Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to GPS Bentech A700. Tato GPS pro psy nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jakou GPS pro psy vybrat, s Bentech nesáhnete vedle.
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších GPS pro psy.
- Jako pátý se umístil přístroj DogTrace X30T, který je skvělou volbou pro majitele více psů.
- Na čtvrtém místě skončil LAMAX GPS Locator, ideální pro malé psy.
- Jako třetí se umístil model Tractive GPS DOG 4 jakožto nejlepší volba do 1000 Kč.
- A druhý a naprosto nejlepší, pokud hledáte vysokou odolnost, je GPS obojek Majlo 2 Premium.
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Bentech A700 GPS, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší GPS pro psy a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho GPS pro psy vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte GPS pro psy, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.
Jak vybrat GPS pro psy: stručně
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně GPS pro psy vlastně vybrat.
- U GPS obojků a lokátorů se setkáváme se dvěma základními typy.
- Prvním z nich jsou GPS rádiové, nebo také satelitní, které se skládají z přijímače a vysílačky.
- Pro své fungování využívají klasického satelitního signálu, díky čemuž fungují takřka všude, i v místech, kde není GSM signál.
- Další velkou výhodou je přesnost lokalizace a také to, že se k nim neváží žádné další provozní náklady.
- Nevýhodou je pak omezený dosah a také vyšší pořizovací cena.
- Druhou variantou jsou GPS fungující na principu GSM komunikace.
- Ty v sobě mají zabudovanou SIM kartu a vy svého mazlíčka sledujete prostřednictvím aplikace na svém mobilním telefonu.
- Výhodou je takřka neomezený dosah, nízká pořizovací cena, ale počítat musíte s dodatečnými náklady na datové služby.
- S rozhodováním vám může pomoci to, kde se nejčastěji se psem pohybujete.
- Pokud vyrážíte do odlehlých lesů a náročných terénů, bude lepší satelitní obojek.
- Pro pohyb okolo vašeho domu a ve městě si raději pořiďte GSM variantu.
- V tomto ohledu mohou hrát roli i dodatečné funkce, jako je například virtuální plot, ukládání historie pohybu a podobně.
- Je dobré si ujasnit, nakolik tyto funkce využijete.
- Pozornost věnujte také odolnosti přístroje, některé zvládnou déšť a bahno daleko lépe než jiné, což se v terénu může hodit.
- A v neposlední řadě přihlédněte i k výdrži baterie. Čím delší bude, tím lépe.
- Pokud se rozhodnete pro variantu obojku, důležitým parametrem je jeho velikost.
- U středních a velkých plemen obvykle nebudete mít problém, ten ale může nastat u malých psů, pro něž je většina běžných obojků příliš těžká.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
- VIDEO: Nejlepší protištěkací obojky a jak je vybírat? [TEST 2024]
- VIDEO: Nejlepší krmivo pro kočky a jak jej vybírat? [TEST 2024]
- VIDEO: Nejlepší granule pro psy a jak je vybírat? [TEST 2024]
- VIDEO: Nejlepší elektronické obojky pro psy a jak je vybírat? [TEST 2024]
- VIDEO: Jak vybrat vitamíny pro psy a jaké jsou ty nejlepší? [TOP 5]
- 12 nejlepších elektronických ohradníků pro psy 2024 – recenze a zkušenosti
Nejlepší GPS pro psy
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších GPS pro psy.
- 5 – DogTrace X30T
- 4 – LAMAX GPS Locator
- 3 – Tractive GPS DOG 4
- 2 – GPS obojek Majlo 2 Premium
- 1 – Výběr redakce: Bentech A700
5) DogTrace X30T
Nejlepší GPS pro více psů
Páté místo mého srovnání, obojek DogTrace X30T s cenou okolo 16 000 Kč, potěší všechny majitele velkých či menších psích smeček. Jedná se o jeden z nejmenších a nejlehčích obojků na trhu, takže potěší i majitele malých plemen, kteří mohou mít často se sháněním GPS obojků problém. Zařízení dokáže lokalizovat vašeho psa až na vzdálenost 20 km a přijímač můžete bezdrátově propojit i s mobilním telefonem nebo tabletem.
Najednou můžete sledovat až 13 psů. Přístroj nabízí funkci kompas, fence, která vám dá vědět, pokud by se pes vzdálil za vytyčenou hranici, beeper, díky němuž zjistíte, zda je váš pes v pohybu, a mnohé další. Zmínit musíme i výcvikový modul, který je součástí, a umožňuje vyslání stimulačního impulzu psovi až na vzdálenost 20 km. Velmi dobrá je i výdrž akumulátoru a také odolnost přístroje.
4) LAMAX GPS Locator
Nejlepší GPS pro malé psy
Čtvrté místo obsadil GPS lokátor Lamax, který může být s cenou okolo 1600 Kč zajímavou volbou pro majitele malých plemen. S lokátorem je propojena aplikace v češtině, která je zdarma. Aplikace je ve verzi pro Android i iOS.
Je dobré tedy vzít v potaz, že kvůli nutnosti propojení s aplikací nelze tento lokátor využívat bez chytrého telefonu. Tracker má spoustu funkcí, jako například nastavení bezpečné zóny, SOS signál a zobrazení historie pohybu. Lidé si v recenzích chválí jeho spolehlivost, praktické rozměry, voděodolnost i přesnost.
3) Tractive GPS DOG 4
Nejlepší do 1 000 Kč
Třetí místo mého srovnání, Tractive GPS DOG 4, je ukázkou toho, že základní GPS lze pořídit i pod 1000 Kč. Nejen, že díky přístroji a šikovné aplikaci můžete sledovat pohyb svého psa, ale využívat můžete třeba i funkci virtuálního plotu, která vám oznámí, že se zvíře pohybuje v “zakázané” zóně, nebo monitorovat aktivity psa a jejich vliv na jeho zdraví a kondici.
Spousta majitelů jistě ocení i nárazuvzdornost modelu a vodotěsnost i při krátkém ponoření do vody. Pozor si dejte jen na to, že cena není konečná. Spolu se zařízením je třeba si vybrat i jeden z nabízených tarifů, k nimž se váží další měsíční poplatky. Lidé si v recenzích pochvalují také dlouhou výdrž baterie, rychlost a kompaktní rozměry zařízení.
2) GPS obojek Majlo 2 Premium
Nejlepší odolná GPS
Stříbrná příčka patří obojku Majlo 2 Premium, který se bude hodit pro náročnější a dobrodružnější vycházky do terénu. Jeho cena se pohybuje okolo 8500 Kč a přístroj vyniká výbornou přesností díky GPS, GSM a GLONASS technologiím. Není závislý jen na jednom operátorovi, nýbrž si vybírá toho s nejlepším pokrytím. Disponuje také užitečným čidlem nárazu, které vám vyšle upozornění i s lokací, což se může hodit například při srážce psa s autem. Je také plně voděodolný.
K dispozici jsou zde čtyři režimy. Přítomnost v zóně hlídá, zda se váš chlupáč pohybuje ve vámi zadaném okruhu, režim procházka umožňuje sledování vaší společné trasy, režim spánek je spíše úsporný a režim sledování pak aktivně hlídá pohyb psa. Výhodou je neomezená licence, díky které vás nečekají žádné další poplatky.
1) Bentech A700
Výběr redakce
První místo mého srovnání obsadil obojek Bentech A700. Přívětivá cenovka okolo 1500 Kč a základní funkce spolu se známým výrobcem z něj dělají dobrou volbu pro všechny chovatele, kteří hledají optimální poměr výkonu a ceny. Zařízení se jednoduše ovládá a polohu svého mazlíčka můžete sledovat pomocí mobilního telefonu, tabletu či počítače, a to s přesností na 5 metrů.
Nezklame ani odolnost přístroje, problémem pro něj není silný déšť, a vlhkost, pro ponor však vhodný není. Slušnou výdrž nabízí i baterie, a to až 300 hodin v pohotovostním režimu. Kupující si dále pochvalují jednoduché ovládání a nastavení i různé režimy.
Jak vybrat GPS obojek pro psa: podrobný průvodce
GPS obojků, potažmo lokátorů, je na trhu spousta a jejich ceny se pohybují v různých hladinách. Podle čeho se při výběru řídit a na co nezapomenout?
1) Vyberte si princip, který vám vyhovuje.
U GPS obojků se setkáváme se dvěma základními typy, z nichž každý má své nesporné výhody a nevýhody.
Prvním z nich jsou obojky rádiové, nebo také satelitní, které se skládají z přijímače a vysílačky. Pro své fungování využívají klasického satelitního signálu, díky čemuž fungují takřka všude, i v místech, kde není GSM signál. Hojně je tak využívají profesionálové nebo myslivci, kteří se se psy pohybují například v hlubokých lesích a podobně. Další velkou výhodou je přesnost lokalizace a také to, že se k nim neváží žádné další provozní náklady. Nevýhodou je pak omezený dosah a také vyšší pořizovací cena.
Druhou variantou jsou obojky fungující na principu GSM komunikace. Ty v sobě mají zabudovanou SIM kartu a vy svého mazlíčka sledujete prostřednictvím aplikace na svém mobilním telefonu. Je tedy nezbytné vlastnit chytrý telefon a většinou musíte počítat i s dalšími náklady spojenými s datovými službami. Na druhou stranu ale má tento typ obojků téměř neomezený dosah, funguje takřka po celé Evropě a i jeho pořizovací cena bývá výrazně nižší.
2) Vezměte v potaz, kde se pes nejčastěji pohybuje.
Jak jsme zmínili výše, každý ze dvou typů GPS obojků má své klady a zápory. Pokud váháte, který bude více vyhovovat vašim potřebám, zamyslete se, kam se se svým psem většinou na procházku vydáváte.
Jestliže spíše vyrážíte na procházky po městě, případně chcete sledovat pohyb svého mazlíčka na vašem pozemku například z práce, bude pro vás nejspíš lepší volbou GSM obojek.
Pokud jsou však cílem vašich vycházek odlehlá místa daleko od lidí, v lesích a náročných terénech, kde je s mobilním signálem často problém, bude lepší volbou obojek satelitní. Ten vás ani v těchto případech nezklame.
3) Ujasněte si očekávání.
Chcete vědět o každém kroku svého psa, nebo máte jen strach, že se na vycházce vydá za srnkou a ztratí se? Obojky nabízejí vedle sledování polohy i další rozmanité funkce a je dobré zvážit, které z nich využijete a které ne.
Oblíbenou funkcí je například “virtuální plot”, kdy můžete nastavit místo, v němž se má pes pohybovat (například pozemek u vašeho domu) a přijde vám upozornění v případě, že jej mazlíček opustí. Další přístroje zase mohou ukládat historii pohybu psa, sledovat jeho oblíbená místa a podobně. Většinou ale mohou všechny tyto “bonusové” režimy zvyšovat cenu přístroje a možná zjistíte, že jsou pro vás vlastně zbytečné.
4) Aby vám přístroj dlouho vydržel.
GPS obojky se liší i svou odolností. Některé jsou určené spíše do města nebo pro běžné vycházky, ale existují i takové, kterým bahno, mráz nebo dokonce ponoření do vody nedělá problém. Určitě tyto vlastnosti při výběru nepřehlédněte, pokud totiž rádi vyrážíte do terénu, můžete díky odolnému přístroji výrazně prodloužit dobu, po kterou vám vydrží.
5) Dejte pozor na velikost obojku.
Před nákupem musíte vzít v potaz i velikost vašeho psa a také velikost a hmotnost vybraného obojku. Většina z nich sedí všem středním a větším plemenům, problém však může nastat u malých ras psů. Pro ty by mohly být běžné obojky příliš těžké a způsobovat tak nepohodlí. Poohlédněte se v těchto případech po těch lehkých, malých nebo těch určených i pro kočky.
6) Cena
Cena GPS obojků se pohybuje zhruba od 1500 Kč až do 7000 Kč a více. Obecně se dá říct, že dražší jsou satelitní obojky, ke GSM obojkům využívajícím SIM kartu a data se ale zase pojí dodatečné náklady právě za datové služby. Cena přístroje se dále odvíjí i od jeho dalších nabízených funkcí či odolnosti. Rozhodujícím faktorem by zde měl být účel, se kterým obojek pořizujete. Volba dražších, profesionálních přístrojů se určitě vyplatí v případě psů loveckých či záchranářských, naopak pro malého psa ve městě bude dostačující i levnější varianta.
7) Máte víc mazlíčků?
K dostání jsou i GPS lokátory, které umožňují sledování více psů či jiných mazlíčků najednou. Stačí si jen zakoupit další přijímače.
8) Nepodceňujte výdrž baterie.
Důležitou roli by při výběru GPS obojku měla hrát i výdrž baterie. Ta by neměla být kratší než 24 hodin a čím více vydrží, tím lépe. Může se totiž stát, že se váš mazlíček zaběhne na delší dobu a v tom případě bude každá hodina navíc podstatná. Obecně se dá říct, že čím menší je obojek nebo lokátor, tím menší bude i baterie a její výdrž.
Často kladené otázky
V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma GPS obojků pro psy.
Pro jaké psy je GPS obojek vhodný?
GPS obojek je ideální pro všechny nenapravitelné psí útěkáře nebo lovce, kteří si nenechají ujít jedinou příležitost odběhnout si za zvěří do lesa. Stejně tak ale najde využití u všech psů, kteří si na procházkách užívají volnosti a pohybují se bez vodítka. Vždy je totiž může přemoci lovecký instinkt a psi mohou odběhnout daleko z vašeho dohledu. Pořizují si je ale i lidé pohybující se se svými mazlíčky ve městech. Jedná se o jakousi formu prevence a zajištění bezpečnosti vašeho čtyřnohého přítele.
Jak GPS obojky fungují?
Tyto obojky využívají stejnou GPS technologii jako mobilní telefony a navigace. Rozdělit se dají na dva typy – radiové a GSM.
První zmíněné vynikají velkou přesností, fungují i tam, kde GSM signál chybí a nepojí se s nimi žádné další provozní náklady. Jejich nevýhodou je však omezený dosah (cca 15-20 km) a také vyšší pořizovací cena.
GSM obojky jsou oproti tomu levnější variantou, jejich dosah není omezen, ale pojí se s nimi další náklady na využitá data a nefungují v místech bez mobilního signálu.
Dají se GPS obojky využít i pro sledování jiných zvířat či věcí?
Mnohé GPS obojky jsou určené vedle psů i pro další domácí mazlíčky, jako jsou například kočky, ale využít se dají třeba i ke sledování zavazadel. Při použití pro menší zvířata ale nezapomeňte vždy přihlédnout k velikosti a váze obojku či lokátoru.
Potřebuji k GPS obojku chytrý mobilní telefon?
V případě, že se rozhodnete pro obojek využívající ke svému fungování GSM signál, se bez chytrého mobilního telefonu skutečně neobejdete. Sledování psa totiž probíhá prostřednictvím aplikace v telefonu. V některých případech lze však využít například tablet, další variantou je pak volba obojku založeném na rádiovém spojení.
Je fungování GPS obojků zdarma?
Obojky fungující na principu GSM signálu se neobejdou bez SIM karty a datových služeb, tudíž se k nim pojí i dodatečné náklady na tuto službu, které se mohou pohybovat okolo 100 Kč měsíčně. Vyhnout se jim můžete při pořízení obojku Majlo s trvalou licencí, případně zakoupením obojků na bázi satelitního fungování.
Shrnutí
I nejvychovanější a nejvzornější pes se může ztratit, ať už v situaci, kdy zavětří stopu, nebo jej něco vyleká. V těchto případech se stává GPS obojek nepostradatelným pomocníkem, který výrazně zvýší šance, že pejska rychle najdete a přivedete v pořádku zpět domů. Pokud se rozhodnete neriskovat a obojek pořídit, otevírá se před vámi spousta možností. Pro výběr neexistuje univerzální rada a vždy musíte promyslet své požadavky, přihlédnout k povaze svého psa a zvážit i cenovou stránku věci a praktičnost modelu. Určitě se dá narazit na rozumný kompromis nebo přímo obojek, který splňuje všechna vaše očekávání.
Užitečné odkazy
- Diskuze na Redditu o výběru GPS pro psy [ENG] – reddit.com
- Jak vybrat GPS pro psy [ENG] – www.electric-collars.com
- Jak vybrat GPS pro psy – e-myslivost.cz