VIDEO: Nejlepší elektronické obojky pro psy a jak je vybírat? [TEST 2024]

Jako je třeba obojek českého výrobce Dogtrace D-control 400, který je do velké míry univerzální, hodí se pro základní výcvik a zaujme i příznivou cenou. Možná jsou ale pro vás důležité jiné parametry. Čtěte až do konce, abyste našli obojek podle svých představ.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších elektronických obojcích pro psy.

  • Jako pátý se umístil Bentech D776 a považuji jej za super cenove dostupnoi variantu.
  • Na čtvrtém místě skončil Petrainer PET619 a je dobrou volbou i pro malé psy.
  • Jako třetí se umístil SportDog SD-1275E, který je nejlepší do terénu i do vody.
  • A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je D.T. Systems SPT 2420.
  • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Dogtrace D-control 400, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Elektronické Obojky Pro Psy

Vybíráte elektronický obojek pro psy? Strávil jsem spoustu hodin procházením nespočtu možností, abych pro vás vybral ty nejlepší.

Elektronický obojek si můžete představit jako klasický obojek pro psa, ke kterému navíc náleží vysílačka. Tu máte v ruce vy. Pomocí ní psovi při nevhodném chování vyšlete signál, který jej upozorní, že dělá něco špatně. Podoba signálu může být různá podle typu obojku, nejčastěji se setkáváme se zvuky, vibracemi nebo elektrostatickými impulzy. Síla těchto upozornění je nastavitelná a měla by odpovídat velikosti, rase i aktuálnímu stavu psa. V ideálním případě ji vyzkoušejte na sobě. Cílem je, aby byl vyslaný signál nepříjemný, ale v žádném případě by neměl vašeho mazlíčka bolet. 

Elektronické obojky jsou vhodné pro všechny rasy a velikosti psů. Většina obojků, které jsou u nás k dostání, je určena psům od 5 kg od 50 kg, ale existují i speciální obojky vytvořené pro ještě menší či větší plemena.  

Elektronický obojek představuje především efektivní výcvikovou metodu. Pokud váš pejsek stále ignoruje vaše povely, přestože máte pocit, že jste pro výcvik udělali maximum, může být tato pomůcka velmi užitečná. 

Uplatnění obojek najde při mnoha psích prohřešcích. Nejčastěji je využíván v případech, kdy pes utíká za divokou zvěří v lese či dalšími psy. V takových případech se může stát, že uteče tak daleko, že vaše volání neslyší, nebo jej jednoduše přemůže lovecký instinkt. Signál vyslaný do jeho obojku je tak často jediným řešením. 

Stejně tak je obojek využíván i v případech, kdy pes obtěžuje kolemjdoucí nebo pokud nechce chodit u nohy svého páníčka. Upozornit psa můžete tímto způsobem i na nevhodné štěkání, chození na zakázaná místa jako postel či gauč nebo třeba na nevyžádané rytí zahrady. 

Přestože je elektronický obojek dobrý sluha, nezapomeňte, že může být zlý pán. Určitě to s vysílanými signály jak do četnosti tak intenzity nepřehánějte. Svému mazlíčkovi nechcete ublížit a v některých případech navíc hrozí, že by nadměrné užívání impulzů mohlo naopak zvýšit agresi psa a jeho chování ještě zhoršit. 

Jak vybrat elektronický obojek pro psa

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně elektronické obojky vlastně vybrat.

  • Elektronický obojek má pomoci při výcviku, ale neměl by psa v žádném případě ohrožovat.
  • Takže v první řadě vezměte v potaz velikost a váhu zvířete, případně i jeho temperament, plemeno či věk. Tomu všemu obojek přizpůsobte.
  • Vybírat můžete i mezi různými druhy signálů, jako je zvuk, vibrace, impulz nebo booster, které by měly odpovídat povaze i typu výcviku.
  • Jednoduše řečeno, pokud je váš pes malý a plachý, zvolte opravdu jemné signály, na ty ale zase nejspíš nebudou reagovat psi opravdu velkých plemen.
  • A pak už se můžete zaměřit na praktičnost.
  • Zamyslete se nad tím, jak dlouhý dosah budete potřebovat a v jakém terénu se obvykle pohybujete. Je rozdíl, jestli chodíte jen okolo bloku, nebo podnikáte dobrodružné výlety do terénu.
  • Stejně tak zvažte voděodolnou variantu, pokud se váš psí parťák rád koupe.
  • Obojky také mají širokou škálu funkcí a obecně platí, že čím víc jich přístroj má, tím vyšší je jeho cena.
  • Ujasněte si tedy, co všechno při výcviku využijete, a co už je pro vás zbytečné.

Nejlepší elektronické obojky pro psy

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších elektronických obojků.

5) Bentech D776

Nejlepší levná volba

Přijatelná cena, slušný dosah a možnost napojení až tří přijímačů dělají z obojku Bentech D776 skvělou volbu pro majitele malých a středních plemen psů. Zapnout na něm můžete tři varianty působení – zvuk, vibrace či stimulační impulz. Kromě nich pak můžete nastavit také LED osvětlení, které oceníte při procházkách ve tmě.

Zatímco většina ostatních vysílačů umožňuje připojení dvou přijímačů, na tento připojíte hned tři, což ocení majitelé vícera psů. Přístroj vyniká, ve srovnání s dalšími modely v podobné cenové relaci, i velkým dosahem sahajícím do délky 800 m.

Přístroj sice zvládne lehký déšť, není ale určen k ponoru do vody a do náročnějších podmínek tak není úplně nejlepší volbou. Cenu můžete čekat okolo 1800 Kč.

  • Důležité parametry
Orientační cena1800Kč
Maximální dosah obojku800 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače2 týdny
Výdrž přijímače1 – 3 dni
Hmotnost přijímače40 g
Rozměry přijímače32 x 48 x 24 mm
Rozměry vysílače85 x 42 x 15 mm
Nastavitelnost délky obojkuod 20 do 65 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostano
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkciano
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů3
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

4) Petrainer PET619

Nejlepší pro malé psy

Přestože je dle popisu Petrainer PET619 vhodný pro psy všech velikostí, oblíbený je díky malému a komfortnímu obojku zejména u majitelů malých plemen. Potěší spíše nenáročné majitele, kteří nehledají velké množství funkcí, ale základní přístroj pro pomoc při výchově.

Výhodou obojku jsou tři typy korekcí – zvukové, vibrační a impulzové, které navíc můžete regulovat na stovce úrovní a to jednoduše pomocí otočného kolečka. Plusem je i cena přístroje, která se pohybuje do 2000 Kč a řadí se tak k levnějším modelům.

Délka dosahu je spíše kratší a činí 300 metrů a jak upozorňuje samotný výrobce, obojek se nehodí ani do deště.

  • Důležité parametry
Orientační cena1 900Kč
Maximální dosah obojku300 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače2 týdny
Výdrž přijímače5 dní
Hmotnost přijímače48 g
Rozměry přijímače50 x 33 x 35 mm
Rozměry vysílače135 x 42 x 25 mm
Nastavitelnost délky obojkuod 20 do 70 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkciano
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů2
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu100
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

3) SportDog SD-1275E

Nejlepší do vody a terénu

Obojek SportDog SD-1275E patří k vysoce kvalitním přístrojům, které jsou určeny i pro profesionální trénink, čemuž odpovídá i vyšší cena – a to okolo 7300Kč. Jeho velkou předností je vysoká odolnost, a to nejen vzhledem k náročnému terénu, ale i vodě. Umožňuje totiž ponoření až do hloubky 7,6 metrů, což nebývá u těchto přístrojů standardem.

Další vlastnosti přístroje už jsou více méně klasické. Obojek funguje do slušné vzdálenosti 1200 metrů a využívá korekce v podobě zvuku, vibrace a impulzů v momentálním i kontinuálním režimu a na deseti úrovních. Za zmínku stojí i OLED displej, který vyniká rychlou odezvou, vysokou intenzitou jasu a zobrazuje třeba i ikonku cvičeného psa.

  • Důležité parametry
Orientační cena6 500Kč
Maximální dosah obojku1200 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače70 hodin
Výdrž přijímače150 hodin
Hmotnost přijímače84 g
Rozměry přijímače77 x 33 x 28 mm
Rozměry vysílače50 x 100 x 28 mm
Nastavitelnost délky obojkuod 20 až do 70 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostano
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkcine
Displej na vysílačano
Maximální počet psů3
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu16
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

2) D.T. Systems SPT 2420

Nejlepší pro náročné

Obojek americké firmy D.T. Systems je velmi propracovaným kouskem, který vyniká hlavně svým dosahem až na 5 kilometrů. Jeho velká variabilita z hlediska funkcí z něj dělá výbornou pomůcku pro nejen profesionální trénink a není třeba se bát ani náročností terénu – je velmi odolný a vodotěsný. Zařízení má nabíjecí akumulátor, vysílačka je opatřena LCD displejem a přijímač váží se vším všudy 249 g.

Nejmenší plemena proto možná budou potřebovat ještě trochu jiný produkt, jinak je ale vhodný pro všechny typy psů. Jen se hodí vědět, že s vysílačkou bohužel nelze trénovat více psů najednou. Tyto vynikajíce funkce mají svou cenu, konkrétně okolo 18000Kč.

1) Dogtrace D-control 400

Nejlepší v poměru ceny a výkonu

Jestliže hledáte ověřený a do velké míry univerzální obojek od českého výrobce za přijatelnou cenu okolo 3300Kč, je DogTrace d-control 400 správnou volbou. Je určen především pro střední a velká plemena a také psy krátkosrsté nebo se střední délkou srsti. 

Na výběr vám přístroj dává mezi korekcemi zvukovými a elektrostatickými impulzy, u nichž navíc nechybí možnost trvalého impulzu, tzv. boosteru. Využívat můžete celých 19 úrovní. 

Obojek disponuje řadou praktických funkcí, jako je vodotěsnost přijímače, který tak můžete využívat nejen v dešti, ale i při koupání. Pokud máte doma psy dva, můžete je s tímto modelem ovládat oba najednou. Pozor jen na dosah, 250 metrů nemusí být pro každého dostačující.

  • Základaní údaje
Orientační cena2 750Kč
Maximální dosah obojku250 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače6-12 měsíců
Výdrž přijímače3-6 měsíců
Hmotnost přijímače56 g
Rozměry přijímače64 x 43 x 34 mm
Rozměry vysílače110 x 52 x 29 mm
Nastavitelnost délky obojku18 až 75 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkcine
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů2
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu19
  • Nadstandardní funkce
Boosterano
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

Obojek se všemi základními funkcemi, které potřebujete

Skvělými vlastnostmi a velkým množstvím funkcí se pyšní obojek Bentech T368. Díky svým nastavitelným rozměrům od 20 do 65 cm vyhovuje jak malým, tak i středním a velkým plemenům. Dalším jeho plusem je dosah. Psa můžete kontrolovat do vzdálenosti 550 m, v případě, že je mezi vám překážka v podobě zdi, pak na 300 m.

Psa upozorňuje na nevhodné chování pomocí zvuku, vibrací a stimulačních impulzů. Každá z těchto funkcí má své samostatné tlačítko a u každé z nich také volíte zvlášť její intenzitu, a to až ve stovce úrovní. Chybí zde jen funkce boosteru pro akutní případy.

S vysílačem můžete trénovat i dva psy najednou, stačí jen dokoupit další přijímač.

Orientační cena: 2 700Kč

Velikost psa:
Malé | Střední | Velké
Počet psů:Až pro dva psy
Voděodolnost:Vodotěsný
Rozměry přijímače:60 x 36 x 30 mm
Rozměry vysílače:
143 x 48 x 22 mm
Napájení vysílače:
zabudovaný akumulátor
Hmotnost přijímače:60 g
Rozměry:300 m
Hmotnost:
zabudovaný akumulátor

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální přístroj s vynikající kvalitou a funkcemi

Pokud to s výcvikem myslíte opravdu vážně a kvalitní elektronický obojek je pro vás každodenní nezbytností, možná hledáte ten s opravdu pokročilými funkcemi a skvělou odolností. Přesně to jsou domény obojku českého výrobce Dogtrace D-control Professional 1000.

Nabízí takovou kombinaci funkcí, které byste jinde hledali jen ztěží. Vyniká bohatým spektrem signálů, kdy psa můžete korigovat pomocí 40 úrovní impulzů, 4 úrovní vibrací a dvěma zvukovými signály. Nechybí ani funkce boosteru. Velmi praktickým doplňkem je pak 8 režimů osvětlení obojku, což se hodí třeba do náročnějších terénů. Těm je ostatně obojek přizpůsoben i dalšími funkcemi, například dosahem až 1 km či voděodolností a nárazuvzdorným zpracováním.

Přístroj umožňuje také trénink dvou psů zároveň. Nejen při těchto situacích oceníte možnost naprogramovat si pod vybranými tlačítky vlastní režim “na míru” každému psovi.

Vzhledem k pokročilým funkcím a kvalitě přístroje zde však počítejte s vyšší cenou, která se pohybuje okolo 6000 Kč.

Orientační cena: 6 000Kč

  • Důležité parametry
Orientační cena6 000Kč
Maximální dosah obojku1000 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače6-12 měsíců
Výdrž přijímače3-6 měsíců
Hmotnost přijímače31 g
Rozměry přijímače55 x 27 x 21 mm
Rozměry vysílače113 x 53 x 29 mm
Nastavitelnost délky obojku18 až 75 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkciano
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů2
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu40
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

VÝHODY

NEVÝHODY

Špičkový přístroj až pro čtyři psy

Výcvik v náročném terénu a navíc s větším počtem psů nedělá problém přístroji Canicom 5.1500. Ten se řadí k těm nejpropracovanějším a nejlepším modelům, čemuž odpovídá i řada dalších funkcí.

Funguje na skutečně velkou vzdálenost 1500 metrů a pro upozornění psa můžete využít 25 úrovní impulzů, zvuky, vibrace a v krizových situacích také booster. Je tvořený tak, aby obstál i v nepříznivých podmínkách, takže je vodotěsný a zvládá déšť, sníh i bahno. Není však určen k ponoru do vody.

Další výhodou jsou elektrody pro krátkosrstá i dlouhosrstá plemena, což nebývá zvykem, a právě u psů s delšími chlupy mají majitelé často problém s fungováním elektronických obojků.

Jak asi předpokládáte, pokročilé funkce obojku nebudou zadarmo a je tak třeba počítat s vyšší cenou pohybující se okolo 7000 Kč.

Orientační cena: 7 200Kč

  • Důležité parametry
Orientační cena7 200Kč
Maximální dosah obojku1500 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílačeaž 8 měsíců
Výdrž přijímačecca 3 měsíce
Hmotnost přijímače85 g
Rozměry přijímače50 x 70 x 32 mm
Rozměry vysílače56 x 185 x 30 mm
Nastavitelnost délky obojkuod 20 do 70 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostano
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkciano
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů1
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu25
  • Nadstandardní funkce
Boosterano
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba pro citlivé a malé psy

Opatrnost je při používání elektronických obojků pro psy na místě vždy, ale pokud jste majitelem těch nejmenších plemen nebo je váš psí mazlíček citlivější povahy, je třeba být ještě obezřetnější. Přesně pro tyto účely je stvořen obojek PetSafe Standard 300m, a díky skutečně jemným přechodům mezi jednotlivými stupni impulzů je tak ideální volbou právě pro tyto čtyřnohé kamarády. Navíc disponuje bezpečnostním zámkem, který zamezuje například nechtěnému přepnutí na vyšší stupeň.

Výcvik přístroj koriguje za pomoci zvuků, vibrací nebo 15 úrovní impulzů. Obojek potěší i vodotěsností a možností ovládání dvou psů naráz. Pokud vám záleží také na designové stránce, patří přístroj v tomto ohledu k těm nejpovedenějším.

Mezi nevýhodami musíme zmínit malý dosah, který činí pouze 300 m.

Orientační cena: 3 000Kč

  • Důležité parametry
Orientační cena3 000 Kč
Maximální dosah obojku300 m
Napájenínabíjecí
Výdrž vysílače3 až 7 dnů
Výdrž přijímače3 až 7 dnů
Hmotnost přijímače42,5 g
Rozměry přijímače68 x 35 x 27 mm
Rozměry vysílače115 x 39 x 30 mm
Nastavitelnost délky obojkudo 71 cm
Voděodolnostano
Vodotěsnostano
Ponořitelnostne
Speciální tlačítko pro každou korekci / funkcine
Displej na vysílačiano
Maximální počet psů2
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu15
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý obojek za dobrou cenu

Elektronické obojky nejsou většinou levnou záležitostí. Pokud však hledáte takový, který ve vaší peněžence velký vítr neudělá, a přitom bude bez potíží plnit základní funkce, může to být právě model Petrainer PET998DB.

Využívat můžete korekce v podobě zvuku, vibrací i impulzů, a to v úrovních 0 až 100. I díky tomu se obojek hodí pro psy nejrůznějších plemen a velikostí. Trénovat za pomoci tohoto přístroje můžete dva psy najednou a libovolně mezi nimi přepínat a nastavit pro každého jinou variantu signálu.

Samotný vysílač potěší svou praktičností – je malý, skladný a úsporný.

Vzhledem k nízké ceně pohybující se okolo 1600 Kč však musíte počítat i s některými omezeními. Tím hlavním je nízký dosah, který činí jen 300 m. Obojek také není vhodný do hustšího či vytrvalejšího deště.

Orientační cena: 4 000Kč

  • Důležité parametry
Baterie v přijímači200 mAh
Hmotnost vysílače53 g
Výdrž vysílače1 – 3 měsíce
Výdrž přijímače3 – 7 dní
DisplejLCD nepodsvícený
Vodotěsnostvoděodolný
Funkceimpuls + vibrace + zvuk + světlo
Napájenínabíjecí
Frekvence433,92 MHz
Hmotnost přijímače56 g
Baterie ve vysílači550 mAh
Rozměr vysílače (š/v/h)4 x 12,5 x 2,2 cm
Rozměr přijímače (š/v/h)6,5 x 3 x 3,8 cm
Délka obojku20 – 60 cm
Síla zvuku1
Síla vibrace99
Síla impulzu99
Dosah300 m
Počet psů1 – 2 psy
  • Typy korekcí
Elektrostatický impulsano
Vibrační korekceano
Zvukové upozorněníano
Sprejová korekcene
Ultrazvuková korekcene
Počet úrovní impulsu100
  • Nadstandardní funkce
Boosterne
Protištěkací módne
Vestavěný GPS lokátorne

VÝHODY

NEVÝHODY

Spolehlivý přístroj českého výrobce

Kvalitním přístrojem pro běžný i profesionální výcvik je i další z počinů české značky Dogtrace, model d-control 600. Cenově se pohybuje na zlaté střední cestě a stejně tak i vlastnosti představují sympatický kompromis mezi levnějšími a dražšími obojky.

Pro výcvik svého chlupáče můžete využívat korekce v podobě zvuku, impulzů o 30 úrovních (čímž je obojek vhodný pro citlivé i temperamentnější psy) a funkce booster. Přístroj je velmi odolný a zvládá bez problémů i ponor do vody, takže se můžete věnovat i náročnějším typům tréninku. Potěší i vysoká výdrž baterií nebo snadné ovládání, kdy má každá funkce své vlastní tlačítko.

V čem naopak za špičkovými přístroji tento malinko pokulhává, je vzhledem k ne zrovna nízké ceně jeho dosah. Ten činí 600 m, členitost terénu navíc může tuto vzdálenost ještě snížit. Mezi korekcemi pak nenajdeme vibrace, což může některým chovatelům chybět.

Orientační cena: 7 200Kč

Dosah600 m
Napájení přijímačebaterie
DisplejLCD podsvícený
Výdrž přijímače3 až 6 měsíců
Výdrž vysílače6 až 12 měsíců
Baterie ve vysílači2x AA 1,5V
Baterie v přijímači3VCR2
Napájení vysílačebaterie
VodotěsnostVodotěsné
Hmotnost přijímače56g
Počet psůaž pro 2 psy
Nastavení impulzů30 úrovní
Funkceimpuls + zvuk + booster
Délka obojku20 – 75 cm
Rozměr vysílačeš.5,3 x v.11,9 x h.2,8 cm
Rozměr přijímačeš.4,3 x v.6,4 x h.3,4 cm
Hmotnost vysílače88 g
NapájeníBaterie CR23V

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat elektronický obojek pro psa

Sestavili jsme 8 praktických tipů, jak vybrat ten nejlepší výcvikový obojek pro psa.

1) Vezměte v potaz velikost psa.

Jedním z nejzásadnějších kritérií, podle nichž byste se při výběru elektronického obojku měli řídit, je velikost psa. Jinak hrozí, že obojek nebude fungovat podle vašich představ nebo dokonce může pejskovi ublížit. 

Většina obojků je koncipována tak, aby vyhovovala psům od 5 do 50 kg. Samotný přístroj pak můžete nastavit tak, aby co nejlépe velikosti psa odpovídal. 

Problém může nastat u psů menších, pro které by i nejjemnější impulzy mohly být příliš intenzivní a samotný obojek navíc těžký. V těchto případech se poohlédněte po mini obojcích, které jsou také k dostání. 

U opravdu velkých plemen pak nastává problém opačný – na korekce nemusí vůbec reagovat. Vybírejte u nich tedy obojky, které mají širší škálu intenzity korekcí a nebo ty vytvořené speciálně pro velké rasy. 


2) Jakým signálem chcete svého psa upozorňovat na nevhodné chování?

Před nákupem se také zamyslete nad tím, co bude hlavním účelem obojku. Každý z nich má totiž lehce rozdílné funkce a upozorňuje psa na nevhodné chování různými způsoby. Je tedy rozdíl, zda potřebujete jen dotáhnout poslušnost psa k dokonalosti, nebo se vám často vymyká kontrole a na povely nereaguje vůbec. 

Obojky nejčastěji nabízejí signály v podobě zvuku, vibrací, stimulačního impulzu, boosteru nebo případně spreje. 

Zvuková korekce, kdy z obojku vyjde pronikavý zvuk, není až tak efektivní, ale pro poslušné psy může být dostačující. O sluch svého mazlíčka se nemusíte obávat, výrobci na něj samozřejmě myslí.

Vibrační signály psa upozorní na nevhodné chování pomocí vibrací na hlasivkách. Jsou oblíbené především u malých či středních plemen, u těch větších vzhledem ke své nižší intenzitě nemusí být účinné. 

Nejpoužívanější a také nejefektivnější funkcí je stimulační impulz, který prostřednictvím kontaktů vyšle impulz statické elektřiny v různé škále intenzity. 

O něco silnější impulz dokáže vyslat takzvaný booster, který je určen pro krizové chvíle, kdy se pes vydá za zvěří nebo vběhne do silnice. 

Méně používaná je pak korekce v podobě spreje, který je psovi vstříknut na čumák a měl by působit nepříjemně. 


3) Jak velký dosah budete při výcviku potřebovat? 

Vzdálenost, na níž obojky působí, se pohybuje v rozmezí cca 300-1500 metrů. Výrobcem udávané číslo je však počítáno při ideálních podmínkách v rovném terénu, a při přítomnosti nejrůznější překážek se snižuje. Často dosah souvisí i s cenou obojku, a proto je dobré si rozmyslet, jakou vzdálenost vlastně potřebujete. 

Přístroje s dosahem do 500 m se hodí pro základní venčení, výcvik na cvičišti nebo v případech, kdy vám jednoduše pejsek příliš daleko neutíká. 

Přístroje s dosahem 500-1000 m jsou pak vhodné pro běžné venčení v přírodě, kdy počítáte s členitostí terénu, která tento dosah sníží. 

Existují i přístroje s dosahem nad 1000 m, které se pak využívají především u loveckých psů či jiných sportovních aktivitách a hodí se do náročných podmínek. 


4) Zvažte, jak profesionální přístroj potřebujete. 

Při výběru bude nejspíš hrát roli i cena. Ta se pohybuje zhruba od 1500 do 7000 Kč (i výše). Cenové rozpětí je poměrně široké a odvíjí se podle množství nabízených funkcí i odolnosti přístroje. Je tedy dobré si ujasnit, co od přístroje požadujete a pro výcvik nezbytně potřebujete. 

Pokud je váš čtyřnohý mazlíček více méně poslušný, nepotřebujete velké množství funkcí a vaše vycházky většinou neprobíhají v náročných podmínkách, bude vám stačit jednodušší a levnější přístroj.

Jestliže se však výcviku věnujete za každého počasí, v náročném terénu nebo dokonce ve vodě a potřebujete tak kvalitní přístroj, který něco vydrží, bude lepší si připlatit za profesionální model. 


5) Vyberte si výrobce, který vám sedí. 

Výběr výrobce stejně jako samotného modelu je velmi individuální záležitostí a nedá se říct, že by byl některý horší nebo výrazně lepší. 

Velmi oblíbenou volbou pro ty, kdo rádi volí české výrobce, je firma DogTrace, která zároveň nabízí velmi kvalitní a ověřené přístroje. Plusem je bezproblémová komunikace v případě jakýchkoliv dotazů či potíží a také návod v češtině. 

Populární jsou také americké značky, jakou jsou například Dogtra či Petrainer, které se také řadí ke spolehlivým a prověřeným výrobcům a nabízejí kvalitní obojky v různých cenových relacích. 

Vedle určitě nešlápnete ani s francouzskou značkou Canicom, která se řadí k evropským špičkám a ve svém portfoliu má obojky pro běžné využití i profesionální kousky. 

Další variantou jsou čínské značky, z nichž k nejznámějším patří Aetertek s pestrým sortimentem obojků nejrůznějších vlastností. 


6) Na ovládání také záleží. 

K dalším bodům, které bychom neměli opomíjet, je i ovládání. I zde je více variant, ale k těm nejpraktičtějším se řadí ta, kdy každá funkce má samostatné tlačítko. 

Pokud pak trénujete více psů, budou užitečné přístroje umožňující vytvořit si pro každého z nich vlastní režim. 


7) Nezapomínejte na terén. 

Při výběru elektronického obojku vezměte do úvahy i terén, v němž se obvykle se psem pohybujete. Jestliže se procházíte spíše po městě a okolo bloku, nepotřebujete žádné speciální vlastnosti. Jestliže se ale váš pejsek rád koupe a často zamíříte na místa, kde je bahno a podobně, bude se vám hodit odolnější přístroj s voděodolnou úpravou. 


8) Každý pes je individuální. 

Sice jsme zmiňovali, že je třeba se při výběru elektronického obojku řídit velikostí, váhou případně i samotným plemenem psa, ale určitě přihlédněte i ke stavu a povaze konkrétně vašeho mazlíčka. Je spíše plachý, bojácný a snadno se vyleká? Pak možná tento typ obojku není to pravé ořechové. Případně volte jen modely s opravdu jemnými impulzy.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma elektrických obojků pro psy.

Obecně se dá říct, že se elektronické obojky mohou využívat od 6 měsíců věku. Jak ale zmiňujeme i v jiných částech článku, vždy přihlédněte k povaze a aktuálnímu stavu psa, abyste jej případně nevystavovali zbytečnému stresu.

Elektronický obojek vašemu psímu mazlíčkovi neublíží, ale musíte jej používat správně a s rozmyslem. Dobré je si před použitím k této výchovné pomůcce přečíst co nejvíce informací a zvážit, jak ji pro svého psa využít co nejúčinněji. Pokud budete bez rozmyslu vysílat signály, pes bude akorát zmatený či stresovaný a celou situaci to může jen zhoršit.

Důležité je dbát při výběru na velikost a zdravotní stav vašeho psa. Například pro velmi malé rasy by běžné obojky mohly být nejen příliš těžké, ale způsobovat i nepříjemnou bolest neadekvátní jejich velikosti.

Většina modelů elektronických obojků umožňuje ovládání dvou, ale i více psů zároveň. Jen je třeba přikoupit další přijímače. 

Převážná část obojků na trhu je voděodolná, ale tento termín spíše znamená, že zvládnou slabší déšť. Existují ale i modely určené pro ponor až do několika metrů, s nimiž můžete bez obav provádět výcvik ve vodě.

S nastavením přístroje by vám měl pomoci přiložený návod. Pomocí něj můžete nastavit základní funkce a poté opatrně přejít k testování na psovi. Cílem není, aby vysílaný signál působil bolest, takže bohatě stačí, když na něj pes zareaguje například ošíváním. Zpočátku volte také raději nižší intenzitu než vyšší. Vyzkoušet si funkci obojku ostatně můžete i na sobě.

Shrnutí

Výběr, nastavení ani samotný výcvik psa s elektronickým obojkem nejsou jednoduchou záležitostí, neměly by být brány na lehkou váhu a vyžadují pečlivost a trpělivost. Pokud však podle parametrů, jako je velikost vašeho mazlíčka, jeho temperament a činnosti, které spolu obvykle děláte, vyberte vhodný přístroj a věnujete čas učení tomu, jak jej efektivně ovládat, bude elektronický obojek při výchově užitečným pomocníkem, který může váš vztah zlepšit.

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář