Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to čelovku Fenix Amber. Tato čelovka je všestrannou volbou, která by mohla vyhovovat velké většině kupujících. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jakou čelovku vybrat, s Fenix Amber nesáhnete vedle.
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších čelovkách.
- Jako pátý se umístil model Nitecore NU25 UL, nejlepší ultralehká čelovka.
- Na čtvrtém místě skončil model Fenix HM51R Ruby V2.0 jako nejlepší čelovka na běhání.
- Jako třetí se umístil model Petzl Actik, vítěz poměru cena/výkon.
- A druhý a naprosto nejlepší, pokud hledáte čelovku do náročných podmínek, je Ledlenser H7R.
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Fenix HM61R Amber V2.0, univerzální čelovku téměř pro každého.
Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší čelovky a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomto článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho čelovku vybírat a na co se u výběru zaměřit.
Pokud tedy zrovna vybíráte čelovku, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.
Jak vybrat čelovku
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně čelovku vlastně vybrat.
- Alfou a omegou výběru je vědět, pro jaké účely čelovku pořizujete. Jiné nároky budete mít při vysokohorských expedicích, jiné pro běžné potřeby například při stanování.
- Od toho se následně budou odvíjet všechny její zvolené parametry. Tím nejzásadnějším je světelný tok, který se uvádí v lumenech a udává to, jak moc bude vaše čelovka svítit.
- Obvykle se světelný tok pohybuje okolo 200 až 400 lm, což stačí na běžné aktivity i většinu sportů. Čelovky s vyšším světelným tokem už pak poslouží i pro profesionální použití nebo pro extrémní sporty.
- S tím souvisí i hodnota dosvitu, tedy údaj, který říká, jak daleko si posvítíte. Nenáročným bude stačit dosvit 50 metrů, v terénu přijde vhod i dvakrát větší hodnota.
- Dalším podstatným parametrem je výdrž, tedy to, jak dlouho vydrží na jedno nabití čelovka svítit. Pozor si dejte na to, že některé levné čelovky sice mohou uvádět slušnou výdrž, ale už nezmiňují, že se přitom světelný tok výrazně sníží.
- V souvislosti se světlem vás ještě bude zajímat možnost regulace, ať už jde o šířku světelného kužele, režimy svícení nebo barvy.
- Podstatnou roli hraje dále způsob napájení. Najdete modely fungující na běžné baterie, ale moderní přístroje zvládají i napájení přes USB nebo klasický adaptér.
- Zásadním faktorem je také odolnost čelovky proti vniknutí cizích těles nebo vody. Ta vás bude zajímat především v případě, že se budete vydávat do terénu. Udává ji stupeň IP krytí a platí, že čím vyšší číslo za touto zkratkou najdete, tím lépe.
- Pro přestavu, IPx4 už chrání proti stříkající vodě, což by měl být pro outdoorové aktivity standard.
- Vyplatí se přihlédnout také k hmotnosti čelovky. Nízká hmotnost sice může zvyšovat komfort při nošení, ale nezřídka jde na úkor odolnosti nebo výdrže baterie, tak pozor na to.
- Hmotnost okolo 100 až 200 gramů je nejčastější volbou.
- V neposlední řadě se zaměřte i na ovládání, které by mělo být co nejjednodušší.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
Nejlepší čelovky
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších čelovek.
5) Nitecore NU25 UL
Ultralehká čelovka
Pokud hledáte maximálně skladnou čelovku, kterou klidně dáte do kapsy a ani nebudete vědět, že tam je, zaměřte se na páté místo žebříčku, čelovku Nitecore. Stojí něco málo přes 1000 Kč a váží pouhých 45 gramů.
Tato skutečnost ale nijak nesnižuje její kvalitu. Čelovka nabízí světelný výkon až 400 lm, což je pro běžné potřeby naprosto dostačující. Má hned dva reflektory, z nichž jeden poslouží na posvícení na delší vzdálenosti, druhý je určen pro blízké okolí.
Oba tyto reflektory můžete zapnout i zároveň a posvítit si tak na vzdálenost 64 metrů. Čelovce nechybí ani diody s červeným světlem. Čelovku můžete dobíjet skrze akumulátor a vydrží až 45 hodin. Stupeň krytí IP66 pak slibuje vysokou ochranu, a to dokonce proti vlnobití.
4) Fenix HM51R Ruby V2.0
Nejlepší na běhání
Čtvrté místo je tu pro všechny, kdo hledají perfektní čelovku na běhání. Umístil se na něm model Fenix Ruby s cenou okolo 1700 Kč. Pyšní se především nízkou hmotností okolo 80 gramů, skvělým světelným tokem až 700 lm a dosvitem až 120 metrů.
Vedle klasického LED světla disponuje i červeným světlem, a to s hned čtyřmi režimy. O dostatečnou odolnost se stará celokovové provedení a také krytí IP68, které značí vodotěsnost až do hloubky 2 metrů.
Nabíjet můžete čelovku skrze akumulátor nebo přes USB. A pokud ji budete využívat na nejnižší výkon, vydrží vám svítit až 120 hodin. Lidé vedle toho oceňují, že světlo můžete vyjmout z držáku a používat jako malou baterku, jsou nadšeni z kompaktního provedení i dlouhé výdrže.
3) Petzl Actik
Nejlepší poměr cena/výkon
Třetí místo patří čelovce Petzl Actik, která je u mě vítězem v poměru cena/výkon. Pořídit si ji můžete za cenu okolo 700 Kč a i s tak příznivou cenovkou toho nabízí hodně. Disponuje třemi režimy svícení, dvěma tvary kužele světla a k tomu i světlem červeným.
Váží pouhých 86 gramů, světelný tok je tu stále slušných 350 lm a délka dosvitu 80 metrů. Čelovka myslí i na bezpečnost, a tak je vybavena třeba i integrovanou píšťalkou a reflexními prvky.
Dobíjení funguje na baterie a při úsporném režimu vám vydrží svítit až 120 hodin. Lidé jsou s čelovkou podle recenzí vesměs spokojení, oceňují dostatečnou svítivost i výdrž a jsou nadšení z toho, že disponuje i červeným světlem.
2) Ledlenser H7R
Nejlepší pro náročné podmínky
Stříbrná příčka patří čelovce Ledlenser H7R, která zvládne i opravdu náročné expedice. Pořídit si ji můžete za cenu něco málo přes 4000 Kč, čemuž ale její parametry naprosto odpovídají. Využívá totiž spoustu moderních technologií, jako je Advanced Focus System, díky němuž můžete světlo ostřit jediným pohybem.
Jednoduchým otočením tlačítka také upravujete světelný výkon, který může dosahovat až 1200 lm. Navíc můžete vše ovládat i přes aplikaci. Dosvit čelovky je 150 metrů, hmotnost 259 gramů.
Díky krytí IP67 je čelovka odolná proti prachu a ponoření do vody. Dobijete ji pomocí nabíječky a vydrží vám svítit až 40 hodin. Lidé na ní nejvíce oceňují odolné a kvalitní zpracování, výbornou svítivost, dlouhou výdrž a podle některých také skvěle sedí na hlavě.
1) Fenix HM61R Amber V2.0
Výběr redakce: univerzální čelovka pro každého
Vítězem se stává čelovka Fenix Amber s cenou okolo 2300 Kč, která je podle mě zlatou střední cestou pro všechny, kdo chtějí kvalitní čelovku pro všechny případy. Hodí se totiž pro outdoorové aktivity, ale samozřejmě i na běžné využití v domácnosti.
Díky odnímatelné sponě ji totiž snadno připnete třeba ke kapse. Nabízí hned 8 režimů svícení, světelný tok nadprůměrných 1600 lm a dosvit větší než 160 metrů. Vedle bílého světla nabízí i světlo červené.
Nabíjet můžete čelovku skrze nabíječku i USB. Pokud jde o odolnost, tu zajišťuje celokovová konstrukce i standard IP68. Čelovka má skvělé recenze, v nichž lidé vyzdvihují vysokou kvalitu, velkou spoustu režimů svícení i mnohostranné využití.
Užitečné odkazy
- Co znamenají pojmy Lumen, Lux a Candela? – az-led.cz
- Stručný návod, jak vybrat čelovku na běhání – top4running.cz
- Výběr kvalitní čelovky – diskuze na mrk.cz