Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to elektrický ohradník Dogtrace d-fence 101. Tento elektrický ohradník nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký elektrický ohradník vybrat, s Dogtrace nesáhnete vedle.
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších elektrických ohradnících pro psy.
- Jako pátý se umístil bezdrátový elektronický ohradník PetSafe.
- Na čtvrtém místě skončil rádiový plot PetSafe pro malé psy.
- Jako třetí se umístil Bentech KD660 jakožto nejlepší ohradník do 2 000 Kč.
- A druhý a naprosto nejlepší elektronický ohradník, pokud nekoukáte na peníze, je Dogtrace d-fence 2002.
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Dogtrace d-fence 101, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší elektrické ohradníky pro psy a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho elektrické ohradníky vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte elektrický ohradník pro psa, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.
Elektronický ohradník, nebo také neviditelný plot či rádiové oplocení, je efektivní způsob, jak psa udržet za vámi stanovenými hranicemi. Skládá se většinou ze dvou hlavních částí – vysílače, který hlídá stanovené hranice, a přijímače upevněného na obojku psa. Pokud se pes pokusí určenou zónu překročit, je napomenut. K tomu jsou využívány různé způsoby jako zvukové upozornění či elektrostatické impulzy.
Jak už jsme nastínili výše, hlavní funkcí elektronického ohradníku je zabránění útěku psa z vašeho pozemku, případně zabránění jeho vniknutí na místa, kde tropí škodu, jako jsou například záhony s pečlivě pěstovanými květinami či úrodou.
Jak vybrat elektrický ohradník pro psy: stručně
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně elektrický ohradník vlastně vybrat.
- Při výběru se nejprve zaměřte na typ ohradníku.
- Prvním z nich je ohradník elektronický.
- Je nejběžnější variantou a skládá se z vysílače, přijímače (ten je umístěn na obojku psa) a drátu, který je veden buď podél klasického plotu případně jiných objektů, nebo pod zemí.
- Druhou variantou je ohradník zcela bezdrátový, který funguje na bázi vysílaného signálu, a k jeho instalaci není potřeba drát, což je z mnoha důvodů praktické.
- Neviditelných plotů fungujících na tomto principu však na našem trhu až tolik není a navíc jsou výrazně dražší.
- Důležitým parametrem jsou rozměry místa, které chcete před psem chránit, případně jej v něm udržet.
- Elektronické ohradníky jsou totiž v tomto ohledu limitovány.
- Nejčastěji najdeme v nabídce ty, které dokáží uhlídat pozemek s obvodem 800-1200 m.
- Pokud se rozhodnete pro elektronický ohradník s drátem, budete stát také před rozhodnutím, zda jej vést nad zemí například podél běžného plotu či okolo stromů a podobně, nebo pod zemí, což je o něco praktičtější varianta.
- Důležité je také přihlédnout k tomu, pro jak velké psy je model určený.
- Je totiž důležité zajistit, aby byla síla impulzů efektivní, ale bezpečná.
- Hodit se mohou i některé další funkce, jako je například vytyčení zón, kdy ve výstražné zóně dojde k upozornění psa například jen výstražným zvukovým signálem a až v korekční zóně vyšle zařízení impulz.
- V neposlední řadě se zaměřte i na odolnost modelu a způsob napájení, který vám bude vyhovovat.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
- VIDEO: Nejlepší protištěkací obojky a jak je vybírat? [TEST 2025]
- VIDEO: Nejlepší krmivo pro kočky a jak jej vybírat? [TEST 2025]
- VIDEO: Nejlepší granule pro psy a jak je vybírat? [TEST 2025]
- VIDEO: Nejlepší GPS pro psy a jak je vybírat? [TEST 2025]
- VIDEO: Nejlepší elektronické obojky pro psy a jak je vybírat? [TEST 2025]
- VIDEO: Jak vybrat vitamíny pro psy a jaké jsou ty nejlepší? [TOP 5]
Nejlepší elektrické ohradníky pro psy
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších elektrických ohradníků pro psy.
- 5 – PetSafe bezdrátový elektronický ohradník
- 4 – PetSafe elektronický rádiový plot pro malé psy
- 3 – Bentech KD660
- 2 – Dogtrace d-fence 2002
- 1 – Výběr redakce: Dogtrace d-fence 101
5) PetSafe bezdrátový elektronický ohradník
Nejlepší bezdrátový ohradník
Páté místo srovnání obsadil bezdrátový ohradník PetSafe s cenou okolo 12 000 Kč. Pokud si chcete ušetřit čas a starosti a nevadí vám si trochu připlatit, bude ideální volbou. Jak je totiž patrné z názvu, žádný drát u něj nenajdete a psa drží na stanoveném místě pomocí signálu vysílaného ze základny.
Maximální možná vzdálenost, na kterou se pes může vzdálit, je 27,5 metru. Pro korigování psa využívá přístroj nejprve zvukový signál a poté i impulz. Jeho síla je však poměrně vysoká a hodí se tím pádem jen pro větší psy. Počet psů, které tímto způsobem můžete hlídat, je neomezený. Model disponuje vodotěsným přijímačem, pro delší ponor ale určený není, na to je dobré myslet.
4) PetSafe elektronický rádiový plot pro malé psy
Nejlepší ohradník pro malé psy
Pokud vyhlížíte ohradník, který je vhodný i pro menší plemena psů, zaměřte svou pozornost na čtvrtou příčku, a to PetSafe plot pro malé psy. Stojí zhruba 5500 Kč a disponuje všemi vlastnostmi kvalitních ohradníků. Ke korekci využívá jen jednu úroveň impulzu, a je tak dobrou variantou nejen pro malé, ale i citlivé větší psy.
Neviditelný plot umožňuje instalaci až do 1300 m a funguje pro libovolný počet psů. Ty drží za vytyčenými hranicemi prostřednictvím výstražné a korekční zóny. Přijímač se pyšní naprostou odolností vůči vodě a pes s ním může bez problémů i plavat. Příjemná je i výdrž baterie, která zvládne fungování v nepřerušovaném provozu 3-6 měsíců.
3) Bentech KD660
Nejlepší ohradník do 2 000 Kč
Jestliže vás ceny ohradníků trochu odrazují, nepřehlédněte třetí místo, a to ohradník Bentech s cenovkou okolo 1500 Kč, který může sednout nenáročným chovatelům. Vašeho psa bude hlídat hned ve třech korekčních zónách. Nejprve jej upozorní na blížící se plot zvukem, poté výbojem a následně výbojem s větší intenzitou, pokud se stále bude přibližovat.
Potěší také nastavitelnými rozměry obojku a lehkým přijímačem, čímž se řadí k těm modelům, které jsou využitelné pro všechny velikosti psů. Stejně tak jej využijí i majitelé psů, jejichž mazlíčci se rádi koupají, je totiž voděodolný a ponořitelný do vody. Jen je dobré vzít v potaz tenčí cívku, která se nehodí k zakopání pod zem.
2) Dogtrace d-fence 2002
Nejlepší elektronický ohradník bez ohledu na cenu
Druhé místo obsadil ohradník Dogtrace d-fence 2002, který s cenou přes 5000 Kč sice patří k dražším modelům, ale za to má vynikající vlastnosti a spoustu možností nastavení. Plot v práci nezastaví ani déšť nebo výpadek elektřiny a i v těchto případech bude vámi ohraničený prostor střežit, a to při výpadku trvajícím až 16 hodin. Další nespornou výhodou je, že takto může hlídat neomezený počet psů.
Pomocí tohoto plotu si můžete ohraničit až 2200 m pozemku. Při jeho střežení využívá přístroj dvě pásma – výstražné a korekční. Při překročení prvního z nich zazní přerušovaný zvukový signál, pokud pes nereaguje, přichází navíc stimulační impulz. Jeho sílu si můžete nastavit, stejně tak i šířku jednotlivých pásem. Délku obojku si můžete upravit v rozmezí od 15 do 72 cm, vzhledem k síle impulzů však není vhodnou volbou pro psy opravdu malých plemen.
1) Dogtrace d-fence 101
Nejlepší poměr cena/výkon
Vítězem srovnání se stává plot Dogtrace d-fence 101, který zaujme oblíbeným poměrem výkonu a ceny. Ohradník nabízí všechny základní funkce, které od tohoto typu přístroje očekáváme, a k nim i několik praktických “bonusů” navíc. Pomocí tohoto plotu můžete hlídat až 1200 m svého pozemku, přičemž drát lze zakopat do země (do hloubky 10 cm) nebo jej vést přes běžný plot či zídku.
Oblíbenou funkcí je i nastavení varovné a korekční zóny, kdy ve varovné zóně pes dostane zvukové upozornění, v korekční pak zvukový signál následuje ještě impulz. Právě elektrostatická korekce má 8 stupňů a jejich intenzita spolu s váhou přijímače přístroj předurčuje spíše pro plemena střední a velká.
Mezi další plusy tohoto modelu patří kompletní vodotěsnost, kdy je možné přístroj dokonce na chvíli ponořit a nevadí, pokud v něm pes skočí do vašeho bazénu. Chovatele většího počtu psů pak nejspíš potěší, že po zakoupení dalších obojků bude plot fungovat pro celou vaši smečku.
Další oblíbené elektronické ohradníky pro psy
Nabíjecí & vodotěsný model
Jestliže vám příliš nevyhovuje vyměňování klasických baterií a bližší je vám nabíjecí akumulátor, může být iTrainer TP16 modelem, který hledáte. Svými vlastnostmi se pak od konkurenčních značek už příliš neliší.
Pro korekci nevyužívá dvou zón, ale celkového nastavitelné vzdálenosti, za kterou by se pes neměl pokoušet přejít. Pokud se tak stane, dostane upozornění v 5 úrovních, přičemž první je pouze zvukové, v dalších pak přichází stupňující se impulz. Tímto způsobem může hlídat hranice až o 1000 m a také neomezený počet psů.
Praktický je také přijímač, kterému nevadí silný déšť a dokonce ani krátkodobý ponor do vody. Vzhledem k jeho váze je však tento model vhodný až pro psy nad 5 kg. Pozor si dejte také na samotný drát, který je velmi slabý a doporučována je tak jen povrchová instalace.
Orientační cena: 3 600 Kč
Orientační cena | 3 600Kč |
Napájení přijímače | lithiová baterie |
Hmotnost přijímače | 80 g |
Rozměry přijímače | 69 x 28 x 35 mm |
Výdrž přijímače | 3-5 dní |
Délka obojku | do 55 cm |
Voděodolnost | ano |
Vodotěsnost | ano |
Ponořitelnost | ne |
Maximální počet psů | neomezený |
Maximální obvod pozemku | 600 m |
Drát v balení | 200 m |
Bezdrátový ohradník? | ne |
- Typy korekcí
Elektrostatický impuls | ano |
Vibrační korekce | ne |
Zvukové upozornění | ano |
Kombinace korekcí | ne |
Nastavení citlivosti | ne |
Počet úrovní impulsu | 5 |
VÝHODY
- Vodotěsnost a možná ponořitelnost přijímače
- Nabíjecí přijímač, čímž odpadá nutnost měnit baterie
- Použitelný pro libovolný počet psů
NEVÝHODY
- Není ideální pro opravdu malé psy
- Drát pro instalaci je velmi tenký
Ideální volba pro nejmenší plemena
Je přirozené, že pokud vlastníte psího parťáka těch nejdrobnějších plemen, máte při výběru vhodného ohradníku strach o jeho zdraví a bezpečnost. Bez obav se však můžete spolehnout na model PetSafe Deluxe, který je určen dokonce i pro kočky a pro jorkšíry či krysaříky tak bude také skvělou volbou.
Přijímač je malým rasám uzpůsoben svou nízkou hmotností a samozřejmě i impulzy, které vysílá. V první fázi přibližování se k hranicím určené zóny dostává pes varovné zvukové upozornění, v další fázi je už zvuk kombinován s elektrostatickým impulzem.
Obojek má nastavitelnou délku od 5 do 32 cm a je také odolný vůči vodě, zvládne dokonce i koupání vašeho mazlíčka.
Jednou z mála nevýhod tohoto přístroje je cena, která se řadí k těm vyšším a pro koupi si musíte připravit zhruba 5000 Kč.
Orientační cena: 6 200 Kč
Orientační cena | 6 200Kč |
Napájení přijímače | RFA-188 |
Hmotnost přijímače | 41 g |
Rozměry přijímače | 52 x 19 x 20 mm |
Výdrž přijímače | 3 až 6 měsíců |
Délka obojku | 5 – 32 cm |
Voděodolnost | ano |
Vodotěsnost | ano |
Ponořitelnost | ano |
Maximální počet psů | neomezený |
Maximální obvod pozemku | 1,3 km |
Drát v balení | 150 m |
Bezdrátový ohradník? | ne |
- Typy korekcí
Elektrostatický impuls | ano |
Vibrační korekce | ne |
Zvukové upozornění | ano |
Kombinace korekcí | ne |
Nastavení citlivosti | ne |
Počet úrovní impulsu | 5 |
VÝHODY
- Nízká váha přijímače je ideální pro psy od 2 kg
- Obojek je vodotěsný a vhodný i k ponoru
- Ohradník uhlídá neomezený počet zvířat
NEVÝHODY
- Vyšší cena
Univerzální a roky prověřený ohradník
Dalším z počinů oblíbené a léty prověřené francouzské firmy Num´Axes je model Canifugue. Své zákazníky si získal pro spoustu užitečných funkcí a také velké možnosti co se individuálního nastavení týče.
Model nabízí 8 úrovní impulzů a 2 zóny pro upozornění a korekci. Každou z nich lze nastavit zvlášť, což je velká výhoda, kterou ocení například majitelé menších pozemků. Těm bude ostatne přístroj vyhovovat především i vzhledem k omezenému “poli působnosti”, kdy umožňuje ohrazení o maximálním obvodu 800 m.
Pokud máte na pozemku jezírko či bazén, v němž se váš pes rád koupe, nemusíte se bát, přijímač je vodotěsný a ponořitelný.
Mezi mínusy musíme vedle menšího rozsahu zmínit i o něco vyšší cenu, než je u těchto zařízení průměr.
Orientační cena: 4 600 Kč
Orientační cena | 4 600 Kč |
Napájení přijímače | Lithiová baterie 3V |
Hmotnost přijímače | 69 g |
Rozměry přijímače | 58 x 34,5 x 41 mm |
Výdrž přijímače | 6 měsíců |
Délka obojku | od 20 do 67 cm |
Voděodolnost | ano |
Vodotěsnost | ano |
Ponořitelnost | ne |
Maximální počet psů | neomezený |
Maximální obvod pozemku | 800 m |
Drát v balení | 100 m |
Bezdrátový ohradník? | ne |
- Typy korekcí
Elektrostatický impuls | ano |
Vibrační korekce | ne |
Zvukové upozornění | ano |
Kombinace korekcí | ne |
Nastavení citlivosti | ano |
Počet úrovní impulsu | 2 |
VÝHODY
- Možnost samostatného nastavení pro každou zónu
- Voděodolný a ponorný přijímač
- Neomezený počet psů
NEVÝHODY
- Omezený rozsah hranic (800 m)
- Vyšší cena
Ohradník (nejen) pro ochranu domácnosti
Jakmile se za vámi zavřou dveře, jde si váš mazlíček schrupnout na jinak zakázaný gauč či do postele? Nebo se pokaždé vracíte s hrůzou, jakou kytku zrovna rozhrabal a na jakých dobrotách ze stolu si pochutnal? Všechny tyto starosti může vyřešit PetSafe Pawz Away, domácí ohradník určený nejen pro psy, ale i kočky.
Funguje na bázi vysílaného signálu, který nedovolí vašemu čtyřnohému příteli přiblížit se k danému objektu na více než 1 metr. Stará se o to pomocí zvukových i elektrostatických korekcí, kdy se impulz při neuposlechnutí opuštění dané zóny prodlužuje. Intenzita však není příliš velká a přístroj je tak vhodný i pro malé psy a kočky. Tomu odpovídá i velmi nízká váha přijímače, která činí pouhých 0,14 g.
Nejen doma však najde tento model využití, naistalovat jej můžete i ven, uzpůsoben je svými vlastnostmi i nepříznivému počasí.
Orientační cena: 2 500 Kč
VÝHODY
- Přístroj vhodný k hlídání vnitřních i venkovních objektů
- Určen pro neomezený počet mazlíčků
- Nízká hmotnost i rozměry přijímače
- Voděodolnost přístroje
NEVÝHODY
- V balení nejsou baterie pro ovladač
- Nemusí být příliš účinný u větších plemen
Jak vybrat elektronický ohradník pro psy: podrobně
Sestavili jsme 8 praktických tipů, jak vybrat ten nejlepší elektronický ohradník pro psy.
1) Vyberte ten správný typ.
Předtím, než se pustíte do výběru samotného modelu, je dobré seznámit se se základními typy elektronického ohradníku. Nebude to složité, využívají se v podstatě jen dva.
Prvním z nich je ohradník elektronický. Je nejběžnější variantou a skládá se z vysílače, přijímače (ten je umístěn na obojku psa) a drátu, který je veden buď podél klasického plotu případně jiných objektů, nebo pod zemí.
Druhou variantou je ohradník zcela bezdrátový, který funguje na bázi vysílaného signálu, a k jeho instalaci není potřeba drát, což je z mnoha důvodů praktické. Neviditelných plotů fungujících na tomto principu však na našem trhu až tolik není a navíc jsou výrazně dražší.
Setkat se můžete i s elektrickým ohradníkem připomínajícím ohradník pro dobytek, ale jedná se o nepříliš využívaný typ.
2) Vycházejte z velikosti pozemku.
Velmi důležitým parametrem jsou rozměry místa, které chcete před psem chránit, případně jej v něm udržet. Elektronické ohradníky jsou totiž v tomto ohledu limitovány. Nejčastěji najdeme v nabídce ty, které dokáží uhlídat pozemek s obvodem 800-1200 m. Pozor si však dejte na to, že v základním balení je většinou pouze drát o délce 300 m či kratší, a je tak třeba další dokoupit zvlášť.
3) Do země, nebo nad ni?
Pokud se rozhodnete pro nejběžnější elektronický ohradník s drátem, budete stát také před rozhodnutím, kam jej umístit. Buď jej můžete vést nad zemí například podél běžného plotu či okolo stromů a podobně, nebo pod zemí, což je o něco praktičtější varianta a nemusíte se bát, že o něj zakopnete nebo zavadíte při sekání trávy.
Jestliže však drát chcete zakopat, musí být dostatečně silný. Jinak hrozí jeho přetrhnutí. V nejhorším případě se může stát, že se přetrhne až v provozu, a vy byste museli pracně hledat místo, kde k poškození došlo.
4) Přihlédněte k velikosti psa.
U každého modelu by mělo být uvedeno, pro jak velké psy je vhodný. Je totiž rozdíl, zda má plot uhlídat velkou dogu nebo malého krysaříka. Rozhodně ale není správnou cestou zvolit jako “jistotu” model určený pro velké psy, když tomu váš mazlíček svým vzrůstem neodpovídá. Impulzy, které jeho pohyb na pozemku hlídají, by totiž mohly být příliš silné. Vždy se řiďte uvedenými údaji a případně přihlédněte i k velikosti a váze přijímače.
5) Jaké parametry korekcí hledáte?
S velikostí vašeho čtyřnohého přítele souvisí i další parametry, které rozličné modely nabízejí.
Jak už jsme nastínili, důležitá je především síla impulzů, které přístroj do těla psa při přiblížení se k hranicím plotu vysílá. Někdy je možné intenzitu korigovat, ale jsou i přístroje, které to neumožňují a nastavení je automatické.
Další funkcí některých modelů je vytyčení zón, kdy ve výstražné zóně dojde k upozornění psa například jen výstražným zvukovým signálem a až v korekční zóně vyšle zařízení impulz. I šířku či další parametry těchto zón je možné u některých typů ohradníků nastavit.
Obecně se dá říci, že čím dražší a propracovanější elektronický ohradník je, tím volnější ruku při nastavování budete mít. Záleží tedy na potřebách vás samotných i vašeho psa.
6) Odolnost přijímače také hraje roli.
Elektronické ohradníky jsou většinou určené pro fungování venku a jsou tomu svými vlastnostmi přizpůsobené. Pokud se však váš pes rád koupe ve vašem bazénu či jezírku, vyberte takový přijímač, který zvládne i ponor. Pozor si dejte i na umístění vysílače, který většinou na hustý déšť připraven není.
7) Napájení, které vám bude vyhovovat.
U elektronických ohradníků se setkáváme se dvěma typy napájení – výměnnými bateriemi a nabíjecím akumulátorem. Klasické baterky mají poměrně dlouhou výdrž (řádově se jedná o měsíce), ale je zase nutné je měnit, čímž vznikají další náklady, a některé jejich typy není tak snadné sehnat. Dobíjecí akumulátor sice měnit nemusíte, ale zase má výdrž spíše v řádu dní.
8) Zapojte více psů.
Neviditelné ploty většinou zvládají při zakoupení dalších přijímačů uhlídat i větší, někdy dokonce neomezený počet psů. V případě, že máte doma malou smečku, si však raději tuto funkci ověřte.
Často kladené otázky
V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma elektronických ohradníků pro psy.
Není elektronický ohradník pro psy nebezpečný?
Mnoho lidí si elektronický ohradník představuje jako ohradu pro hospodářská zvířata, ale moderní neviditelné ploty, jak se také ohradníkům říká, fungují jinak. Psa upozorňují na blížící se hranice zvuky či elektrostatickými impulzy, které jsou sice nepříjemné, ale rozhodně psovi neublíží a není se tak čeho obávat. Důležité však je zvolit správnou intenzitu impulzů vzhledem k velikosti a povaze psa.
Od jakého věku psa je vhodné použít ohradník?
Nejnižší doporučovaný věk pro použití tohoto typu zařízení je 6 měsíců.
Jak složitá je instalace ohradníku?
Složitost instalace závisí na tom, jaký typ a způsob zapojení si vyberete. Nejjednodušší na zapojení jsou ohradníky bezdrátové, k jejichž instalaci nepotřebujete téměř nic. Ohradníky s drátem pak k zapojení vyžadují více času, a to především v případě, že se rozhodnete pro jejich zakopání do země. Náročnost se také odvíjí od velikosti pozemku, který chcete ohraničit.
Může ohradník sloužit pro více zvířat?
Ano, většina ohradníků dokonce dokáže uhlídat neomezený počet psů, případně dalších zvířat. Je však třeba pořídit si další přijímače.
Vydrží ohradník i na dešti?
Ze své podstaty jsou elektronické ohradníky určené do venkovních podmínek, ale přímo déšť nesvědčí každému modelu. Zatímco samotné obojky často zvládají i ponor do vody (není to však úplným standardem), pozor si dejte především na vysílače, které by většinou měly být před vlhkostí chráněny.
Shrnutí
Elektronické ohradníky jsou skvělou výcvikovou pomůckou, která bude chránit váš záhon květin či salátů a stejně tak i vašeho psa před vběhnutím například do silnice. Nemusíte se bát, že byste jeho použitím svému zvířecímu kamarádovi ubližovali, psi velmi rychle souvislost mezi daným místem a signálem pochopí a samotné impulzy navíc nepůsobí přehnanou bolest. Je však třeba správně vybrat, ať už co se týče intenzity korekce, typu vysílaných signálů či odolnosti přístroje. Nezapomeňte zvolit správný typ i vzhledem k velikosti vašeho psa a také rozlohy svého pozemku. Pak už budete mít zase o starost méně.
Užitečné odkazy
- Diskuze na Redditu o výběru elektrických ohradníků pro psy [ENG] – reddit.com
- Web o elektrických ohradnících pro psy [ENG] – bark.control.com.au
- Jak vybrat elektrický ohradník pro psy – elektro-obojky.cz