a co budete nejčastěji fotit, a stanovit si finanční limit.
 • To vám pomůže rozhodnout se pro jeden ze tří hlavních typů digitálních fotoaparátů.
 • Pokud nejste nároční a chcete zaznamenávat především běžné fotky rodiny nebo z cest, mohl by vám vyhovovat klasický kompaktní fotoaparát, který je praktický svou velikostí, nezruinuje rodinný rozpočet a snadno se ovládá.
 • Další variantou jsou kompakty s výměnným objektivem, někdy nazývané také jako bezzrcadlovky. Oproti zrcadlovkám jsou menší a lehčí, ve srovnání s klasickými kompakty mají vyšší kvalitu i rychlost snímání.
 • Třetí možností jsou pak digitální zrcadlovky, které jsou sice dražší, ale svou kvalitou a funkcemi jsou oblíbenou volbou profesionálů i náročných začátečníků. 
 • K podstatným parametrům patří velikost snímače, která má vliv na výslednou kvalitu a ostrost snímků.
 • Dobrý výkon slibují palcové snímače, profesionální pak snímače full-frame. Obecně se tedy dá říct, že čím větší, tím lepší.
 • Roli hraje ale i rozlišení. Vyšší rozlišení znamená, že výsledný snímek tvoří více bodů, a tudíž zobrazuje lépe i detaily.
 • Pozornost se vyplatí věnovat také zoomu.
 • Optický zoom nesnižuje přiblížením kvalitu, ale je náchylnější k otřesům a má vliv na světelnost fotografie.
 • Digitální zoom s přiblížením kvalitu snižuje a přináší tak o něco horší výsledky.
 • V neposlední řadě se zaměřte i na stabilizátor obrazu, který vyrovnává chvění rukou.
 • Digitální stabilizace se používá spíše u levnějších přístrojů, propracovanější je stabilizace optická. 

Nejlepší digitální fotoaparáty

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších digitálních fotoaparátů.

5) Canon PowerShot G7 X Mark II

Nejlepší kompaktní fotoaparát

Páté místo mého srovnání patří fotoaparátu Canon PowerShot, který vyniká na poli kompaktních fotoaparátů. Za cenu okolo 14 000 Kč získáte profesionální přístroj, který si poradí i s náročnými světelnými podmínkami, a to třeba i díky automatickému filtru ND.

O ostrost a přesnost se stará optický zoom, nechybí ani optický stabilizátor. Po praktické stránce oceníte snadné připojení k chytrému zařízení skrz NFC nebo výklopnou dotykovou obrazovku, skrze níž můžete ovládat ty nejzásadnější funkce. Podle mnoha recenzí kupujících má také fotoaparát spoustu různých funkcí, až může být těžké se v nich zorientovat. Vedle toho často vyzdvihují jeho nízkou hmotnost, ostrost fotek i rychlost snímání.

4) Nikon Z50

Nejlepší bezzrcadlovka

Pokud svého favorita hledáte mezi bezzrcadlovkami a nechcete jen průměrný výkon, zaměřte se na číslo 4 mého srovnání, tedy foťák Nikon Z50. S cenou 24 500 Kč toho uživatelům nabízí opravdu hodně. Full-frame bajonet, rozlišení 20,9 Mpix nebo videa ve 4K kvalitě, to všechno umí. A přitom je stále skladný a praktický.

Důraz je kladen i na vynikající ostrost. Nechybí funkce hybridního automatického zaostřování, která usnadní spoustu práce. Atmosféru fotografie můžete upravovat manuálně, nebo vše nechat na samotném přístroji. Nejen profesionálové pak ocení tichý režim, kdy můžete fotit bez jakéhokoliv hluku.

Výsledek své práce můžete ihned vidět na připojených zařízeních skrz Wi-fi nebo Bluetooth. Vedle výsledných fotografií si pak lidé v recenzích pochvalují také ergonomii fotoaparátu a snadné ovládání.

3) Sony Cyber-Shot DSC-W810

Nejlepší fotoaparát za nízkou cenu

Jestliže se vám z cen fotoaparátů točí hlava, nasměrujte svou pozornost na třetí místo mého žebříčku, a to foťák Sony Cyber-Shot. Cenově se s ním vejdete do 3 500 Kč, a pokud za tuto sumu nebudete čekat nemožné, nebudete zklamaní. Jde o kompaktní variantu, která vyniká skladností a lehkostí, těšit se můžete na 20,1 Mpix rozlišení a 6x optický Zoom.

Přístroj disponuje funkcí automatického ostření, která vám pomůže zachytit i detaily, a potěší i elektronická stabilizace pro vyrovnání třesu. Mnozí ocení také speciální režim na večírky nebo funkci pro panoramatické snímky. Jak uvádějí i kupující v recenzích, pro začátečníky a nenáročné je tento přístroj dobrou volbou a za málo peněz dostanete hodně muziky. 

2) Canon EOS R6

Nejlepší pro profesionály

Pomyslná stříbrná medaile putuje fotoaparátu Canon EOS R6. Jde o model bezzrcadlovky s cenou okolo 50 000 Kč, který potěší i náročné fotografy. I když možná čekáte, že vzhledem k velkému množství funkcí bude ovládání kapku složitější, v tomto případě čekejte spíš opak.

Vše je intuitivní a díky dotykovému otočnému displeji máte vždy o všem perfektní přehled. O zaostření se stará umělá inteligence, která umí rozpoznávat nejen oči a tváře, ale i zvířata. Pětiosý stabilizátor obrazu nedovolí rozmazání snímků tam, kde nechcete. Natáčet můžete i videa, a to ve 4K rozlišení.

Po praktické stránce oceníte dva sloty na karty, rychlost až 20 snímků za sekundu nebo tichý režim. A přesvědčit vás k nákupu mohou i desítky pochvalných recenzí, v nichž lidé oceňují ostrost fotek, ergonomii i spoustu možností nastavení. 

1) Canon EOS 2000D

Nejlepší poměr cena/výkon

Vítězem mého srovnání se stává Canon EOS, který s cenovkou okolo 9 000 Kč vyniká v oblíbeném poměru výkonu a ceny. Jde o zrcadlovku s 24,1 Mpix rozlišením, jež toho umí opravdu hodně. Zvládá fungovat i za zhoršeného světla, umí rozostřit pozadí, vyberete si z nejrůznějších filtrů nebo můžete mačkat spoušť na dálku.

Práci vám usnadní automatické ostření nebo inteligentní scénický režim, což oceníte nejen z pozice začátečníka. Pomocí Wi-fi nebo NFC přístroj snadno propojíte s dalšími chytrými zařízeními. Tento fotoaparát patří k velmi oblíbeným modelům, a lidé jsou nadšeni z jeho cenové dostupnosti, funkcí a uvádějí, že potěší začátečníky i pokročilejší fotografy. 

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář