Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to smoothie maker Nutribullet NB907CP. Tento smoothie maker nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký smoothie maker vybrat, s Nutribullet nesáhnete vedle.
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších smoothie makerech.
- Jako pátý se umístil FitStream Pro jako nejlepší volba z kategorie přenosných smoothie makerů.
- Na čtvrtém místě skončil Sencor SNB 4301RD jako nejlepší varianta od této oblíbené značky.
- Jako třetí se umístil Domo DO436BL jako nejlepší smoothie mixér do 1 000 Kč.
- A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je G21 Perfection.
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Nutribullet NB907CP, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality
Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší smoothie makery a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho smoothie maker vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte smoothie maker, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.
Jak vybrat smoothie maker
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně smoothie maker vlastně vybrat.
- Zásadními parametry, které byste měli sledovat, jsou příkon a s ním související výkon.
- Ty udávají sílu přístroje a platí, že čím vyšší, tím lepší.
- Pokud máte v plánu připravovat si smoothie i z tvrdších surovin, vybírejte mixéry s výkonem alespoň 500 W.
- Sledujte také počet otáček. Podle nich zjistíte, za jak dlouho budete mít své smoothie na stole a jak hladké bude.
- 20 000 otáček za minutu je už považováno za slušné číslo.
- O výsledek se starají samozřejmě také čepele.
- Pokud budou kvalitní, nerezové a nejlépe i potažené ochrannou vrstvou, můžete být spokojeni.
- Ale pozornost věnujte i dalším použitým materiálům. V případě základny slibuje vyšší odolnost nerezová ocel.
- U nádoby na smoothie už záleží na vašich preferencích, ale vždy se dívejte na zdravotní nezávadnost materiálu a také možnosti údržby.
- Určitě oceníte, pokud se bude nádoba moci umývat v myčce.
- Oblíbený je v tomto ohledu odolný plast Tritan.
- V souvislosti s nádobou se zaměřte i na její objem, zvlášť, pokud chcete mixovat smoothie pro celou rodinu.
- A přihlédněte i k možnosti nádobu rovnou použít jako lahev na pití.
- Důležitou roli mohou pro někoho hrát i funkce smoothie makeru.
- U některých si můžete vybírat z více rychlostí, jiné zahrnují třeba i programy pro konkrétní suroviny.
- V neposlední řadě věnujte pozornost i bezpečnostním prvkům, jako je protiskluzová podložka či pojistka proti přehřátí, a také hlučnosti.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
Nejlepší smoothie makery
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších smoothie makerů.
- 5 – FitStream Pro
- 4 – Sencor SNB 4301RD
- 3 – Domo DO436BL
- 2 – G21 Perfection
- 1 – Výběr redakce: Nutribullet NB907CP
5) FitStream Pro
Nejlepší přenosný smoothie mixér
Ačkoliv smoothie makery nejsou velkými přístroji, představa, že si jej vezmete s sebou třeba do kabelky, většinou není reálná. Páté místo mého srovnání, přístroj FitStream Pro s cenou něco přes 1 300 Kč, je ale výjimkou. Jde o přenosný smoothie maker s hmotností necelého půl kila, který funguje na baterii a na jedno nabití vám připraví až 30 nápojů.
Jeho výkon je sice se stolními variantami výrazně nižší, ale přesto jde o nejvýkonnější přenosný smoothie mixér a zvládne vám umixovat vedle smoothie třeba i ledovou kávu díky funkci drcení ledu. Disponuje nádobou o objemu 475 ml, nechybí mu šest čepelí z nerezové oceli a je dokonce voděodolný. Vyniká také povedeným elegantním designem a lidé si jeho fungování v recenzích velmi pochvalují.
4) Sencor SNB 4301RD
Nejlepší smoothie mixér Sencor
Čtvrté místo mého srovnání patří velmi populárnímu mixéru známé a oblíbené značky Sencor. Pořídíte si jej za cenu okolo 1 100 Kč, má vynikající příkon 1000 W, takže vám bez potíží rozmixuje cokoliv budete chtít, a šestice nožů z nerezové oceli pokrytá vrstvou titanu se stará o to, že zůstanou zachovány všechny důležité vitamíny a enzymy použitých ingrediencí. Součástí balení jsou dvě nádoby z Tritanu, z nichž větší má objem 1 l, dají se mýt v myčce a jsou naprosto nezávadné.
Nechybí ani základní bezpečnostní prvky, jako je protiskluzový materiál nebo systém hlídající to, že se přístroj spustí jen při správné poloze nádoby. Na tento smoothie maker najdete desítky pochvalných recenzí, v nichž lidé vyzdvihují jeho sílu, rychlost i snadnou údržbu.
3) Domo DO436BL
Smoothie maker do 1 000 Kč
Třetí místo mého srovnání, přístroj Domo, je ukázkou toho, že slušný smoothie maker se dá sehnat i do tisícovky. Tento model konkrétně už za cenu okolo 800 Kč. Nečekejte sice oslnivý výkon na všech frontách, ale nenáročným zákazníkům bude vyhovovat, což potvrzují i stovky recenzí.
Výkon mixéru je 300 W a spolu s ním dostanete také dvě tritanové nádoby o objemu 300 a 600 ml. Neabsorbují pachy ani chutě, můžete si je vzít kamkoliv s sebou a po použití je umyjete v myčce. Rychlost otáček přístroje je zhruba 25 000 otáček za minutu, což není vůbec špatné číslo. Podle údajů výrobce zvládne dokonce nadrtit led. Což potvrzují i lidé ve svých hodnoceních, kteří si vedle celkového fungování pochvalují také skladnost přístroje a jednoduché ovládání.
2) G21 Perfection
Smoothie maker pro náročné
Druhé místo žebříčku obsadil přístroj G21 Perfection, který nadchne i ty nejnáročnější uživatele. Pořídíte si jej za cenu okolo 5000 Kč a vyniká snad ve všech parametrech. Díky výkonu 1700 W, 32 000 otáček za minutu a šestici odolných nožů zvládne během okamžiku nadrtit i ty nejtvrdší ingredience, ať už jde o mražené ovoce nebo přímo led. K dispozici budete mít hned 5 rychlostí, takže si vše můžete přizpůsobit daným surovinám.
Nádoba s velikostí hned 2,5 litru vám umožní připravit smoothie a další dobroty pro celou rodinu a díky praktickému otvoru v horní části se nebudete muset obtěžovat s krájením na menší části. Nádoba je z bezpečného a praktického Tritanu, takže ji po použití můžete umýt v myčce. Kupující jsou z výkonu přístroje nadšeni, označují jej také za poměrně tichý a chválí si i jeho design.
1) Nutribullet NB907CP
Nejlepší poměr cena/výkon
Vítězem mého srovnání se stává smoothie maker Nutribullet, který s cenou okolo 1800 Kč a svými více než slušnými parametry vyniká v oblíbeném poměru cena/výkon. Příkon 900 W je naprosto dostačující pro takřka všechny suroviny a šest extrakčních čepelí vytváří cyklonový efekt, díky čemuž dostanou to nejlepší i ze stonků, slupek nebo zrníček.
Součástí jsou dvě nádoby z Tritanu o objemu 700 a 900 ml, k nimž nechybí víčko na pití i cestování. Důraz kladli výrobci i na snadné čištění, kdy nádoby můžete umývat v myčce, a nezapomínali ani na bezpečnost. A vyzdvihnout můžeme i elegantní a kompaktní design, který v kuchyni nezabere příliš místa. Tomuto přístroji tak nejde snad nic vytknout, což potvrzuje i naprosto skvělé hodnocení kupujících.
DESET rad, jak vybrat smoothie maker
1) Čím vyšší příkon, tím lepší výkon
Příkon u smoothie makerů se pohybuje mezi 100 a 1500W. Při výběru nemusíte příliš dbát na úsporu energie, protože umixování smoothie trvá opravdu chvilku a vyšší příkon tento čas ještě výrazně zkracuje. Při výběru se doporučujeme vyhnout velmi slabým produktům, u kterých hrozí přehřátí už po 1 minutě mixování. Pro adekvátní efektivitu práce smoothie mixerů považujeme minimální hranici příkonu cca 200W. Spotřebič s příkonem přesahující 350W už zvládne rozmixovat i led, což určitě oceníte především v letním parnu.
2) Smoothie mixéry jsou hlučné
Smoothie mixéry patří do hlučnějších domácích spotřebičů. Jejich hlasitost se pohybuje v řádech 70 až 100 db. To by mohlo odpovídat zvuku fénu na vlasy. Nemusíte se bát, že by vám taková intenzita hluku poškodila sluch, ale pokud nechcete při dělání ranního smoothie probudit všechny v okolí, vybírejte ty kousky s nejnižší hlučností.
3) Materiál není otázkou pouze designu
Většina smoothie makerů je vyrobena z plastu, to má výhodu v nízké výrobní ceně, ale tím to tak končí. Plast nemá příliš dlouhou výdrž, snadno se poškodí a není stabilní. Jestliže hledáte opravdu odolný maker, poohlédněte se po takovém, který má menší množství plastových komponentů.
4) Kvalita nádob je zásadní
Láhve jsou nejčastěji vyráběny z bezpečného tritanu, což je odolný plast. A slouží jako nádoba na mixování smoothie, tak i jako láhev, kterou si s obsahem můžete odnést. To velmi efektivně šetří místo v kuchyni, přírodu i vaši peněženku. Občas je možné zakoupit přístroj, který má nádoby ze skla, jejíž výhoda je absence pohlcování pachů nebo její zabarvování, ale zároveň jsou těžší a méně odolné.
5) Koukejte na objem lahví!
Nejčastější obsah lahví je 600ml, který vám vystačí i na několik dávek zdravého smoothie. Bývá možnost u prodejců sehnat i láhve menší, které mají 200ml nebo naopak pravé giganty s obsahem 1 litru. Výběr velikosti záleží na vašich preferencích a množství smoothie, které jste za den schopni vypít.
6) Hlídejte si hmotnost makeru
Proč? Protože s lehčím smoothie makerem se vám bude lépe manipulovat, ale zároveň příliš lehký spotřebič není zárukou stability. Obvykle se váha pohybuje mezi 1 až 2 kilogramy.
7) Vysoké otáčky zaručí dokonale hladké smoothie
Otáčky je označení počtu otočení čepele kolem své osy, čím vyšší hodnota je, tím lepší a hladší bude váš drink. Tvrdé ovoce, zelenina nebo led vyžadují vyšší otáčky než například mixování měkkého banánu s mlékem. Levnější a méně kvalitní modely mají hodnotu otáček kolem 10 000 za minutu, což není opravdu mnoho a tvrdší potraviny neumixujete tak dokolane. Pro optimální chod přístroje, doporučujeme koupit takový, jehož otáčky se pohybují přes hranici 20 000.
8) Maximální doba provozu by vás měla zajímat
Ačkoli běžně smoothie maker mixuje v řádech sekund, u zmrzlého ovoce nebo ledu se tento čas může vyšplhat až na 2 minuty. Proto se zaměřte na takové, které mají minimální dobu provozu na hranici 2 minut, aniž by se začali přehřívat.
9) Doplňkové funkce smoothie mixéru
Aby byl smoothie maker o něco více univerzální, nabízí některé modely něco navíc:
- Sekání nebo drcení – se vám bude hodit například při přípravě bylinek. Obvykle tuto vlastnost makery nemají.
- Drcení ledu a zmrzlého ovoce – tahle vlastnost se odvíjí od výše otáček, slabší stroje drcení nezvládnou.
- Bezpečnostní pojistka – tohle má snad každý mixér, pojistka vám zaručí perfektní zapadnutí nádoby do těla mixéru aniž by hrozilo, že obsah bude lítat všude po kuchyni.
- Rychlost otáček – dobré smoothie mixéry mají možnost volby ve 3 rychlostech, díky kterým si vytvoříte jak hladký drink, tak lze zanechat i drobné kousky.
10) Čepele ostré jako břitva
Při výběru smoothie makeru se nebojte nahlédnou i na čepele přístroje, protože právě ty vám udělají z ovoce dokonalý drink. Zde plast nemá co dělat, dbejte na kvalitní ocelové nebo titanové nože, která vás překvapí ostrostí a dlouhou výdrží.
Výhody a nevýhody smoothie makeru
Každý produkt na trhu má svá plus i mínus. Pojďme se podívat na ty, které má smoothie mixér.
Výhody:
- Směs můžete dát rovnou do láhve, ze které budete pít.
- Není příliš velký, tudíž nezabere mnoho prostoru v kuchyni.
- Velmi snadné použití, jedním stisknutím si umixujete svačinku.
- Velmi snadná údržba, láhev stačí umýt nebo vložit do myčky.
- Láhev s umixovaným obsahem si můžete uložit do lednice nebo vzít s sebou do práce.
- Smoothie maker je poměrně levný.
Nevýhody:
- Smoothie maker lze využít jen k jednomu – mixování smoothie. Není příliš univerzální.
- Obvyklá velikost nádob je 600ml, někomu se to může zdát málo.
- Nemůžete mixovat obsah déle než 2 minuty, poté narůstá tlak a teplota v nádobě.
Cena smoothie mixérů/makerů
Cena by neměla být zásadním aspektem výběru, nejlevnější modely pravděpodobně nabídnout stejnou kvalitu jako ty dražší.
- Smoothie makery do 1 000Kč
Zde naleznete základní modely, které nenabídnou mnoho funkcí navíc. Ale určitě dobře poslouží někomu, kdo má v plánu si smoothie dělat pouze zřídka.
- Smoothie makery do 1 500Kč
V této kategorie se objevují modely s vyšším výkonem, které dokážou drtit led a i přesto mají poměrně přijatelnou cenovku.
- Smoothie makery nad 2 000Kč
Makery v této cenové sféře už patří mezi špičku na trhu, nabízejí mnoho doplňkových funkcí jako regulaci otáček, drcení ledu nebo pulzní spínač. Obyvkle jsou vyrobeny z pevnějších materiálů, jsou stabilní a mají dlouhou výdrž mixování.
Typy mixérů
Na trhu máme 3 typy smoothie makerů – stolní, makery a tyčové.
- Smoothie mixér
Je speciální mixér, který bez narušení vlánek ovoce a zeleniny připraví zdravý nápoj (smoothie). Výhodou je vyšší výkon oproti tyčovým mixérům, ale naopak jejich univerzálnost končí u výroby smoothie. Cena bývá stejná a vyšší než u tyčových mixérů.
- Tyčový mixér
Tímto typem mixéru vytvoříte nejen smoothie, ale umixujete i omáčky, kaše, polévky nebo dětskou stravu. Nevýhodou pak je velmi malý výkon.
- Stolní mixér
Hlavním důvodem pořízení stolního mixéru bude pravděpodobně velikost jeho nádoby, kde umixujete celý obsah hrnce s polévkou. I vyšší výkon při mixování určitě pocítíte. Ale samozřejmě negací je fakt, že je takový stolní mixér poměrně velký, špatně skladný a drahý.
Oblíbené značky smoothie makerů
Sencor
Společnost vznikla v roce 1969 v Japonsku a od té doby nabývá na oblíbenosti. Nabízí různé modely smoothie makerů od těch levnějších, až po dražší modely.
Delimano
Jedna z nejznámějších značek smoothie makerů na našem trhu. U nás zakoupíte nejčastěji smoothie maker NutriBullet v různých provedeních.
Bosch
Bosch je německá firma založená v roce 1886, která se zabývá výrobou mnoha typů kvalitních výrobků včetně smoothie mixérů. Pod značkou Bosch můžete zakoupit mnoho modelů mixérů určených na přípravu drinků nebo smoothie.
Kenwood
Kenwood jako firma byla založena už okolo roku 1947. Nyní vyrábí velmi kvalitní produkty s hezkým designem a vysokým výkonem.
Concept
Česká značka založena roku 1991 a je na našem trhu velmi oblíbenou díky přijatelnému poměru cena/výkon.
RusellHobbs
Je jedničkou ve výrobě kuchyňských pomocníků na britském trhu a své zastoupení získala i u nás. Nabízí několik dobrých modelů smoothie mixérů.
Proč pít smoothie?
- Velmi zdravá a chutná svačina
- Rychlé na přípravu
- Velmi variabilní (nekonečné kombinace chutí)
- Můžete přidat oříšky, vločky nebo jogurt
- Zahání chuť na sladké a zároveň doplňuje potřebné tekutiny
Jak vytvořit smoothie krok po kroku
- Základním kamenem smoothie je tekutina, ideálně neslazená – voda, ovocná šťáva, džus, kravské mléko, rostlinné mléko(mandlové, sojové,…)
- Přidejte ovoce nebo zeleninu podle vaší chuti! – jahody, banány, červená řepa, špenát, ananas i v mražené podobě
- Trochou superpotravin nic nezkazíte – lněná semínka, chia, chlorella a další
- Vylepšení chuti pomocí oslazení – agáve sirup, rýžový sirup, xylitol, med nebo třeba rozinky
- Koření ještě smoothie vyšperkuje – skořice, zázvor a podobně
- Dávka bílkovin navíc – jogurt, zakysaná smetana, kefír nebo odměrka proteinu
Oblíbené recepty na smoothie
Přinášíme vám několik oblíbených receptů na smoothie, které si připravíte během pár vteřin ve vašem smoothie makeru.
Špenát, pomeranč a banán
- 1 banán
- 1 celý, oloupaný pomeranč
- 1 hrst čerstvého listového špenátu
- trochu chia semínek
- 150ml vody
Smoothie z červené řepy
- 1 malá červená řepa
- polovina banánu
- 1 centimetr oloupaného kořene zázvoru
- 100ml vody
Klasické jahodové smoothie
- cca 15 kusů jahod
- 100ml jahodového džusu
- 1 bílý jogurt
- 1 lžíce medu (nebo jiného sladidla, případně lze použít polovina banánu)
Smoothie s chlorellou
- 1 celé mango
- 1 banán
- šťáva z poloviny citronu
- 200 ml vody
- 4 tabletky chlorelly
Jablko-mrkvové smoothie
- 1 velká mrkev
- 1 oloupané jablko
- 100ml vody
- pár kapek citrónu
Často kladené otázky
Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky zákazníků:Můžu si ve smoothie makeru vyrobit domácí džus?
Ano, lze to, ale šťáva bude plná vláken ovoce. Pro výrobu džusu se lépe hodí odšťavňovač.
Můžu ve smoothie makeru umixovat polévku?
Ano, ale berte v potaz, že klasická nádoba na smoothie má 600ml. Pro umixování polévek se lépe hodí tyčový mixér.
Jaký je rozdíl mezi klasickým mixérem a smoothie makerem?
Smoothie maker umí drtit led, je tedy o něco výkonnější, než-li klasický mixér, ale zároveň méně univerzální.
Proč je smoothie tak zdravé?
Protože jsou vyráběny z ovoce, zeleniny, zdravých tuků, ořechů. Nízký obsah přidaných cukrů má pozitivní dopad na naše tělo, především pokud chceme hubnout.
Ztrácí smoothie přes noc živiny?
Ano, proto není příliš vhodné smoothie dlouho uchovávat. Ale pokud si večer uděláte smoothie ke snidani, v lednici se s ním nic nestane a ztráta živin je minimální.
Je velký rozdíl levných smoothie makerů oproti těm dražším?
Dá se tvrdit, že zde bude cena odpovídat kvalitě. Levnější produkty budou mít nižší příkon, budou se dříve zahřívat a například nezvládnou umixovat led.
Je lepší skleněná nebo plastová láhev na smoothie?
Záleží na preferencích, vše má své pro i proti. Sklo je těžší, což poznáte při nošení láhve do práce, snadněji se rozbije, ale zároveň nebasorbuje pachy a nemění barvu. Plast je lehčí a odolnější, ale po určité době bude měnit barvu (například po mrkvi, nebo řepě).
Musí mít smoothie maker bezpečnostní pojistku?
Ano, měl by ji mít, aby byla vždy láhev na smoothie makeru pevně přidělána a nedošlo tak k vypadnutí obsahu.
Kdy pít smoothie?
Smoothie můžete konzumovat kdykoli během dne, nemusí se jedna pouze o výživnou dopolední svačinku. Může vás i nakopnout po vyčerpávajícím dni v práci nebo jako posilnění po cvičení. Je vhodné i jako sladká tečka po obědě.
Shrnutí
Při výběru se zaměřte na důležité prvky smoothie makerů jako například:
- Velikost nádoby a popřípadě i její materiál. Sklo je těžší, ale neabsorbuje pachy, kdežto plast je lehký, levný ale méně trvanlivý.
- Příkon udává sílu a výkonnost smoothie makerů.
- Pokud nechcete rušit celé okolí, vybírejte tišší mixéry, které mají hranici pod 60 dB.
- Jestliže toužíte po dokonale hladkém smoothie, poohlédněte se po takovém makeru, který má otáčky na minimální hranici 20 000 otáček za minutu.
- Těžší a větší smoothie mixéry sice působí robustně, ale jsou zároveň stabilnější.
- Velmi levné modely seženete i za 800 korun, ale v tomto směru bude cena odpovídat kvalitě a takový typ nemusí umixovat vše.
Pokud si přejete žít zdravý životní styl nebo zhubnout nějaké to kilo, mohly by vám v tom pomoci smoothie a různé osvěžující drinky. Příprava smoothie zabere chvilku, je zdravé a plné vitamínů i vlákniny. Dokonale nás může nabudit v sychravém počasí nebo po únavném dni v práci. Koktejly ocení i malý strávníci. Smoothie mixér/maker je malou a relativně levnou pomůckou do kuchyně, která vykouzlí dobrý drink za minutu. Vzhledem k tomu, že není příliš velký, nezabere mnoho místa.
Užitečné odkazy
- Diskuze na Redditu o výběru smoothie makerů [ENG] – reddit.com
- Web o smoothie makerech [ENG] – Gruenesmoothies.com
- Jak vybrat smoothie maket – smoothierecepty.cz