VIDEO: Nejlepší protištěkací obojky a jak je vybírat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to obojek Patpet 772S. Tento protištěkací obojek nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký protištěkací obojek vybrat, s Patpet nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších protištěkacích obojcích.

  • Jako pátý se umístil Petrainer PET852 jako nejlepší levná volba do 500 Kč. 
  • Na čtvrtém místě skončil Canicalm Small, který je skvělou volbou pro malá plemena. 
  • Jako třetí se umístil Dogtrace D-Mute jakožto nejlepší obojek pro velké psy za dobrou cenu. 
  • A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je SportDog NoBark, který nabízí největší možnosti personalizace. 
  • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Patpet 772S, protože jde o univerzální obojek, který nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Protištěkací Obojky

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší protištěkací obojky a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho protištěkací obojky vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte protištěkací obojek, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat protištěkací obojek

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně protištěkací obojek vlastně vybrat.

  • Jedním z hlavních parametrů, kterým se od sebe protištěkací obojky liší, je způsob korekce.
  • Nejčastějším typem je napomenutí v podobě elektrostatického impulzu, kdy pes dostává výboj.
  • Jeho intenzita je většinou nastavitelná, takže ji můžete upravit podle velikosti a citlivosti psa.
  • Druhým oblíbeným typem je zvukový signál, který psa na štěkání upozorní výstražným zvukem.
  • Setkat se můžete i s korekcí v podobě vibrace, která však není příliš účinná u větších plemen.
  • Méně často pak můžete narazit na obojky s korekcí sprejovou či ultrazvukovou.
  • Štěkot psa detekují protištěkací obojky nejčastěji dvěma způsoby – pomocí zachycení vibrací na hlasivkách psa a nebo díky zabudovanému mikrofonu.
  • Ideální je zvolit kombinaci obojího, abyste předešli trestání psa například za štěkot jiného psa.
  • Podstatnou roli při výběru bude hrát i skutečnost, zda se váš pes pohybuje venku, nebo v interiéru.
  • Ne všechny obojky totiž venkovní podmínky zvládají.
  • Jak je patrné z výše uvedeného, důležitou roli hraje také velikost psa.
  • Většina obojků sice vyhovuje středním a velkým plemenům, ale už ne malým rasám psů.
  • Pro ně by mohl být obojek příliš velký či těžký, o přílišné intenzitě impulzů nemluvě.
  • V neposlední řadě se zaměřte na možnosti individuálního nastavení.
  • Modely nižší cenové kategorie totiž většinou nabízejí automatické přednastavení druhů a síly impulzů, kterému se musíte přizpůsobit.
  • Dražší varianty už umožňují větší míru personalizace, která je především u citlivějších psů velmi důležitá. 

Nejlepší protištěkací obojky

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších protištěkacích obojků.

5) Petrainer PET852

Nejlepší obojek do 500 Kč

Páté místo žebříčku obsadil obojek Petrainer jakožto levná a stále efektivní varianta. Jeho cenovka hlásá více než přijatelnou cenu okolo 450 Kč. Díky nastavitelné citlivosti i délce v rozmezí od 5 do 65 cm je model vhodný pro všechny psy s hmotností nad 5 kg. Hodí se i pro korekci vytí, baterie vydrží až 3 měsíce a poté ji snadno vyměníte za jinou, jedná se totiž o běžné 6V baterie.

Přístroj disponuje sedmi úrovněmi upozornění, kdy je nejprve používáno pouze výstražné zvukové znamení a poté se přidávají i elektrostatické impulzy se zvyšující se intenzitou. V důsledku toho však korekce nepřizpůsobíte psovi na míru a je dobré vzít v potaz i to, že obojek není voděodolný.

4) Canicalm Small

Nejlepší pro malé psy

Pokud máte doma štěkajícího krysaříka, čivavu nebo jorkšíra, pak by vás mohla zaujmout čtvrtá příčka žebříčku, a to obojek Canicalm Small. Stojí zhruba 2 300 Kč a svou hmotností pouhých 17 g nebude přehnaně zatěžovat ani skutečně malé mazlíčky. Uzpůsobí se jim také nastavitelnou délkou. Obojek reaguje na vibrace hlasivek a nemusíte se tak obávat, že by jej aktivoval jiný hluk.

Pro korekci psa využívá tří režimů, takže si můžete vybrat mezi samotným zvukem, zvukem a slabším, stupňujícím se impulzem a silnějším impulzem s rostoucí intenzitou. Přístroj je poměrně odolný a můžete jej využívat i na ven, slabý déšť či sníh mu neublíží. Obojek je nabíjecí, takže nemusíte řešit výměnu a shánění baterií.

3) Dogtrace D-Mute

Nejlepší pro velké psy

Potřebujete ve štěkání usměrnit svého pejska, který je střední nebo větší rasy? Pak by vám mohl vyhovovat obojek Dogtrace D-mute, který se umístil na třetím místě srovnání. Nabízí vyšší intenzitu impulzů, několik různých režimů a zároveň potěší i příjemnou cenou okolo 1500 Kč. Tento obojek detekuje štěkání pomocí vibrací na hlasivkách psa a nemusíte se tak bát, že by reagoval například na štěkot psa od sousedů.

Využívá korekce v podobě zvuku a elektrostatických impulzů, pro které si můžete nastavit hned pět různých režimů v několika úrovních. Snadno tak můžete korekce upravovat podle aktuální potřeby i konkrétní povahy svého mazlíčka. Oceníte nejspíš také voděodolnost, která z něj dělá dobré zařízení i do venkovních podmínek, sníh nebo déšť mu nevadí. Stejně tak potěší i slušná výdrž baterie, která je udávaná v rozmezí 6 až 12 měsíců.

2) SportDog NoBark SBC-R-E

Nejlepší pro individuální nastavení

Stříbrnou příčku obsadil obojek SportDog NoBark, který s cenou přes 4000 Kč oplývá velkými možnostmi, co se uživatelského nastavení týče. Přístroj nabízí 10 úrovní impulzů a 3 různé režimy, kdy se například síla impulzů zvyšuje podle intenzity štěkání, přizpůsobuje se dané situaci nebo jednoduše funguje tak, jak si přejete vy. Nastavitelná je i délka samotného obojku, kterou lze upravit na 20, ale také až 70 cm.

Další výhodou je odolnost přístroje, který zvládne nejen venkovní podmínky, ale také ponor do vody. Nepříjemností spojenou s protištěkacím obojky je detekce štěkotu, kdy může přístroj někdy zachytit jiného psa v blízkosti nebo reagovat například na zvracení psa. Tento model těmto situacím předchází díky kombinaci mikrofonu a vibrací.

1) Patpet 772S

Nejlepší poměr cena/výkon

Zlatá medaile putuje obojku Patpet, který je skvělou a univerzální volbou s příjemným poměrem kvality a ceny. Pořídíte si ho okolo 1000 Kč a i za tuto cenu nabízí zajímavé možnosti nastavení. Vybrat si můžete mezi usměrňováním štěkání psa vibracemi, zvukovým signálem a elektrostatickými impulzy a také je při výchově libovolně kombinovat.

Vybírat také můžete ze sedmi stupňů intenzity korekcí a mnozí majitelé ocení i bezpečnostní pojistku, která se spustí při příliš časté aktivaci korekcí. V kombinaci s nízkou hmotností obojku je model vhodný i pro menší plemena psů. Plusem tohoto modelu je i kombinace detekce v podobě zvuku a vibrace hlasivek a také možnost nastavení citlivosti, kdy si sami určíte, jak hlasité štěkání je už zkrátka moc. Pozor si dejte jen na to, že obojek není vodotěsný.

Jednoduchý obojek se stupňující se korekcí

Nízká cena i hmotnost a jednoduché ovládání i fungování dělají z přístroje Petrainer PET853 šikovný obojek pro ne příliš náročné chovatele. Využití najde u menších i větších plemen a nastavit si jeho délku navíc můžete od 5 až do 65 cm.

Obojek nedisponuje několika režimy, z nichž byste si mohli vybrat, ale funguje na bázi rostoucí intenzity korekce. Na první dvě zaštěkání přístroj zareaguje varovnými tóny, při dalších už přichází na řadu také impulzy v pěti stupních intenzity. Pokud pes stále štěká, minutu přístroj nereaguje, takže se nemusíte bát o bezpečí svého mazlíčka. Poté se schéma opakuje. Upravit si můžete i citlivost štěkotu, na kterou bude přístroj reagovat.

Nyní se ale přesuňme k negativům, kterých vzhledem k nízké ceně (okolo 500 Kč), není úplně málo. Obojek se spouští na základě zvuků zachycených mikrofonem, který sice zabírá i proti vytí, ale na druhou stranu může reagovat na štěkání jiných psů v domácnosti. Přístroj nemá ani základní voděodolnost a tudíž není vhodný na venkovní použití. Někteří z kupujících také zmiňují, že použitý typ baterie se hůře shání.

Orientační cena: 500 Kč

Rozpoznání štěkotupodle zvuku
Druh korekceimpuls + zvuk
Síla impulzů5 úrovní
Počet zvuků2 úrovně
Nastavení citlivosti5 úrovní
Zámek obojkupo 7 úrovni zamknutí na 1 minutu
Vodotěsnostbez ochrany
Délka obojku5 až 65 cm
Rozměr6,6x3x3,5 cm
Váha50 g
Napájení6V baterie
Baterie1x4LR44
Výdrž v provozucca 1 až 3 měsíce

VÝHODY

NEVÝHODY

Zlatá střední cesta pro větší plemena

Žádná ze základních funkcí nechybí obojku Dogtrace d-mute light, a tak není divu, že se v kombinaci se slušnou cenou stal oblíbenou volbou spousty chovatelů psů středních a velkých plemen.

Proti nežádoucímu štěkání bojuje pomocí zvuků a impulzů, které můžete nastavit v pěti různých režimech. Upravit můžete i nastavení citlivosti hlasitosti štěkání. Díky snímání v podobě vibrací hlasivek psa nehrozí, že by došlo k aktivaci vinou jiného psa, například ze sousedství. Potěší také základní voděodolnost, která přístroj uzpůsobuje i venkovnímu použití, a slušná výdrž baterií (6-12 měsíců).

Stejně jako se svou velikostí i silou impulzů obojek nehodí pro malá plemena, nebude vhodnou volbou ani pro psy citlivější povahy.

Orientační cena: 1 600 Kč

Orientační cena1 600Kč
NapájeníCR2 3V
Výdrž obojku6-12 měsíců
Hmotnost50 g
Rozměry40 x 61 x 31 mm
Nastavitelnost délky obojku18 až 50 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Rozpoznání štěkotuano
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekcene
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Kombinace korekcíano
Nastavitelné kombinace korekcíano
Počet úrovní impulsu5
Nastavení citlivostiano

VÝHODY

NEVÝHODY

Obojek s automatickým nastavením pro větší a střední rasy

Další možnou variantou pro majitele středních a větších plemen psů je obojek PetSafe PBC19-10765. Vyniká několika šikovnými vlastnostmi, jako je voděodolnost, nastavitelný obojek, cena, která nezruinuje vaši peněženku, a dlouhá výdrž baterie, ale najdeme u něj i několik nevýhod.

Tou může být automatické nastavení korekcí, které jako uživatel nemůžete nijak ovlivnit. Na druhou stranu však může řadě majitelů čtyřnohých kamarádů vyhovovat. Obojek funguje tak, že při prvním zaštěkání využije k napomenutí zvukový signál. Při druhém už dojde k vyslání impulzu, který se bude při dalším štěkání stupňovat. Při nadměrném štěkotu se pak obojek sám na chvíli deaktivuje, aby nedocházelo ke zbytečnému stresování psa. Protože funguje na bázi snímání hlasivek, není vhodný pro detekci vytí.

Vzhledem k vyšší váze není vhodný pro malá plemena.

Orientační cena: 1 400 Kč

Orientační cena1 400Kč
NapájeníRFA-67D
Výdrž obojku3-6 měsíce
Hmotnost42,5 g
Rozměry
Nastavitelnost délky obojku
od 15,5 cm do 70 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Rozpoznání štěkotuano
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekcene
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Kombinace korekcíne
Nastavitelné kombinace korekcíne
Počet úrovní impulsu6
Nastavení citlivostine

VÝHODY

NEVÝHODY

Obojek s jemnějšími korekcemi pro malé a citlivé psy

Jestliže patříte k majitelům psa malé rasy, nebo máte strach, že by elektrostatické signály byly pro vašeho citlivějšího psa příliš, může být trefou do černého obojek Bentech 655V, který je ke korekcím vůbec nepoužívá. Na nevhodné štěkání upozorňuje pouze za pomoci zvuku a vibrace. K dispozici je u tohoto přístroje sedm režimů, kdy nejprve na štěkání následuje reakce v podobě zvuku, poté i v kombinaci se stupňujícími se vibracemi. Šikovnou funkcí je i možnost nastavení citlivosti. Přístroj reaguje na vibrace hlasivek psů, což je praktičtější varianta v případě, že by mohlo fungování ovlivnit štěkání psů v okolí.

Obojek má nastavitelné rozměry a nízkou hmotnost, díky které je vhodný i pro psy do 5 kg.

Hlavní nevýhoda je zřejmá – vzhledem k absenci impulzů obojek nejspíš nebude dostačující pro temperamentní a větší psy. Zároveň je třeba počítat s tím, že obojek není vhodný do vody.

Orientační cena: 900 Kč

Orientační cena900Kč
Napájenídobíjecí lithiová baterie
Výdrž obojku1 až 3 měsíce
Hmotnost30 g
Rozměry34 x 34 x 25 mm
Nastavitelnost délky obojku17 – 55 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Rozpoznání štěkotuano
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsne
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Kombinace korekcíne
Nastavitelné kombinace korekcíne
Počet úrovní impulsu7
Nastavení citlivostiano

VÝHODY

NEVÝHODY

Vodotěsný obojek s širokými možnostmi

Díky pestrému spektru možností nastavení je obojek Canicalm Excel vhodný jak pro citlivé a mírnější psy, tak pro divočejší a temperamentnější jedince. Ke korekcím nežádoucího štěkání využívá zvuk a impulzy ve 4 různých módech. Nastavit tak můžete třeba pouze zvuk, případně jeho 3 varianty kombinací s impulzy v různých intenzitách. Upravit vlastním potřebám lze také citlivost, a to na 10 úrovních. Velkou výhodou přístroje je také kompletní vodotěsnost a to včetně možnosti jej ponořit až do 1 metru.

Přestože výrobce uvádí, že je obojek vhodný pro velké i malé psy, rozměry a hmotnost přístroje tomu úplně neodpovídají a pro skutečně malá plemena bychom jej nedoporučili.

Orientační cena: 2 200 Kč

Orientační cena2 200Kč
Napájení3V CR2
Výdrž obojku3 měsíce
Hmotnost77 g
Rozměry60 x 35 x 37 mm
Nastavitelnost délky obojkuod 20 až do 65cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostano
Rozpoznání štěkotuano
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekcene
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Kombinace korekcíano
Nastavitelné kombinace korekcíano
Počet úrovní impulsu10
Nastavení citlivostiano

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat protištěkací obojek

Sestavili jsme 7 praktických tipů, jak vybrat ten nejlepší protištěkací obojek.

1) Vyberte si, jakým způsobem psa napomínat.

Jedním z hlavních rozdílů mezi protištěkacími obojky je způsob korekce nevhodného štěkání. Zde byste měli přihlédnout především k temperamentu a velikosti svého psa a zvolené upozornění by mu mělo co nejvíce odpovídat. 

Nejčastějším a také nejefektivnějším typem je napomenutí v podobě elektrostatického impulzu, kdy pes dostává výboj. Jeho intenzita je většinou nastavitelná, takže ji můžete upravit podle velikosti a citlivosti psa. Druhým oblíbeným typem je zvukový signál, který psa na štěkání upozorní výstražným zvukem. 

Setkat se můžete i s korekcí v podobě vibrace, která však není příliš účinná u větších plemen. Méně často pak můžete narazit na obojky s korekcí sprejovou či ultrazvukovou. 


2) Zvolte správný způsob detekce.

Štěkot psa detekují protištěkací obojky nejčastěji dvěma způsoby – pomocí zachycení vibrací na hlasivkách psa a nebo díky zabudovanému mikrofonu. 

Ideální je zvolit kombinaci obojího, samostatně totiž mají obě varianty jedno velké minus. Zatímco vibrační snímání může psa napomínat například i za kašlání či zvracení a způsobit mu tak zbytečný stres, mikrofon může zachytit štěkot jiného psa a potrestat za něj neoprávněně vašeho mazlíčka. 

Pokud váš čtyřnohý kamarád vyje, hodí se pro tyto případy spíš detekce pomocí mikrofonu.


3) Přihlédněte k velikosti psa. 

Vždy je důležité při výběru přihlédnout k velikosti vašeho mazlíčka. Většina obojků sice vyhovuje středním a velkým plemenům, ale už ne malým rasám psů. Pro ně by mohl být obojek příliš velký či těžký, o přílišné intenzitě impulzů nemluvě. 

Většinou se u konkrétních modelů obojků setkáte s informací, pro jaká plemena je přístroj vhodný. Pokud se tato informace nenabízí, podívejte se na samotné vlastnosti obojku. 


4) Na doma, nebo na ven?

Podstatnou roli při výběru bude hrát i skutečnost, zda se váš pes pohybuje venku, nebo v interiéru. Ne všechny obojky totiž venkovní podmínky zvládají. Většina z nich sice bez problémů překoná slabý déšť i sníh, ale některým vlhkost nesvědčí vůbec. Je dobré si tyto informace prostudovat, aby vám obojek něco vydržel a především fungoval. 


5) Automatické nastavení, nebo vlastní?

Dalším rozdílem mezi obojky, a to především mezi levnějšími, základními modely a dražšími  a propacovanějšími variantami, je možnost přizpůsobení nastavení na míru vašemu psovi. 

Právě modely nižší cenové kategorie totiž většinou nabízejí automatické přednastavení druhů a síly impulzů, kterému se musíte přizpůsobit. 

Pokud si však sami chcete zvolit, jakým způsobem a jak silně bude obojek vašeho psa korigovat, musíte sáhnout po modelech s touto funkcí. Především u menších či citlivých psů je možnost personalizace opravdu důležitá. 


6) Když slabší štěkání nevadí. 

Při výběru narazíte také na obojky, u nichž lze nastavit citlivost a můžete si tak vybrat, na jak hlasické štěkání má přístroj reagovat. 


7) Obojek jako rozumná investice. 

Nechali jsme si ji sice až na závěr, ale je jasné, že pro většinu chovatelů hraje důležitou roli i cena obojku. Ta se může pohybovat od 500 Kč až do řádu tisíců. Modely v různých cenových hladinách se liší především v množství nabízených korekcí a jejich úrovní a také možností uzpůsobit funkce podle vašich individuálních požadavků. 

Jednoduché a levnější přístroje většinou nabízejí jen pár stupňů intenzity a automatické nastavení, kdy sílu při štěkání stupňují. Často také nevynikají velkou odolností, ale například pro středně velké psy v domácích podmínkách mohou být dostačující. 

Dražší přístroje si pak můžete nastavit podle svých potřeb a chování psa a některé z nich jsou uzpůsobené i pro ponor ve vodě nebo obecně do horších povětrnostních podmínek.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma protištěkacích obojků.

Přestože se stále můžeme setkat s jistými předsudky, protištěkací obojky pro psa nebezpečné nejsou a určitě se jejich používáním nedopouštíte týrání zvířete. O bezpečnost vašeho mazlíčka se starají nejrůznější kritéria a bezpečnostní parametry, které musí certifikované přístroje splňovat.

Vždy je ale dobré přihlédnout k povaze a citlivosti, případně zdravotnímu stavu svého chlupáče a nastavit obojek tak, aby nezpůsoboval zbytečný stres.

Obecně se dá říct, že protištěkací obojky je možné používat od 6 měsíců věku psa.

Mezi nejčastější problémy, s nimiž se chovatelé u protištěkacích obojků setkávají, je jejich nechtěné spouštění při jiných zvukových projevech psa, jako je kašlání či zvracení, případně aktivace při štěkání druhého psa v domácnosti či v těsném sousedství. V těchto případech je pes potrestán neoprávněně, což může u psa vyvolat negativní emoce. Předejít se těmto problémům dá díky obojkům využívajícím k detekci mikrofon i vibrační snímání zároveň.

Většina protištěkacích obojků je určena pro psy s hmotností nad 5 kg. To znamená, že pro nejmenší plemena nemusí být zcela vhodné a je třeba se v těchto případech poohlédnout po menších a lehčích modelech, které zbytečně nezatěžují krk zvířete.

Rozdíly v obojcích vzhledem k odolnosti vůči počasí jsou poměrně značné. Některé vydrží mráz, vysoké teploty i vydatný déšť, ale některé nezvládají ani menší vlhkost a na ven se tedy vůbec nehodí. Nezapomeňte si tyto parametry před nákupem prozkoumat.

Shrnutí

I nejvychovanější a nejvzornější pes se může ztratit, ať už v situaci, kdy zavětří stopu, nebo jej něco vyleká. V těchto případech se stává GPS obojek nepostradatelným pomocníkem, který výrazně zvýší šance, že pejska rychle najdete a přivedete v pořádku zpět domů. Pokud se rozhodnete neriskovat a obojek pořídit, otevírá se před vámi spousta možností. Pro výběr neexistuje univerzální rada a vždy musíte promyslet své požadavky, přihlédnout k povaze svého psa a zvážit i cenovou stránku věci a praktičnost modelu. Určitě se dá narazit na rozumný kompromis nebo přímo obojek, který splňuje všechna vaše očekávání.

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář