Patří k nim třeba trenažer inSportline Atlanta Black, který jsem označil jako výběr redakce. A to proto, že se jedná o populární model se super cenovkou a zároveň skvělými vlastnostmi. Ale možná se pro vaše potřeby bude více hodit jiná varianta. Přečtěte si článek do konce a najděte ji!
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších eliptických trenažerech.
- Jako pátý se umístil ProForm Endurance 420E, jakožto skvělá volba ve střední třídě.
- Na čtvrtém místě skončil HouseFit Motio 80 a to pro jeho stabilitu a kvalitní provedení.
- Jako třetí se umístil Fitness King Orbitrek Platinum Profi, jež je dobrá, ale levná volba.
- A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je Tunturi Performance C55
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: inSPORTline Atlanta Black, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality a těší se velké popularitě.
Přemýšlíte nad nákupem eliptického trenažeru? Prozkoumal jsem za vás desítky možností a sestavil srovnání těch nejpovedenějších modelů na trhu.
Jak vybrat eliptický trenažer
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně eliptický trenažer vlastně vybrat.
- Při výběru eliptického trenažeru přihlédněte ke své tělesné konstrukci i váze, případně i proporcím dalších osob, které budou přístroj využívat.
- Především robustnější postavy by měly zvolit bytelný přístroj s dostatečnou nosností.
- Dalším důležitým prvkem je šlapací střed trenažeru. Levnější typ má pedály umístěné na ohnuté kovové tyčce, ale jeho nevýhodou je, že se rychleji opotřebovává.
- Kvalitnější, i když dražší volbou bude ložiskový střed.
- A záleží i na brzdě. Nejlevnější je pásková, je však hlučnější a méně odolná.
- Lepší bude magnetická, případně indukční brzda.
- Nezapomínejte ani na praktičnost. V potaz vezměte rozměry a skladnost, hlučnost modelu a také způsob ovládání.
- Obecně se dá říct, že čím lepší výkony chcete podávat, tím kvalitnější přístroj byste si měli pořídit.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
Nejlepší eliptické trenažery
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších eliptických trenažerů.
- 5 – ProForm Endurance 420E
- 4 – HouseFit Motio 80
- 3 – Fitness King Orbitrek Platinum Profi
- 2 – Tunturi Performance C55
- 1 – Výběr redakce: inSPORTline Atlanta Black
5) ProForm Endurance 420E
Páté místo
ProForm Endurance 420E je eliptický trenažér střední třídy s pohodlnou a plně postačující konstrukcí pro domácí tréninky. Magnetické brzdy a ložiska umístěná v pohyblivých oblastech zaručují nejen poměrně tichý chod, ale také odolnost a dlouholetou službu.
Zátěž lze nastavit na 20 různých stupňů, délka kroku je 51 cm. LCD displej pak nabízí základní informace o tréninku i případné využití jednoho z 20 přednastavených programů. Tep je měřen dotykem, ale je možné si dokoupit i komfortnější hrudní pás.
Oceníte jistě i držák na pití, transportní kolečka s madlem pro snadnější manipulaci nebo protiskluzové nášlapy. Cena se pohybuje okolo 17 000Kč
4) HouseFit Motio 80
Čtvrté místo
Na tomto eliptickém trenažéru si většina uživatelů chválí hlavně jeho stabilitu a robustní konstrukci a trénink s ním zvládne jak amatér, tak zkušený sportovec. Délka kroku je 40 cm, což je zlatá střední cesta, která by měla vyhovovat většině lidí. Stroj zvládne osoby do výšky 200 cm a váhy 150 kg.
Stroj je vybaven magnetickými brzdami, rozteč chodidel je 20 cm, obtížnost lze nastavit na 16 různých úrovní a stroj funguje překvapivě tiše. LCD displej udává informace o tréninku a umožňuje vybrat si jeden z 12 programů, včetně HRC, které se řídí tepovou frekvencí.
Pokud chcete podávat opravdu vysoké výkony, asi se poohlédnete po něčem trochu dražším, avšak pro normální domácí cvičení je tento stroj skvělou a poměrně levnou volbou. Stojí okolo 12 000Kč.
3) Fitness King Orbitrek Platinum Profi
Nejlepší levná volba
Jednoduchý a levný eliptický trenažér, který zvládne základní domácí tréninky. Jeho hlavní výhodou bude pro mnoho lidí velice příznivá cena a poměrně drobné rozměry, takže se vejde i do menší domácnosti. Od ceny se odvíjí i zpracování, které je sice kvalitní, ale občas muselo připustit určité kompromisy. Střed najdete v zadní části, brzdy jsou páskové. Nosnost uvádí výrobce na 120 kg.
Na jednoduchém displeji lze sledovat základní údaje o tréninku, přístroj zvládne měřit tep. Velká škoda je, že výrobce uvádí poměrně málo detailních informací o zpracování, na druhou stranu je stroj známý, a tak na něj naleznete mnoho recenzí. Cena se pohybuje okolo 4 000Kč.
2) Tunturi Performance C55
Nejkvalitnější volba
Performance C55 se nachází někde na hranici střední a vyšší třídy modelů eliptických trenažérů a plně postačí na jakýkoliv pravidelný domácí trénink. Mezi jeho hlavní výhody patří magnetický brzdný systém, ložiska pro delší životnost a zátěž nastavitelná až na 350 W.
Přístroj ocení hlavně vyšší osoby, protože je vhodný až do výšky 210 cm a s váhou do 135 kg. Délka kroku je 50 cm, konzole i pedály si lze nastavit.
Všechno potřebné se zobrazuje na displeji, vybírat můžete z celkem 21 programů, včetně HRC programů, které upravují váš trénink individuálně na základě tepové frekvence. Cenovka začíná na ceně 27 000Kč
1) inSPORTline Atlanta Black
Nejlepší celkově
Atlanta Black je levnějším a oblíbeným sourozencem modelu inSportline Atlanta, jen má zátěž ovládanou manuálně. I u tohoto modelu ale můžete počítat s masivní konstrukcí, magnetickými brzdami, zátěžovým kolem o váze 7 kg, nastavitelnými pedály, klikami se zapouzdřenými ložisky a systémem BeltDrive pro tichý provoz. Nášlapy jsou od sebe 22 cm daleko, délka kroku je 40 cm. Nosnost stroje je díky pevné konstrukci krásných 150 kg.
LCD displej spolehlivě ukáže čas, rychlost, vzdálenost i spálené kalorie a madla dokážou měřit vaši tepovou frekvenci. Vzhledem k manuálnímu ovládání zátěže zde však nenajdete žádné přednastavené programy. Zaplatíte za něj něco okolo 12000Kč.
Co je to eliptický trenažér?
Tento moderní posilovací stroj možná znáte také pod jiným názvem – crossový trenažér, orbitrek nebo eliptical. Pod všemi těmito variantami se ukrývá jeden univerzální přístroj, který trochu připomíná kombinaci klasického běžeckého pásu, rotopedu a stepperu dohromady. Na přístroji při cvičení stojíte s nohama na rovných ploškách. Ty jsou napojené na madla, která držíte v rukách. Při rozpohybování přístroje tak zapojíte jak ruce, tak nohy. Pohyb může poměrně připomínat stejnou mechaniku jako při jízdě na běžkách. Nohy opisují při pohybu elipsu, odtud název stroje.
Trenažér je ideální formou kardio tréninku, který funguje hlavně na spalování tuků a formování celé postavy, příznivý vliv bude mít ale také na vaše srdce, cévy a plíce. Navíc je velice šetrný ke kloubům.
Orbitrek se hodí pro každého, kdo chce doma začít cvičit. Pořiďte si ho, pokud chcete:
- Shodit nadbytečné zásoby tuku.
- Posílit celou postavu a doplnit silový trénink také aerobním cvičením.
- Zvýšit svůj výkon a vytrvalost.
- Najít cvičení, které by nezatěžovalo klouby (například z důvodu úrazu, věku apod.)
- Cvičit, ale hledáte variantu, kterou můžete provádět v pohodlí domova.
- V dlouhodobém horizontu ušetřit za opakované návštěv posiloven.
ČTRNÁCT tipů, jak vybrat eliptický trenažér (orbitrek)
S ohledem na vaše potřeby, konstituci a několik dalších parametrů je však potřeba vybrat ten správný typ. Jak na to vám poradí následující body.
1) Zjistěte, kdo všechno bude přístroj používat.
Druh vhodného eliptického trenažéru se hodně liší dle toho, jaké konstituce a úrovně fyzičky je sportovec, který na něm chce cvičit. Podstatné jsou jak váha, tak výška tohoto jedince (nebo více osob). Váha je podstatná kvůli nosnosti celého přístroje. Tu by měl výrobce u každého produktu uvádět. Jelikož ale danou specifikaci nikdo nekontroluje a výrobce si může tvrdit v podstatě co chce, je dobré podívat se na celkovou kontrukci a pevnost stroje. Čím robustnější a těžší bude stroj sám, tím je větší šance, že udrží i silnějšího sportovce.
Výška je pak důležitá kvůli délce a tvaru kroku. Pokud jste drobnější postavy a přístroj chcete jen na občasné nenáročné cvičení, můžete volit levnější modely s krokem kolem 30 cm. Univerzální krok komfortní pro naprostou většinu lidí bývá kolem 40 cm. Některé vyšší řady pak mají krok individuálně nastavitelný.
2) Zaměřte se na šlapací střed eliptického trenažéru.
Šlapací střed trenažéru je v podstatě takové jeho tělo, jde o velkou část na zemi, z níž vychází šlapací plošiny pro nohy. Existují dva různé modely – jeden levnější, méně kvalitní a ten druhý logicky dražší, zato mnohem kvalitnější.
Levnější typ je miskový šlapací střed. Poznáte jej podle toho, že jsou pedály umístěné na ohnuté kovové tyčce připomínající kliku. Výhodou této varianty je výrazně nižší cena, zato je ale nutné jej pravidelně seřizovat a rychleji se opotřebovává.
Dražším typem je pak střed ložiskový. Připlatíte si, ale zase se o něj již nemusíte nijak starat, déle vám vydrží a v provozu bude tišší.
3) Spočítejte si, jak velký prostor pro přístroj máte.
Podle toho pak můžete volit nejen velikost stroje, ale také se zaměřit na modely, které jsou složitelné a sklopitelné, což ušetří spoustu místa. Některé trenažéry mají také kolečka, takže je můžete snadno přemisťovat dle potřeby. Nepřehánějte však snahu sehnat co nejmenší model – bylo by to kontraproduktivní vzhledem k tomu, co jsme již zmínili v prvním bodě. Čím drobnější a lehčí konstrukce, tím méně vydrží a tím méně se budete při cvičení cítit stabilně a bezpečně.
4) Rozmyslete si, jak často budete při tréninku měnit zátěž.
Stejně jako jsou dva typy šlapacího středu, tak existují i dva typy nastavování zátěže. Levnější varianta je manuální, většinou ve formě kolečka, kterým při otáčení zátěž zvyšujete nebo snižujete. Tato varianta není nijak méně efektivní, jen může být s postupem času nekomfortní a obtěžující.
Druhou možností je elektronické ovládání skrze tlačítka na displeji. To je samozřejmě mnohem příjemnější. Tyto modely jsou navíc většinou vybaveny také seznamem tréninkových programů. Pokud si jeden z nich zvolíte, přístroj vám bude v průběhu cvičení sám zátěž regulovat.
5) Vyberte si správný brzdný systém.
Naprostá většina přístrojů (hlavně ty ve střední cenové kategorii) využívá magnetickou brzdu, která je dostatečně tichá a dlouho vydrží. Pokud najdete eliptický trenažér právě s tímto systémem, neuděláte jeho pořízením chybu.
Ještě lepší je varianta brzdy indukční, která umožňuje nastavení velmi vysoké zátěže a jen tak se neponičí.
Některé velice levné modely však mají páskovou brzdu. Samozřejmě, že pokud je vaší prioritou rozpočet, tak můžete zvolit i tuto variantu, počítejte ale však s vyšší hlučností, cukavým chodem a mnohem nižší odolností této součástky.
6) Nebojte se zeptat přátel i prodejců.
Při pořizování jakéhokoliv podobného stroje je vždy dobrý nápad, když seženete zkušenosti přímo z praxe. Zkuste zjistit, zda někdo z vašich přátel nemá přístroj doma – můžete si ho tímto způsobem i vyzkoušet a zjistit, co od stroje očekáváte a jaký typ vám vyhovuje. Stejně tak si jej můžete vyzkoušet nejdřív v posilovně. Na škodu není ani rada zkušeného prodejce, který vám vysvětlí technické parametry a poradí s výběrem.
7) Záruka a servis vypovídají o kvalitě stroje.
Hledejte takový přístroj od takového výrobce, kde je vám poskytnuta záruka, servis v případě jakýchkoliv problémů a možnost sehnání náhradních dílů. Pokud je přístroj kvalitní a vydrží určitou zátěž, nebude se výrobce bát za svůj produkt ručit. Může to pro vás být proto určitým vodítkem, zda je daný trenažér kvalitní.
8) Čím lepší jste sportovec, tím kvalitnější stroj budete potřebovat.
Jestliže hledáte stroj jen na občasné krátké “proběhnutí”, tak do něj samozřejmě není nutno příliš investovat. Pokud ale plánujete náročné a časté tréninky, je nutné sáhnout po výkonnějším a kvalitnějším modelu. Většinu věcí jsme zde již uvedli (délka kroku, nosnost, brzdy, střed,…). Jak intenzivní a těžké tréninky si můžete nastavit ale ovlivňuje hlavně hmotnost setrvačníkové hmoty. Pro lehké a nenáročné sportovce postačí hmota s váhou kolem 6 kg. Zlatou střední cestou je cokoliv kolem 10 kg. A pro náročné sportovce s dobrou fyzičkou je ideální minimálně 15 kg.
9) Pro dobré výsledky potřebujete měření tepu.
V dnešní době řada sportovců disponuje chytrými hodinkami, které tepovku automaticky měří, v takovém případě vás nebude až tak moc trápit, jak přesně to dokáže váš eliptický trenažér. Pro ostatní by ale mělo být důležité, jakým způsobem ji tento přístroj snímá.
Některé modely (ty nejlevnější) tep většinou neměří vůbec. Střední variantou jsou snímače na madlech. Ty je ale těžké držet neustále, takže nejsou nejlepší pro neustálou kontrolu. Nejlepší a nejdražší varianta je s hrudním pásem propojeným s trenažérem. Ten snímá tep nonstop a informaci zobrazuje na displeji.
10) Stanovte si rozpočet
Až se začnete rozhlížet po nejvhodnějším typu eliptického trenažéru přímo pro vás, může se stát, že se necháte zlákat zcela nadstandardními funkcemi, ultramoderními technologiemi, snímači, statistikami a podobně. Není na nich vůbec nic špatného, ale po pořízení takového přístroje třeba zjistíte, že polovinu funkcí vůbec nevyužíváte! Pokud si předem stanovíte přibližný rozpočet, vyhnete se této variantě zbytečného utrácení za zbytečnosti, protože budete nuceni soustředit se hlavně na kvalitní základ.
11) Vyberte si přístroj, který vás zabaví!
Vyšší třída modelů eliptického trenažéru většinou nabízí víc než jen statistiky spálených kalorií a informaci o nastavené úrovni zátěže. Pokud vás delší cvičení rychle znudí, zkuste si koupit přístroj, který lze propojit s mobilem, tabletem nebo počítačem, pouštět hudbu, simulovat jízdu krajinou (například skrze Google Maps) a podobně. Nebo můžete improvizovat i s levnější variantou a umístit ji k televizi nebo k oknu.
12) Podívejte se na stroj naživo
Klidně ve finále kupte přístroj online. Ale pokud to jen trochu jde, zkuste si ho nejdříve prohlédnout v prodejně naživo. Nejlépe ho rovnou i vyzkoušet. Je to nejjednodušší a nejjistější způsob, jak se ujistit, že přístroj splňuje vše, co od něj vyžadujete a že vám opravdu sedí svou konstrukcí.
13) Pokud si stále nejste jistí, vyberte známou značku
Někteří výrobci jsou na trhu již řadu let, mají své know-how a mnoho spokojených zákazníků. Pokud jste si nejistí ohledně jednotlivých parametrů, nebo se vám do výběru nechce investovat tolik energie, zvolte produkt od značky, která je již dobře známá mezi prodejci i zákazníky. Oproti těm zcela neznámým nebo úplně novým kouskům je zde mnohem menší šance, že sáhnete vedle.
14) Zjistěte si, jak se na stroji cvičí a mějte plán
Tento bod platí trochu až po pořízení, přesto je důležitý. Pokud si stroj pořídíte a nebudete vědět, jak s ním cvičit, brzy se dostaví zklamání bez ohledu na to, zda jste vybrali správný stroj. Pročtěte si manuál, najděte si videa, udělejte si cvičební plán s rozvrhem kdy a jak dlouho budete cvičit. Udrží vám to morálku a eliptický trenažér tak neskončí v koutě jako věšák na prádlo.
Tipy pro cvičení na eliptickém trenažéru
Až si přístroj pořídíte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak na eliptickém trenažéru vlastně cvičit. Shrneme si tedy do základní, co byste měli vědět.
- Na začátku každého tréninku na to jděte zlehka a během zhruba pěti minut se rozehřejte pomalým tempem.
- Během celého cvičení dbejte na správné držení těla – při delším tréninku se na to snadno zapomíná ať už z únavy nebo z nudy. Nepředklánějte se víc než je nutné a zatěžujte spíše nohy než vrchní část těla.
- Najděte si ideální vhodnou úroveň obtížnosti. Neměla by vás kompletně zničit přílišnou náročností, zároveň ale odolejte pokušení nastavit si ji na příliš snadnou. Pokud pro vás trénink nebude výzva, tak ani neuvidíte žádné výsledky.
- Soustřeďte se na trénink. Samozřejmě, že hudba nebo televize jsou povolené, ale stále v hlavě myslete na to že cvičíte a své pohyby vnímejte.
- Kombinujte různé časové i náročnostní intervaly. Zkuste se podívat na HIIT nebo Tabata styl tréninků, případně využijte některý z přednastavených programů přímo na vašem přístroji.
Často kladené otázky
V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma eliptického trenažéru.
Je eliptický trenažér opravdu to samé jako cross trenažér / crosstrainer / orbitrek / eliptical?
Ano, pod všemi těmito názvy naleznete posilovací přístroj, který funguje na jednom a tomtéž principu. Tento přístroj má tu výhodu, že pracuje s celým tělem, a drobnými úpravami tréninku můžete ideálně zacílit na jednotlivé partie. Je tedy jen na vás, který název vám přijde nejsympatičtější. V diskuzích i v obchodě vám budou rozumět ve všech variantách.
Jak často můžu na eliptickém trenažéru cvičit?
Plně záleží na vaší fyzičce a fitness cílech. Jelikož eliptický trenažér je přístroj pro aerobní cvičení, kardio, tak na něm můžete být klidně každý den. Nemusíte se bát, že byste nabrali zbytečně moc svalů (např. ženy by se mohly obávat příliš silných lýtek). Vzhledem k povaze tohoto typu cvičení dosáhnete opravdu jen shození tuku a formování postavy. Ani ti, kdo se snaží naopak svaly nabrat, se nemusí trenažéru vyhýbat. Jedná se o skvělé doplnění klasického silového tréninku.
Musím přístroj nějakým způsobem udržovat?
Ano, zvláště pokud chcete, aby vám přístroj chvíli vydržel. Každý přístroj bude mít tyto informace v manuálu, samozřejmostí ve všech případech je ale udržování stroje v čistotě. Také nezapomeňte, že čím levnější a méně kvalitní přístroj jste si pořídili, tím častěji bude vyžadovat vaši pozornost, výměnu jednotlivých částí a celkově zabírat váš čas kvůli údržbě častěji.
V jakých cenových kategoriích se eliptické trenažéry pohybují?
Ty nejlevnější seženete už kolem 3 000 Kč. Jedná se o naprosto základní modely bez jakéhokoliv nadstandardního vybavení a nejsou vhodné, pokud chcete na trenažéru jezdit pravidelně a dosáhnout nějakých viditelných výsledků. Levná varianta, která už stojí za to, se pohybuje kolem 5 až 10 000 Kč.
Střední cestou jsou stroje od 10 do 20 000 Kč, které už vydrží většinu domácích tréninků a poskytují dostatek komfortu.
Pokud to však s cvičením myslíte opravdu vážně, tak ty nejkomfortnější s plnou výbavou seženete od nějakých 30 000 Kč. Profesionální stroje pak mohou jít od desetitisíců až ke čtvrt milionu.
Užitečné odkazy
- Diskuze na Redditu o výběru eliptických trenažerů [ENG] – reddit.com
- Web o eliptických trenažerech [ENG] – livefit.com
- Jak správně cvičit na eliptickém trenažeru – alfit.cz